Turnul solar Aero: centrala aerotermă de Edgar Nazare

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Turnul solar Aero: centrala aerotermă de Edgar Nazare




de Christophe » 01/02/09, 23:41

Iată un articol despre „Turul Nazare” publicat în iulie august 1985 în „L'Ère Nouvelle”. Turnul Nazare a fost un turn solar cu efect de vortex. Ideea a revenit la „modă” de câțiva ani ...

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
0 x
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 02/02/09, 00:02

În opinia mea, tehnologiile turnurilor solare sunt FOARTE promițătoare. Efectul vortex prezentat aici este atractiv.
Dernière édition alin Elec 02 / 02 / 09, 18: 52, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 02/02/09, 00:19

Da, singurul dezavantaj ar fi capacitatea de a stoca energie termică pentru a putea produce noaptea ... dar alte energii regenerabile ar putea foarte bine să preia ...

Poate PRAI promițător în acest moment? Cam motorul roții? Mai mult, studiile de cercetare datează din aceeași perioadă ...

Problema energetică este lipsa de voință politică și nu probleme tehnologice sau lipsa de idei ... Aceiași politicieni care conferă cetățeni cerându-le să fie mai „eco-cetățeni”. .. când eliberează acești clovni?
Dernière édition alin Christophe 02 / 02 / 09, 01: 02, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 02/02/09, 00:42

Pentru stocarea caloriilor, aceasta este o problemă pe jumătate rezolvată. În ultimii ani, diferite săruri de schimbare de fază au dat rezultate experimentale atractive în situații reale: autonomie de 8 până la 36 de ore în funcție de temperaturile de aplicare (8 pentru temperaturi ridicate ca în centralele solare concentrate spaniole din Almeria și Madrid)...

Sunt prea leneș să caut sursele diseară, îmi pare rău ...

În caz contrar, cred ca dvs., turnurile eoliene sunt foarte interesante, dar blocate de decizii politice ... Cu toate acestea, cred că cazul particular al turnurilor vortex, având în vedere crearea tornadelor captive, este nebun și periculos, merită o experimentare serioasă. și independent: când scapă tornada?

Mi se pare foarte amuzant să văd prognosticul său cu privire la evoluția cererii de energie în 1985 ... Poate că acest lucru ar trebui să ne servească drept lecție pentru a ne revizui previziunile de consum în sus, fără a ofensa celor economiți. .
0 x
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 02/02/09, 01:03

Imagine

Informații care trebuie luate cu prudență (nu sunt competent să le validez sau să le invalidez):

„Dacă este într-adevăr posibil să se genereze și să se controleze artificial un mini-ciclon, toate celelalte proiecte ale coșului solar vor trebui probabil abandonate. Coșul solar exploatează doar efectul coșului (ridicarea verticală a aerului cald). ) în timp ce turnul vortex beneficiază de două intrări de energie suplimentare: forțele Coriolis care mențin rotația aerului și o înălțime a coșului de fum virtual (vortex atmosferic care poate atinge o altitudine de 20.000 m), fără o comună măsurare cu construcție umană. Cu toate acestea, cu cât înălțimea "coșului" este mai mare, cu atât este mai mare "pescajul" (și, prin urmare, ieșirea).

http://sourisdudesert.free.fr/index.php?p=69

A se vedea: http://vortexengine.ca/index.shtml
Dernière édition alin Elec 02 / 02 / 09, 18: 54, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 02/02/09, 01:19

Nu cred că există cu adevărat vreun risc de „ieșire” din tornadă, deoarece o mare parte a energiei sale va fi degradată în generarea de electricitate ... acum riscul 0 nu există ...

Un mini turn Vortex a fost testat. Nu știu unde ... putem vorbi despre el aici: https://www.econologie.com/forums/tours-aero ... t3801.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16178
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 02/02/09, 12:16

Vrei să faci tornade? :D
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 02/02/09, 12:50

Pfff nu glumește!

Când văd cifrele anunțate, îmi spun că este singura alternativă plauzibilă la energia nucleară și că mi se pare mult mai interesantă decât concentrația solară pentru producția de masă!

În plus, citisem puțin prea repede: articolul vorbește despre un coeficient de scădere a producției nocturne (nictemeral în text, nu știam ce înseamnă asta! după dorințele dvs.) pentru un turn de 450m de doar 2 (probabil ținând cont de diferitele inerții) și 10 pentru un turn de 300m.

Este prea mare? E prea complicat?

Amintește-mi: câți metri înălțime facem zgârie-nori? Cu toate acestea, complexitatea unui zgârie-nori nu are nimic de-a face cu un turn vortex !!

Ar trebui să găsim prototipul despre care am vorbit. Cred că a fost făcut în Reunion (înălțimea de 5 m: toată lumea ar putea avea una în grădina lor :D)

Politică, politică ...
Dernière édition alin Christophe 02 / 02 / 09, 13: 09, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 02/02/09, 12:50

bonjour,

Elec a scris:„Dacă este într-adevăr posibil să se genereze și să se controleze în mod artificial un mini-ciclon, toate celelalte proiecte de coș solar ar trebui probabil abandonate.


Hmm, IF și numai IF .... funcționează .... Dar de ce mă îndoiesc aici? ..... : Mrgreen:


Coșul solar exploatează doar efectul coșului (creșterea verticală a aerului cald) în timp ce turnul vortex beneficiază de două intrări de energie suplimentare: forțele Coriolis care mențin rotația aerului și o înălțimea coșului de fum virtual (vortex atmosferic care poate atinge o altitudine de 20.000 m), fără comparație cu o construcție umană. Cu toate acestea, cu cât înălțimea "coșului de fum" este mai mare, cu atât este mai mare "pescajul" (și, prin urmare, randamentul). "


Ah! Gata, suntem la prezentul indicativ.

Deci, pentru Coriolis, îmi pare rău.
Frecventez termicele din sud-vestul Franței de 10 ani și nu am întâlnit NICIODATĂ ceva care să semene cu „tornada” descrisă .... Forțele Coriolis își produc efectele asupra atmosferei cântare mult mai mari (cel puțin câteva zeci de km!).

Mai mult, o coloană de aer ascendentă de 3000 m înălțime nu este deja obișnuită decât 20000 .... Imagine este un rahat!

Am impresia că „genii” care au venit cu această idee în birourile lor de proiectare s-ar descurca mult mai bine să-și scoată din când în când nasul, doar ca să nu treacă pe idioti incompetenți ....

Elec, chiar crezi în acest tip de soluție? ...?


8)
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 02/02/09, 13:08

Liniștește-te ... nu aruncați copilul prea repede cu apa de baie: am construit într-adevăr turnuri solare fără efect de vortex pe o scară 1: 1, deci de ce niciunul cu efect de vortex?

Ar trebui să găsim prototipul despre care am vorbit. Cred că a fost făcut în Reuniune
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 208