Articol despre Rue89 pentru a dezasambla teoria 11 / 09

dezbateri și companii filosofice.
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1

Articol despre Rue89 pentru a dezasambla teoria 11 / 09




de freddau » 04/02/09, 22:13

La mulți ani la toți și iată linkul:

http://www.rue89.com/desintox-11-septem ... -septembre


este destul de lung și asigurat
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 04/02/09, 22:26

Pkoi mai blablater cele de mai sus? Vor fi 8 ani acolo ... restabiliți adevărul sau spargeți conspiratorii acum la ce bun? Întreaga strategie politică și militară din ultimii 7 ani de bushism este legată de 9 septembrie ... nu ar fi aceasta cea mai bună dovadă a complotului? : Mrgreen:

Trebuie să fii cu adevărat naiv pentru a crede că nu a fost nimic înșelător în 9 septembrie ...

Dar îmi pare rău, am vorbit prea mult despre asta, iar lucrurile astea sunt treaba oamenilor American înaintea noastră ...
Dernière édition alin Christophe 04 / 02 / 09, 22: 37, editate 1 ori.
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 04/02/09, 22:32

Ah,

da ok pentru mine a fost prima dată când am dat de un articol într-un jurnal critic care făcuse cercetări
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 04/02/09, 22:36

Ce lucrare de cercetare? Cercetare pe internet? Ei folosesc exact aceleași metode de cercetare ca și conspiratorii ...

Câți reporteri sau tipi care au scris cărți (într-un fel sau altul) pe 9 septembrie au plecat în SUA pentru a-și face propria investigație? Câți s-au dus la Pentagon pentru a intervieva martorii militari? Câți au analizat oțelul turnurilor? Câți au prelevat probe din zero? Etc, etc ...

Există mii de întrebări de acest gen care lipsesc din anchetă ... oficială sau neoficială ...

Cine a profitat de crimă? Nu este prima lecție pe care o dai unui investigator ...
Dernière édition alin Christophe 05 / 02 / 09, 00: 35, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16185
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 04/02/09, 23:10

: Cheesy:
http://www.rue89.com/desintox-11-septem ... -sexplique
Rue89 a scris:Trei luni de foc: o înregistrare care poate fi explicată
De redacție 11 septembrie | CFJ | 03/02/2009 | 22:43

Un punct reunește susținătorii și detractorii „tezei oficiale” asupra atacurilor din 11 septembrie: pe locul Ground Zero, incendiul nu s-a stins până la 13 decembrie 2001. O arsură de trei luni, care de fapt cea mai lungă din istorie pentru un colaps al clădirii.
[]
Dar durata focului poate fi explicată rațional și științific. Asta încearcă să facă în special Jérôme Quirant, cercetător în inginerie civilă la CNRS. El prezintă două argumente.

O cantitate mare de compuși chimici (azbest, calcar, var etc.) au fost folosiți în construcția clădirii. Când s-a prăbușit, s-au amestecat și au declanșat reacții chimice în lanț care au menținut flăcările în curs de săptămâni.
Care? Cinetica reacțiilor chimice dintre solide și oxigenul foarte rar este deplorabilă. Este BABA al pirochimiei.
Acțiunea pompierilor a reușit, de asemenea, să stârnească incendiul. La pulverizarea resturilor, apa a intrat în contact cu oțelul, ceea ce a ridicat și mai mult temperatura din interiorul molozului. Este un proces chimic clasic folosit uneori în industrie.
Care?

Este bine cunoscut faptul că apa de la pompieri stârnește un incendiu de clădire ... Ar fi fost mai bine să o lăsați să se răcească singură. : Mrgreen:

Tine minte ...Imagine Cele 3 luni de incendiu se datorează acțiunii pompierilor.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re: Articolul de pe Rue89 pentru a demonta teoria din 11 septembrie




de Am citro » 05/02/09, 00:19

detoxifiere: ar trebui să primească un remediu bun ... :?

Este lung și plin de vânt, cel pe care îl au în cap.
Cum să crezi în acest țesut de prostii ... :?:
Cititorii care acceptă aceste argumente au ce nivel intelectual. :?:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 05/02/09, 00:22

Vă rog să nu înșelați prea mult: riscăm să trecem pentru rahatul conspirativ murdar ... : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Nivelul pe care TF1 încearcă să îl acorde tuturor Citroen-urilor franceze ... astfel încât să înghită cu toții acest tip de salată ...

Nu sunt sigur că minciunile de stat ale crizei financiare actuale nu sunt la fel de MARE ca cele din 9 septembrie: mai puține decese pe conștiință ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 05/02/09, 02:41

Ceea ce este bizar la înregistrarea lor este că ei „distrug” teoria termitelor spunând asta "sulf" ar putea proveni din ipsos. Nimeni nu se îndoiește de asta.

Termitul nu este însă oxid de fier și aluminiu? Stie cineva de unde a luat chestia asta cu sulf ???

Într-un alt articol, au fost menționate urmele care amintesc de termite:
„Au remarcat experții din cadrul Departamentului SUA pentru Dezminare oxidarea extrem de rapidă și topirea intergranulară a metalului."

Cine a vorbit sulf :?:

Edit de Christophe: doar un F pentru sulf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 05/02/09, 02:47

O da , aici:
Totuși, ceea ce fizicienii-chimiștii au identificat în resturi este tocmai prezența altfel inexplicabilă a unui compus exploziv de fier, oxigen și aluminiu (Fe2O3 + Al), termit și chiar termat, chiar mai puternic. , care conține elementul sulf (Fe2O3 + 2Al + S), precum și o concentrație ridicată de mangan, un oxidant de termită care este utilizat la fabricarea gelurilor explozive. Termitul și termatul (super-termitul) sunt explozivi folosiți de militari ... care pot lichefia oțelul în câteva secunde.
Toate acestea coincid cu mărturiile: exploziile auzite înainte și în timpul prăbușirii turnurilor, miros puternic de sulf care l-a lovit pe muncitorii angajați în poieniță.

Deci, conform Rue89, la fiecare foc (unde arde tencuiala) ar trebui să vă așteptați să mirosiți mirosul de sulf ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16185
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 05/02/09, 09:17

Termitul este o pulbere de rugină (Fe2O3) și aluminiu (Al). Odată inițiat, este o reacție de violență incredibilă care străpunge oțelul ca un vârf fierbinte prin unt.

Este de remarcat faptul că focarele de peste 1000 ° C au durat zile și zile sub dărâmături. Cu toate acestea, arderea kerozenului s-a încheiat. Există o mare probabilitate că reacțiile reziduale ale acestei reacții aluminotermice au intrat în acest cuptor.

Este nevoie de o prostie absolută pentru a explica asta prin apa de la pompieri : Cheesy:

Pe sulf, este un compus nu atât de rar într-o construcție. Dar știm, de asemenea, că sulful favorizează lichefierea oțelului în timpul aluminotermiei.

Totul s-a spus despre 11 septembrie, cu excepția adevărului :?
0 x
Imagine

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160