Alternator de turbină eoliană: dispunerea magneților ....

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
rândunicii
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 25/01/09, 00:11

Alternator de turbină eoliană: dispunerea magneților ....




de rândunicii » 30/01/09, 20:40

Bună ziua tuturor, și Chatam (browser ???)

pentru buclă

bucla de seara buna,

vă mulțumesc pentru 3D pe magneți.
Într-adevăr, spațiul de aer trebuie să fie minim, prin urmare prelucrarea magneților sau formarea cilindrică a acestora permite reducerea spațiului de aer.
Dar prelucrarea cu o roată de măcinat pe un strung va împrăștia boabele de zirconiu în tot atelierul (strungul, mașina de frezat etc.) și buna abraziune și „gura șefului meu” : Evil:

Tocmai am făcut testele din prima tură (nu este grozav :se încrunta: ) și vehiculul de testare al acestei versiuni de generator, voi detalia proiectele pe care le am în vedere mai târziu (măsuri practice pe vehicul)

Când turbina eoliană mare, fotografia este înșelătoare, deoarece frânghia nu este constantă și există răsucire, dar slabă, deoarece este o lamă compozită rezultată dintr-o lamă din tablă de aluminiu pliată (dintr-o turbină eoliană vechi), plus profilul clark Y !!!
Deci, sunt de acord cu tine, compromisul este urât, dar îmi permite să validez soluții tehnice fără a fi nevoie să frezez un model cu un robot charly, să fac o matriță etc.
Voi primi lame optimizate mai târziu.
Am primit azi generatorul "24v 1100w pentru această turbină eoliană ...
dar zilele au doar 24 de ore ........
iti multumesc din nou pentru sfaturi :şoc:

Imagine
Imagine

a+
rândunicii
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 01/02/09, 09:34

Bună Mach

Dar prelucrarea cu o roată de măcinat pe un strung va împrăștia boabele de zirconiu în tot atelierul (strungul, mașina de frezat etc.) și buna abraziune și „gura șefului meu”


Magneții mei sunt NdFeB sau Neodim-Fier și Bor
În ceea ce privește pericolul posibil al componentelor, recunosc că nu știu. Praful rezultat din măcinare păstrează proprietăți magnetice excelente și le colectez cu guma de mestecat.

Deci, sunt de acord cu tine, compromisul este urât, dar îmi permite să validez soluții tehnice fără a fi nevoie să frezez un model cu un robot charly, să fac o matriță etc.


Rezultatul nu este deloc ponosit! Glumesti?
Pur și simplu, va trebui să plasați profilul la capătul lamei în planul de rotație și, cu cât elica este răsucită cu o bază largă a coardei, cu atât va putea începe mai mult cu vânt slab. Când este staționară, lama este „decuplată” pentru o incidență mai mare de 18 °, și acesta este cazul la extrema 2/3.

Aveți posibilitatea de a freza o matriță cu Charly Robot? Dacă da, este minunat. La rândul meu, pot crea o lamă în 3D și pot exporta fișierul de suprafață (STEP) sau volum (IGES, PARASOLID etc.)


Am primit azi generatorul "24v 1100w pentru această turbină eoliană ...


Am putea avea o imagine a acestuia?

Noroc și așteptăm cu nerăbdare primele tale încercări

A+
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 162