Planeta Pământ supraaglomerat?

dezbateri și companii filosofice.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Planeta Pământ supraaglomerat?




de lejustemilieu » 28/01/09, 16:10

Aș fi putut pune un alt titlu:
O vor face?
Să se dezvolte un virus precum holera sau ceva mult mai devastator.
În ultimii ani, am fost avertizați: atenție, un nou virus poate apărea oricând și poate ucide o mulțime de oameni.
Un vaccin va fi dezvoltat, dar va servi mai întâi medici, politicieni, ingineri ... (ARTE)
Ceilalți după ...
Iată soluția simplă la poluarea planetei.
În acest caz, cei bogați vor fi „salvați” ... și planeta ... poate : Cheesy:
Aici, am lansat din nou un subiect pentru con, dar ... :? poate bine programat de conducători. :?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 28/01/09, 19:17

Suntem prea mulți, bine.

Dar de aici să ne gândim la un complot care ar proiecta eliminarea unei fracțiuni semnificative din populație prin intermediul unui virus, asta oricum mi se pare mare!

Prea mult risc de a-i pierde pe cei dragi .....

:se încrunta:
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 28/01/09, 19:30

Nu vizionați prea multe filme precum Armata celor 12 maimuțe, eu sunt o legendă, 28 de zile mai târziu ...

Epidemiile și virușii nu au nevoie ca oamenii să apară.
În caz de suprapopulare, mecanismul selecției naturale începe inevitabil.
Acest lucru este valabil pentru întregul regat animal (inclusiv pentru noi) și, de asemenea, pentru regatul plantelor.
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 28/01/09, 22:17

Mi se pare, vechea amintire a facultății, că holera este bacteriană, datorită vibrioului holerei și, prin urmare, nu este virală.
În caz contrar, când vine vorba de viruși, cei mai periculoși sunt cei mortali, dar nu prea mult. Dacă subiectul moare prea repede, nu va infecta mulți oameni. În timp ce, dacă virusul ucide încet, purtătorul poate infecta mulți oameni.
În cele din urmă, chiar și în cazul febrei hemoragice, există un procent de persoane care supraviețuiesc infecției.
Dacă este vorba de 10% din populație, vom scădea la mai puțin de un miliard. Acest lucru va face o mare resetare a populației umane ...
Dernière édition alin fostul Oceano 28 / 01 / 09, 23: 12, editate 1 ori.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79370
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 28/01/09, 22:39

Dacă e nevoie de antibiotice, antibiotice, ketotomatik !!!
Hihihihihi !!

Bună remarcă Oceano! Nivelul „mai bun” al mortalității sunt retrovirusurile contagioase pe cale aeriană ... unde apoi virusurile cu o perioadă lungă de incubație, dar în timp ce sunt contagioase (nu știu exact cuvântul) ...

Asa:

http://www.stephenking-fr.net/articles.php?lng=fr&pg=81
http://www.allocine.fr/film/fichefilm_g ... 26113.html

În caz contrar, există junk food și ulei ... dar durează mai mult ... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 29/01/09, 21:51

Așa este, există aproximativ 4 miliarde de oameni prea mulți ... dacă este vorba despre săraci sau bogați ...? :strigăt:
Propun o sinucidere colectivă: am început deja: alcoolul ucide încet :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 29/01/09, 23:12

Problema cu acest tip de discuții de la doctorul Strangelove este că unii populiști vor dori să o desfășoare cu ușurință, bineînțeles punându-i pe alții în categoria „de șters”. Și, desigur, va exista întotdeauna un public care să aplaude, cei care au știut să se pună pe partea „dreaptă” la momentul potrivit ....:şoc: : Evil:
Sincer, câți nemernici (diminutivi!) Au folosit această schemă pentru a purta războaie ????? .......
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 30/01/09, 09:12

Cu siguranță ! A guverna (sau a fi guvernat) înseamnă a planifica!

Aparent, cei mai subțiri sunt cei care poluează cel mai puțin, deoarece sunt săraci, deci aceștia trebuie păstrați. Poate că le-am putea mânca pe cele mai mari. Opusul este mai puțin interesant: da, există o mulțime de oameni subnutriți pe pământ, dar nu prea mai are nimic de mâncat pe ei.
Pe scurt: Până când am terminat de mâncat americani obezi, voi fi avut timp să mă alimentez și să renunț la aperitive. :D

De fapt, nu sunt sigur dacă există 4 miliarde de oameni în plus pe pământ sau 1 sau 2 miliarde în unele țări.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79370
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 30/01/09, 11:01

elefantul a scris:Aparent, cei mai subțiri sunt cei care poluează cel mai puțin, deoarece sunt săraci, deci aceștia trebuie păstrați.


Da, dar în același gen există o „atitudine ecologică” care constă în a spune mereu: alții sunt cei care poluează.

Deci, pentru un proprietar al unui SUV 4x4, cel care poluează nu este el, deoarece folosește un motor nou și, prin urmare, curat. Pentru el, cel care cel mai mult este salariul minim cu cei 205 ai săi din anii 80.

În schimb, pentru salariul minim, toți cei bogați cu marele lor 4x4 și care iau avionul la fiecare 4 dimineți sunt cei care poluează cel mai mult.

Cred că smicardul este mai corect : Cheesy:
0 x
Hydraxon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 17/02/08, 17:07




de Hydraxon » 30/01/09, 11:55

Nu pare să existe un virus atât de eficient în transmisie și atât de virulent încât ar amenința serios specia umană.

Aici, îmi amintești de declarația Apocalipsei (X-Men) către ONU, în care îi ordonă pe lideri să măcelărească 90% din turma lor (sic), altfel va elibera un gaz care va ucide 100%.

În caz contrar, Pământul nu mi se pare suprapopulat. Producem mai multe alimente decât este necesar pentru a hrăni pe toată lumea (sistemul economic împiedicând distribuirea ei astfel încât să hrănească pe toată lumea, da) și oricum este evident că Pământul ar susține mai bine 9 miliarde de chinezi decât 1 de americani.

Având în vedere demografia țărilor bogate ultra-consumatoare, planeta nu este atât de rău.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 126