Articol despre Rue89 pentru a dezasambla teoria 11 / 09

dezbateri și companii filosofice.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 17/09/11, 23:45

Nu am avut curajul să-mi scriu gândul, dar sunt de părerea Surferseb
Ce pierdere de timp!
Ce forum este destinat în special federării pe econologie.
Acest subiect ar trebui să fie închis.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28743
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5545




de Obamot » 17/09/11, 23:51

hei, hei ... Imagine
0 x
Gebe
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 361
Înregistrare: 08/08/09, 20:02
x 65




de Gebe » 18/09/11, 01:00

philxNUMX a scris:Nu am avut curajul să-mi scriu gândul, dar sunt de părerea Surferseb
Ce pierdere de timp!
Ce forum este destinat în special federării pe econologie.
Acest subiect ar trebui să fie închis.
Ei bine, deocamdată, ceea ce este închis (cenzurat) este g .... ultimul supraviețuitor al oponenților (pb2488) la „micul comitet” pe care surferseb îl evocă pe bună dreptate, edificând!
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 18/09/11, 03:07

11 septembrie a condus și a permis direct și indirect, prin minciuna criminală a armelor de distrugere în masă, peste o sută de mii de decese cumulative în Irak, Afganistan și SUA (de 10 ori mai mult decât cele directe ale WTC, de către poluare respirată de toată lumea din New York care este disprețuită sau chiar refuzată, 1000 fiind deja printre singurii salvatori !!).
Ca urmare a prețului războaielor asociate petrolului (de fapt) care distrug SUA și populația sa, 11 septembrie se află la baza crizelor financiare din 2008 și astăzi !!!

De asemenea, este vorba despre un subiect esențial care, prin consecințele sale, ne privește pe toți, în viața noastră, în timp ce am fost și continuăm să fim manipulați cu aceste războaie și crize financiare și suferințele asociate !!!

Nu cred că este o pierdere de timp, încercând să văd mai clar în minciuni și manipulări.

Încerc să mă limitez la faptele incontestabile care sunt foarte tulburătoare pe 11 septembrie, prin contradicțiile lor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28743
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5545




de Obamot » 18/09/11, 04:33

gebé a scris:[...] adversari supraviețuitori


Nici supraviețuitor, nici adversar ... Pentru fiecare părerea lui aici, (încă fericit) ...!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79431
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11088




de Christophe » 18/09/11, 07:44

Seb este mic și ușor să acuzi modul de lipsă de moderație pentru cineva care „scotoceste” doar faptele, care participă puțin și care probabil nu este conștient de „pasiv” (lipsă de respect) „cronică”) între unii membri ...

Extremiștii sunt neapărat cei care nu sunt de partea guvernului și a versiunii oficiale. Evident.

In opinia mea, lipsa de credibilitate vine în principal ... din versiunea oficială, de aici și întrebările unora ... După cum am spus deja: personal aș prefera să cred în versiunea oficială, dar am probleme ...

Sunt sigur că am acuzat în mod similar (extremist, antipatriot ...) jurnaliști care au încercat să vadă mai clar pe JFK, golful Tonkin, mai recent El Graïb ...

Este ca și cum ai injecta apă: oficial, nu funcționează, este doar gol ... și atunci guvernele extremiste și putrede nu există, este bine cunoscut ... (am putea vorbi despre Guantanamo, Patriot Act, El Graib, Kelly, chiar mai bine 11 1973 septembrie... etc., etc?) : Cheesy:

http://www.youtube.com/watch?v=xrX0muCZ81s

Numiți-ne extremiști dacă doriți să credeți, dar nu uitați că în istorie, multe idei, libertăți și progres social, au fost apărate și dobândite de oameni pe care i-ați trata deopotrivă extremiști: pilula contraceptivă și avortul, de exemplu ...

Dimpotrivă, vigilența anumitor „extremiști” (conform definiției dvs.) este cea care face posibil să nu le pierdeți ...

Extremistul religios și terorismul sunt cel mai rău lucru care i s-ar fi putut întâmpla omului. Cuceresc extremiști religioși din toate părțile care brandesc religia ca pretext pentru opresiune (dar religia este adesea „pretextul oamenilor” care adesea ascunde alte motive mai ... economice!). Trebuie să fim vigilenți: de la Bush și din 9 septembrie, extremistul anti-islamist ucide mai mult decât invers ... și islamiștii nu au fost niciodată atât de numeroși: putem înțelege acest lucru invaziile ricanilor! Ura aduce ură ...

Germanii i-au numit și teroriști, cei pe care îi numim luptători de rezistență ... deci eroi sau extremiști?

