Greve și demonstrații împotriva sistemului ultracapitalist?

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Greve și demonstrații împotriva sistemului ultracapitalist?




de Christophe » 29/01/09, 23:01

Mai sunt câteva greve și demonstrații, a trecut ceva timp de când s-a întâmplat în Franța, să zicem (puțin peste 2 luni ...)!

Atenție, excepțională: chiar și angajații din sectorul privat sunt în stradă ... și există chiar directori și ingineri! Waaaaaaaaaaaw este frumos, un gust de revoluție?

Bine fără să râdă: cineva a înțeles împotriva sau pentru ce au fost aceste greve și demonstrații?

Demonstrați împotriva crizei și împotriva precarității pe care o doresc, dar ... este puțin „vag” și mai presus de toate nimeni nu are puterea de a se schimba (iar cei care sunt la originea crizei nu sunt pe cale să se schimbe ...) ...

Așa am auzit corect când am crezut că am auzit că aceste demonstrații erau în mare parte regizate împotriva UNUI SISTEM, înțelegeți cel al ultra-capitalismului?

Ingineri de stânga? Executivi anarhiști? Dar unde mergem? Dacă ar fi fost doar umanitate?

Pe scurt, îmi amintește de cel puțin 2 știri: https://www.econologie.com/annee-2009-an ... -4020.html et https://www.econologie.com/crise-bancair ... -3955.html

ps: și Sarko care se ascunde în astfel de momente ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 30/01/09, 00:32

Numerele sunt imense:
Mobilizare: între un și 2,5 milioane de manifestanți în Franța

CGT prezintă cifra a 2,5 milioane de oameni în procesiuni, poliția un milion. La Paris, au mărșăluit între 65.000 și 300.000 de oameni. Angajații din sectorul privat sunt foarte prezenți în procesiuni.


http://tempsreel.nouvelobs.com/actualit ... ts_en.html

Jurnaliștii compară aceste cifre cu protestele anti CPE, cred că sunt greșite pentru că astăzi a fost mult mai grav ca sentiment de nemulțumire: pentru că nu îi preocupa DOAR pe studenți, că este mult mai ușor să demonstrezi și să faci „grevă” ca student atunci când nu ai nicio obligație financiară, dar mai ales un liceu care face grevă (deja termenul nu rămâne: un student teoretic nu poate face grevă în sens strict) nu atinge PIB-ul în niciun fel ...

Oricum ... nu miroase bine pentru sarko ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 30/01/09, 09:07

Este adevărat că subiectul grevei prezentat de mass-media pare să indice doar îngrijorarea manifestanților și puterea de cumpărare. (motive aproape personale PFFF
)


Dacă subiectul este clar: să schimbăm fundamental sistemul nostru financiar (datorii, împrumuturi, speculații reglementate ...), atunci sunt de acord, altfel, aceste uniuni sunt prea rele.
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 30/01/09, 10:14

Nu, nu Maloche, eu, desigur, „grevă împotriva sistemului” este, prin urmare, altceva decât unul dintre aceste greve Nieme „100% pentru gura mea” care se întâmplă. Am aceeași părere ca și dumneavoastră despre sindicatele care de multe ori se orientează puțin prea „roșii” pentru gustul meu, dar hei ...

De obicei, atunci când o persoană este pe stradă (cu excepția demonstrațiilor oficialilor sau studenților : Mrgreen: unde își pot permite să meargă 100%) 3 sau 4 se află în urmă gândind același lucru.

Cred că există aproximativ 26 de milioane de oameni care lucrează în Franța ... adică mai mult de 10% din „nemulțumiți” ... începe să facă multe!

Și din nou am vorbit și am numărat orașele mari ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6992
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2914




de gegyx » 30/01/09, 11:34

Nu vreau să mă cert despre preconcepții, nume precum „prea roșu” care nu mai corespund cu nimic.
Sau remarci false precum „demonstrație a funcționarilor publici sau a studenților unde își pot permite să meargă 100%”
---------
Angajații din sectorul privat care au mărșăluit erau în așteptarea concedierilor, a șomajului parțial, a închiderii unei cutii sau pur și simplu pentru a spune că suntem „încă” în republică și că el ar putea lovi și demonstra dacă considerau că în mod hotărât cupa era plină (În ciuda presiunilor inadmisibile asupra salariului și a precarității angajării șefilor lor).

Anunțăm 65 la Paris, dar oamenii care au urmărit de la ferestrele lor trecerea demonstrației vorbesc despre un flux dens de oameni care trec de la 000:14 la 30:19 ...
Deci, mai aproape de 300 decât de 000.

Mulțumesc mass-media! Nu e de mirare când președintele a declarat că de la alegerea sa, când există o demonstrație, nimeni nu o vede (Cenzură + Minciună + Insultă disprețuitoare la o opinie formulată democratic).

Guvernul aștepta ca casarea să poată atinge această mișcare de demonstrație.
Fără oală, era calm, dar masiv.
El a spus doar că recunoaște o suferință, dar în capul său a fost o încurajare să-și continue „reformele” (pauzele sociale).

Cred că francezii sunt foarte răbdători și docili în ciuda adversității.

În aceste demonstrații, a existat un set de nemulțumiri categorice, dar mai presus de toate un nucleu comun, scăderea semnificativă a nivelului de trai, distrugerea locurilor de muncă, în timp ce nedreptatea este flagrantă, că deciziile politice înrăutățesc situația, că exemplu de reținere nu vine de sus ...

Pe măsură ce ne îndreptăm rapid către puterea despotică, există un avertisment pe care oamenii vor să-l transmită și ei.

