Planeta Pământ supraaglomerat?

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 21/07/09, 19:36

Bună Bucheron
Bucheron a scris:
lejustemilieu a scris:În plus, există un om grozav, care a spus creșterea, înmulțiți-vă ... :D
La momentul în care a spus-o, a avut interesul său, deoarece era în joc noțiunea de supraviețuire a unui popor!
De atunci, Dumnezeu știe (!) Că această maximă nu mai este valabilă ...


Bine informat pe Găduitorul nostru .... el primește informațiile sale direct de la Dumnezeu !!! 8) : Mrgreen:

Acum câțiva ani am văzut un raport despre (ARTE?) Despre Irlanda de Nord. Până de curând, cursa pentru demografie a fost susținută ca o armă politică. Minoritatea „oprimată” a folosit această stratagemă pentru a influența urna și a întoarce valul reproducându-se mult mai repede decât adversarii lor, în încercarea de a prelua puterea.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 21/07/09, 21:51

Flytox a scris:[...] Acum câțiva ani am văzut un raport despre (ARTE?) Despre Irlanda de Nord. Până de curând, cursa pentru demografie a fost susținută ca o armă politică. Minoritatea „oprimată” a folosit această stratagemă pentru a influența urna și a inversa tendințele reproducându-se mult mai repede decât adversarii lor, în încercarea de a prelua puterea.
Toutafé, „războiul demografic” este o formă obișnuită de luptă în țările ocupate de un invadator, palestinienii folosind exact aceleași mijloace împotriva ocupantului lor Israel ...



Pentru a reveni la acest lucru:
elefantul a scris:De fapt, dragă Lumberjack, toate aceste alocații, reduceri de impozite etc. se bazează pe faptul că este nevoie de mulți copii să lucreze pentru a ne plăti pensiile. [...].
Consider că acest lucru este un raționament învechit dramatic! :şoc:

După cum spune Ahmed, aceasta este o doctrină care ar putea fi înțeleasă încă de la oamenii care credeau că este posibilă o creștere infinită ...
Mi se pare că aici cel puțin, între economiști, nimeni nu mai crede în aceste faribole? (bine îndrăznesc să sper ... :| )
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 21/07/09, 23:18

OK, dar ce sugerați? Și încercați să nu spuneți prostii nerealiste, STP?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 21/07/09, 23:35

elefantul a scris:OK, dar ce sugerați? Și încercați să nu spuneți prostii nerealiste, STP?


Din păcate, dacă este ușor să vezi limitele sistemului actual atât de mult, ele devin flagrante, propunerea unei alternative la scara planetei este un pic utopică, chiar imposibilă.

Ceea ce mi se pare de dorit și realizabil, pe de altă parte, este organizarea progresivă a micilor „triburi” îndreptate spre sobrietate, în care legătura socială înlocuiește în mare parte viciile plătitoare (r).

Practic, este vorba de a da înapoi cât mai mult posibil indivizilor sau grupurilor de indivizi prerogative de solidaritate care au fost confiscate de către state (pentru cei mai norocoși occidentali) pentru a putea naște „homo consumerus” individualist. și preocupat doar de fiu bunăstare.

Într-adevăr, acest om nou era necesar pentru logica creșterii.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 22/07/09, 00:38

elefantul a scris:OK, dar ce sugerați? Și încercați să nu spuneți prostii nerealiste, STP?
Ce ofer pentru ce? Pentru a salva lumea? : Roll:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 22/07/09, 09:34

Ei bine, atunci nu vorbiți despre cuvinte învechite!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 22/07/09, 10:29

elefantul a scris:Ei bine, atunci nu vorbiți despre cuvinte învechite!


Definiția dicționarului Hachette: învechit = arhaic, târziu ex: un design învechit

Spunând că trebuie să avem copii pentru a plăti pensiile EST un concept total depășit, depășit, demodat, depășit, depășit, antic, etc ... pe scurt învechit.

Cred că explicațiile date aici, în special de Ahmed, te fac să înțelegi de ce?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 22/07/09, 11:06

Miroase a devianță în zonă ... :şoc:

Și ce zici de oamenii care fac copii ... să plătească mai puține impozite? : Mrgreen:
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 22/07/09, 12:07

Christophe a scris:Și ce zici de oamenii care fac copii ... să plătească mai puține impozite? : Mrgreen:


Faptul că pot face acest lucru arată că conceptul „mai mulți copii = + creștere” este cu siguranță depășit, dar că acesta este motivul politicii noastre demografice.
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 22/07/09, 12:26

Christine a scris:
Christophe a scris:Și ce zici de oamenii care fac copii ... să plătească mai puține impozite? : Mrgreen:


Faptul că pot face acest lucru arată că conceptul „mai mulți copii = + creștere” este cu siguranță depășit, dar că acesta este motivul politicii noastre demografice.


+ 1.
Dar putem spune și că nu au înțeles nimic pentru că un copil costă mult mai mult decât scade taxele. În cele din urmă, spun asta. Nu știu nimic despre asta, deoarece cu cei 2 copii ai mei ... nu plătesc pentru asta : Mrgreen:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 240