În ceea ce privește subiectele de pe 11 septembrie aici sunt de acord: se referă doar la ecologie de departe (legături către petrol ...) și „totul” a fost deja spus oricum ... Sunt totuși fericit că am abordat parametrul „zgomot” și am dezvoltat modelele Nist care arată improbabilitățile tehnice sau chiar erorile din raportul oficial Nist ...

Voi lăsa acest subiect deschis încă câteva zile pentru a dezbate, completa și argumenta despre aceste observații pentru a-l bloca apoi (ca toate celelalte subiecte din 11 septembrie) ... Vă rog, nu aduceți mai multe dezbateri „tehnice”!
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 18/09/11, 08:48

Pentru mine cei care nu cred versiunea oficială nu sunt nici teroriști, nici extremiști.
Pe de altă parte, sunt convins că greșesc, chiar dacă sunt convins și că acest lucru a servit drept pretext pentru război.
Mai degrabă cred că persoanele responsabile au fost cu faptul că se pregătea un atac la scară largă, dar unii dintre ei nici nu au crezut prin suficiență sau tocmai că au un pretext.

Și acum, când m-am exprimat, nu voi mai face acest lucru pe această linie, deoarece încă o dată această dezbatere este sterilă.

Bonne Journée
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 18/09/11, 10:50

philxNUMX a scris:Pentru mine cei care nu cred versiunea oficială


Ați rezumat bine: versiunea oficială a conspirației, care prezintă o teză a conspirației islamiste, este doar o chestiune de credință.

Cei care nu se plasează la nivelul credinței, ci la nivelul analizei științifice a faptelor, sunt atacați pentru că nu respectă această credință conspirativă oficială.

Întrebarea este: cine are interes în această credință conspirativă oficială și cine are interes să o apere?
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16228
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5273




de Remundo » 18/09/11, 11:08

Sunt de acord cu Christophe 100%

De asemenea, adaug că cei cărora nu le place acest subiect pot face doar clic pe alții. : Idee:

Mică entorsă către Christophe, am vrut să fiu foarte sintetic asupra unui punct pe care l-am ridicat: proiecțiile orizontale.

Iată un plan al fostului complex World Trade Center, la scară
Imagine
pe scară, am notat cu un E clădirile care s-au prăbușit în ziua atacului.

Observăm că WTC7 este cel mai excentric. Logica de dezmembrare profesională susține acest lucru
- „propagarea focului” prin subsoluri
- și / sau „vibrații la sol” legate de prăbușirile WTC1 și 2,
- și / sau deteriorarea mecanică a fațadelor cauzată de resturile de la Gemeni
a provocat căderea WTC7

Recunoașteți, dar atunci de ce nu s-au prăbușit turnurile WTC3,4,5 și 6 pentru că toate sunt mai expuse decât WTC7 la fel "la propagarea focului" ca la "vibrațiile solului" și la "deteriorarea mecanică"?

În ceea ce privește vitezele orizontale:
1) există puțin peste 100m între WTC7 și WTC1
2) resturile au scăzut între 10 secunde (pentru cea mai mare h = 400 mt = sqrt (2h / g)) și 6 secunde (pentru cele la înălțimea medie h = 200m)
3) Unii au ajuns la WTC7 în timp ce zboară peste WTC6 (să ne gândim la)
4) Numeric, neglijând orice frecare, resturile lăsate la viteze orizontale între 100/10 = 10 m / s și 100/6 = 16.66m / s

În km / h: viteză de la 36 la 60 km / h orizontală deşeuri. Aceasta pe toată înălțimea gemenilor și a tuturor fațadelor.

Acestea sunt fapte științifice deosebit de interesant.

@+
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79431
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11088




de Christophe » 18/09/11, 12:15

Văd că unii ascultă sfaturile „modului rău” ... : Mrgreen:

Christophe a scris:... Vă rog să nu mai aduceți nici o dezbatere „tehnică”!


Nu pot să nu citez din postarea lui Leo în această dimineață: https://www.econologie.com/forums/post212239.html#212239

Maximus Leo a scris:(...) Dreapta americană se revede la Casa Albă anul viitor și interesul său ar fi ca aceasta să coincidă cu revenirea dreptului în Japonia cu noii săi lideri neo-fascisti. Dezastrul de la Fukushima este un avantaj pentru ei și manipulează informațiile pentru a slăbi actualul guvern japonez.

Odată ce texanii vor fi reinstalați în Casa Albă și neofascistii au revenit la putere în Japonia, va exista o multiplicare a incidentelor între China, Coreea de Nord pe de o parte și Japonia pe de altă parte.. Conform tratatului, SUA vor interveni pentru a-și sprijini aliatul japonez, va exista o escaladare și vom avea, în cele din urmă, război cu China în 2015 sau 2016.
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 104