Noul fapt este că personajul inobil care a fost luat în sarcină în aceste demonstrații nu a fost un ministru sau un prim-ministru, ci în esență președintele Sarkozy însuși!
Acesta nu este un semn bun pentru el.

Și pentru nervii săi, pentru că, în ciuda gărzii pretoriene care îl înconjoară și a fanilor săi certificați care îl aplaudă în călătoriile sale, el urăște să fie deranjat, șuierat și, mai presus de toate, dacă trece în mass-media.
Feriți-vă de infractori, jurnaliști, prefect, comisarul de poliție care nu și-a făcut treaba, în urma capriciilor prințului.

Ca acum, știm că nu-i place, trebuie doar să vedem pentru restul ...
: Cheesy:
0 x
Hydraxon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 17/02/08, 17:07




de Hydraxon » 30/01/09, 11:49

Evident, sindicatele au o strategie de a lovi în același timp pe toți cei care au un motiv.

Dar are totuși un sens. Uite, apropo, crezi că există cu adevărat o diferență între a demonstra pentru puterea de cumpărare și împotriva sistemului? Nu ar exista niciun motiv pentru a protesta împotriva sistemului dacă același sistem ar asigura venituri confortabile pentru toată lumea. Și din momentul în care demonstrăm pentru puterea de cumpărare că sistemul îl stagnează ... Sistemul trebuie să se simtă vizat.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 30/01/09, 11:51

gegyx a scris:Angajații din sectorul privat care au mărșăluit erau în așteptarea concedierilor, a șomajului parțial, a închiderii unei cutii sau pur și simplu pentru a spune că suntem „încă” în republică și că el ar putea lovi și demonstra dacă considerau că în mod hotărât cupa era plină (În ciuda presiunilor inadmisibile asupra salariului și a precarității angajării șefilor lor).


Asta am observat și eu: ușor de dat grevei ca șomer parțial ... Pe de altă parte, acest lucru nu este valabil pentru toți: au existat manageri și angajați ai Alcatel Space care sunt în plină desfășurare. din punct de vedere economic!

gegyx a scris:Noul fapt este că personajul inobil care a fost luat în sarcină în aceste demonstrații nu a fost un ministru sau un prim-ministru, ci în esență președintele Sarkozy însuși!
Acesta nu este un semn bun pentru el.


+1 în plus, încă nu am auzit despre acest subiect dacă? Un semn al lașității sale?

Hydraxon a scris:Nu ar exista niciun motiv pentru a protesta împotriva sistemului dacă același sistem ar asigura venituri confortabile pentru toată lumea. Și din momentul în care demonstrăm pentru puterea de cumpărare că sistemul îl stagnează ... Sistemul trebuie să se simtă vizat.


Venituri confortabile pentru toți, nu este posibil, este matematic și este chiar baza capitalismului (care este, totuși, cel mai bun, cel mai puțin rău, dintre sistemele pe care nu le cred) ...DAR garantarea unui venit decent celor care lucrează astfel încât viața să nu fie o continuitate în precaritate este altceva. Acum care este situația?

- Săracii sunt încă atât de săraci
- Cei foarte bogați se îmbogățesc
- Clasele de mijloc * devin smicarizate și, prin urmare, sărăcite.

* pentru mine clasa de mijloc = persoană (sau gospodărie) care are o anumită stabilitate la locul de muncă și care are potențial de economii la sfârșitul lunii, care își permite să plece în vacanță, să aibă timp liber și care poate face proiecte pe termen mediu sau lung.

Cred că marea majoritate a membrilor și cititorilor acestui lucru forum fac parte din clasele de mijloc. Problema vine tocmai din aceste clase de mijloc: ei sunt cei care formează coeziunea socială a societății.

Repet: o revoluție nu începe când săracii sunt flămânzi, ci când clasa de mijloc începe să fie flămândă!

Pe de altă parte, aceste clase de mijloc ar trebui să învețe din nou să consume mai bine (acest lucru nu-i privește în mod evident pe membrii economiei), pentru că, îmi pare rău, dar nu am fost niciodată înconjurați de obiecte care nu sunt neapărat utile și fiabilitate discutabilă ... consumatorul nu este neapărat pe deplin responsabil pentru această scădere a fiabilității.

Exemple: televizoare, electrocasnice, mașini a căror durată de viață a fost VOLUNTAR prin decizie a acționarilor împărțit la 2, 3 sau mai mult în 20 de ani !!! : Evil:
0 x
chrisleblay
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 134
Înregistrare: 16/06/07, 01:35
x 4




de chrisleblay » 30/01/09, 16:01

Exemple: televizoare, electrocasnice, mașini a căror durată de viață a fost VOLUNTARĂ prin decizia acționarilor împărțită la 2, 3 sau mai mulți în 20 de ani


Da, totul este acolo în ceea ce tocmai ai scris.
Cu fiecare achiziție, întrebarea de pus este cum se va sparge, va fi dificil de reparat, întreținut.
În plus, în opinia mea, singurul scop al globalizării este de a pune companiile foarte departe, astfel încât cei care împart oul cuibului să poată fi liniștiți.
Este timpul să punem lucrurile în ordine, dar ce moștenire!

Chris
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 30/01/09, 16:14

chrisleblay a scris:Este timpul să punem lucrurile în ordine, dar ce moștenire!


Uşor!!

Doar concediați inginerii din anii 80 și 90 și puneți-i pe ingineri (acum pensionari) în anii 60 și 70 !! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

În același timp, rezolvăm o parte din problema pensiilor și dăm muncă meșterilor !!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 132