Recuperarea / filtrarea apei de ploaie

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 27/03/03, 00:49

bun venit logan :)

sunt atât de puține, dar site-ul nu are nici măcar o lună !! și apoi dă-ne puțină publicitate (dacă poți) :)

Nu vă faceți griji ... oamenii se trezesc !! Se va trezi mai ales dacă merge greșit în Irak (ceea ce începe să fie cazul) și mașina lor va începe să le coste puțin mai mult combustibil ... Este o prostie, dar este că morcovul care pare să mute conștientizarea ecologică ... dar lobby-urile noastre poluante vor face toate pentru a rupe această trezire !!
0 x
Philflam
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 09/03/04, 11:56




de Philflam » 09/03/04, 12:30

Acesta este un subiect fascinant! Da, sunt uimită, deoarece unii dintre voi sunt foarte puțini, dar sunt liniștită să aflu că forum tocmai și-a sărbătorit prima lună. Pe de altă parte, intervențiile tale sunt de o calitate plăcută. :P

Pentru a reveni la oile noastre, o mică notă despre apa de ploaie pentru consum. Un studiu serios a arătat că este semnificativ mai bogat și mai sănătos decât orice altă sursă. Imediat ce am pus mâna pe ea, o scanez și o așez pe forum.

Comparativ cu problema depozitării: rezervor de beton, îngropat în pământ >> avantajul este de a câștiga un grad prețios iarna datorită naturii izolatoare a pământului.

Dacă cineva a experimentat plocherul sau alt proces, aș dori să ne spună despre el.
0 x
Philflam
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 09/03/04, 11:56




de Philflam » 09/03/04, 16:04

Da, știu că este uimitor. Imediat ce voi pune mâna pe articol, vi-l voi trimite.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 09/03/04, 21:32

Acest studiu mă interesează și pe mine !!

Dacă îl găsiți, va fi binevenit.
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Philflam
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 09/03/04, 11:56




de Philflam » 10/03/04, 19:48

iată un proiect de răspuns: http://www.inti.be/ecotopie/eaupluie.html

Restul vine.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 10/03/04, 22:49

mulțumesc :D
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Gilo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 29/04/04, 16:51




de Gilo » 29/04/04, 17:31

bonjour
Găsesc site-ul dvs. foarte interesant, mai ales interesul pentru care sucite.Aș dori
consultați cititorii www.plastitube.be care oferă a priori tot ceea ce aveți nevoie pentru recuperarea, depozitarea, filtrarea, pomparea și utilizarea apei pluviale pentru uz sanitar.
Locuiesc într-o construcție personală de bază, dar confortabilă, fără apă și fără EDF, reapar să trăiesc și să mă organizez în jurul acestui lucru.
Aproape de fericire nu am nevoie decât de mai multă energie solară, de energie necesară
și să funcționeze gratuit cu diferite dispozitive
Nu cred că apa de ploaie este mai poluată decât apa din rețea, problema este că stocarea acesteia stagnează. Există un proces pentru a evita acest lucru?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 98