Superstar Targol! Targol la TV! Furtuna Klaus și defalcarea FED

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 03/02/09, 13:29

s-a întâmplat cu vărul meu și totul a fost refăcut
Am contactat-o ​​în această seară și o întreb care a fost procedura pentru a vă transmite
(în orice caz, a fost rapid și fără bp)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 03/02/09, 13:35

Targol a scris:I-am răspuns acestui domn pe DailyMotion, dar comentariul meu încă nu a apărut. :|


Ți-am răspuns zilnic, da, există o mică întârziere la comentariile pe care nu le știu pkoi. Poate filtre de moderație noi?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 03/02/09, 15:33

Amuzant ah: nu mai văzusem la acea vreme (martie 2008) http://www.dailymotion.com/related/x4nw ... lonne_news

Cât de frumos este !!
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 03/02/09, 20:26

salut targol
surplusul bp a avut loc la vărul meu în 2001
a contactat edf care i-a cerut să facă oferte pentru reparația echipamentelor deteriorate ... în orice caz, reparațiile costă mai mult decât noua
nu uitați să schimbați părțile din circulatorul cazanului sau tipul de reglare, vmc ect ... care, chiar dacă au funcționat bine, au primit

apoi și-a trimis ofertele și a primit-o în schimb la scurt timp după o verificare pentru valoarea ofertelor (20000 fr)

(în ghilimele se găsea în special toaster, fier etc !!!)


se pare că, pentru o perioadă scurtă de timp, a rambursat facturile (dar asta nu se schimbă prea mult)
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 04/02/09, 10:09

boubka a scris:salut targol
surplusul bp a avut loc la vărul meu în 2001
a contactat edf care i-a cerut să facă oferte pentru reparația echipamentelor deteriorate ... în orice caz, reparațiile costă mai mult decât noua
nu uitați să schimbați părțile din circulatorul cazanului sau tipul de reglare, vmc ect ... care, chiar dacă au funcționat bine, au primit

apoi și-a trimis ofertele și a primit-o în schimb la scurt timp după o verificare pentru valoarea ofertelor (20000 fr)

(în ghilimele se găsea în special toaster, fier etc !!!)


se pare că, pentru o perioadă scurtă de timp, a rambursat facturile (dar asta nu se schimbă prea mult)


Vă mulțumim pentru aceste detalii. Voi transmite acest lucru primăriei.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 04/02/09, 10:15

boubka a scris:se pare că, pentru o perioadă scurtă de timp, a rambursat facturile (dar asta nu se schimbă prea mult)


Pfff asta nu mă surprinde: cine mai are factura pentru un prăjitor de pâine de 10 ani? Dar ceva cumpărat de la o piață de vechituri? Pentru un sistem de încălzire este chiar rareori detaliat: este o factură cu „preț fix” ... așa că mergeți să găsiți factura pentru supapa dvs. motorizată!

Când vine vorba de a nu plăti Edf, există fortiches ... Nu spun că nu au existat abuzuri ale anumitor clienți nepolitici, dar buni ...

Încă o dată „spuma” face ca majoritatea să prăjească ...
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 04/02/09, 12:40

bonjour
Mi-e dor
Când spun că rambursează pe factură, vreau să spun că rambursează pe factura de reparație (și nu cumpărare)
adică trebuie să trimiteți confirmarea prin urmare factura conform căreia dispozitivul a fost reparat sau schimbat.
înainte de a-ți da ofertele și nu vi s-a solicitat o factură de reparație sau un anumit abuz.
dar cred că ar trebui să treci întotdeauna întâi prin caseta de ofertă.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3

Re: 380volți, faze neutre ......




de Alain G » 04/02/09, 13:04

Pentru a-ți lumina felinarul aici este sursa de 220 de volți:


Fiecare fază neutră de 380 volți dă 220 volți.

Iată vina comisă de EDF așa cum este descris de Targol:

"" "În ceea ce privește 380V, se pare că se datorează unei inversiuni de fază / neutru" ""

Spargerea neutrului nu înseamnă nimic pentru tensiune monofazată sau foarte mică, deoarece neutrul se scurge de la sol.

Rețineți că nu puteți pierde o fază, ci un conductor, deci pierdeți 2 faze.
:D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 04/02/09, 14:21

Echilibrarea unei faze pe firul neutru, uneori pare să se întâmple ...
Primarul vorbește bine de recuperare cu 380V, deci din cauza unui „fazat” neutru ...
---
Precizez că energia electrică circulă în înaltă tensiune pe 3 fire în trei faze.
Numai în transformatorul de district se reduce tensiunea la 230 V pe fază și se creează Neutral. Dacă sârma neutră este tăiată, se află între acest transformator de district și casa privată.
---
În cele din urmă, ruperea unui fir neutru poate fi cauza defecțiunii), dar nu pare a fi cauza circuitelor arse.
----
Dar, în acest caz, lipsește Neutral, există un risc (minimizat?) De deteriorare:
Într-o casă cu trei faze și neutre, fazele sunt distribuite, echilibrându-se aproximativ spre utilizări monofazate
Chiar dacă sârma neutră este tăiată în exterior, este comună pe blocul terminal din panoul electric.
Dacă închidem un circuit pe un dispozitiv conectat la faza 1 și la casa neutră. Faza 1 va trece prin dispozitiv și va urma firul neutru al casei care va merge la un alt dispozitiv conectat la un alt circuit cu faza 2.
Cele 2 faze se găsesc pe 2 dispozitive conectate în serie (dar tensiunea este împărțită).
: Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 04/02/09, 14:29

boubka a scris:bonjour
Mi-e dor
Când spun că rambursează pe factură, vreau să spun că rambursează pe factura de reparație (și nu cumpărare)


Ah, îmi pare rău, așa că am atras prea repede :D încă trebuie să poți avansa banii ... nu este ușor pentru toți acum!

Pentru a reveni la 380V, lecțiile mele de electricitate sunt departe, dar iată ce îmi amintesc:

a) dacă aveți 220V trifazat (oamenii cred adesea că trifazatul este doar 380 este greșit) și măsurați între 2 faze, aveți 380V:

Imagine

Sursă

b) dacă nu aveți neutru: îl puteți face datorită celor trei faze (nu mă întrebați cât de sigur schimbând faza cele 3 faze, astfel încât să fie în opoziție). Nu știu cum se numește acest dispozitiv, dar există deja l-am văzut. Evită cablarea neutrului!

Și dacă o fază este „HS”, este foarte bine ca acest NEUTRU să nu mai fie! Așa că vedeți a) este foarte probabil să măsurați între faza dvs. de 230V și neutrul dvs. fals, care poate deveni un trifazat 220V = 380V!

Cred că asta s-ar fi putut întâmpla, dar hei, nici eu nu sunt agent EDF (și din fericire, luând în considerare agresivitatea pe care o au atunci când trebuie să lucreze! Hihihihihi)

ps: de fapt este 220 și 380 și 230 și 400V. Am mers la 230 atât de 400 pentru un timp cred.
0 x

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 181