Cât CO2 pentru a câștiga 1000 € la locul de muncă?

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 26/02/09, 09:55

Christophe a scris:
Bucheron a scris:Așadar ? Ce este asta ? Dovada afirmației tale? Intri în modul „puțină distracție” sau ce?

Tăietor de lemne calm, cred că a vrut doar să monteze prostia anumitor scăderi ... și pe acest punct, nu pot decât să i se alăture ...
De la cineva care se mândrește doar cu idei de dezbatere, susținute mereu de dovezi și alte legături către publicații anglo-saxone, constat că aceasta este o diversiune și o generalizare (bazată pe cazuri izolate) pe cât de ușoară, pe atât de abuzivă...

Dar ai dreptate, personajul îmi ridică puțin hackles! : Mrgreen:

Ei bine, după aceea, cred că o să mă fac singur lectura pentru a mea invectivă... (mic glumeț, este o insultă?) : Lol:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 26/02/09, 17:18

Elec a scris:Decreșterii, prin definiție, susțin o scădere a PIB-ului („de-creștere”; creșterea este variația pozitivă a PIB-ului, iar prin extensie a IDU, cele două fiind corelate).

Bucheron a scris:

Cred că definiția ta pentru „decreștere” este într-adevăr „îngustă” și foarte îngustă. De ce „decreșterea” nu ar putea fi văzută pur și simplu ca un mod diferit de a consuma, care se rupe această spirală infernală care ne cere să consumăm din ce în ce mai mult (să fim fericiți, să ne susținem economia, să plătim pensii etc.)


Această definiție este, în opinia mea, cu adevărat goală: se bazează pe „Sunt împotriva asta și împotriva asta", dar nicio alternativă serioasă. Este o definiție care poate fi suficientă, pentru a folosi formula dvs., pentru "mici glumeți„, dar care este foarte insuficient atunci când ne dăm osteneala să fim riguroși, să rupăm cu aproximarea și lenea intelectuală.

Daniel Cohn-Bendit, The Greens:

(...) O ecologie a inovației, a excelenței, precizia, care renunta la lenea intelectuala a gandirii dogmatice si rupe de aproximatie. O ecologie care preferă realitatea purității, care nu o împiedică să viseze și să-i facă pe oameni să viseze. O ecologie a dorinței și a entuziasmului, care – fără a fi naivă – întoarce spatele pieirii și morții, ecologiei lipsurilor, fricii, urgenței și amenințării!

Și mai presus de toate, puțină consecvență: obiectorii creșterii constituie o mișcare care pledează pentru decreștere. Creșterea este variația pozitivă a PIB (sau IDU, cele două sunt corelate). Decreșterea, prin definiție, este variația negativă a PIB (...)

Daniel Cohn-Bendit:

Dacă astăzi vrei să abordezi o scădere a energiei petroliere etc., ai nevoie de o creștere a energiilor regenerabile!”
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 26/02/09, 17:43

Elec a scris:[...] Definiția ta este, în opinia mea, cu adevărat goală: se bazează pe „Sunt împotriva asta și împotriva asta", dar nicio alternativă serioasă. Este o definiție care poate fi suficientă, pentru a folosi formula dvs., pentru "mici glumeți„, dar care este foarte insuficient atunci când ne dăm osteneala să fim riguroși, să rupăm cu aproximarea și lenea intelectuală.[...]
Ar trebui să fii mai riguros în abordarea ta: nu am dat niciuna definiție...
Unde ai citit ca sunt anti-je ne sais quoi ?
Eu pentru moderarea consumului (de energie, materii prime), pentru o îmbunătățire a calității obiectelor fabricate obișnuit, ceea ce duce la o durată de viață mai lungă și la reparabilitatea acestora, pentru o conștientizare a impactului pe care omul îl are asupra mediului înconjurător, în special în modul său de a consuma...

Elec a scris:[...] Daniel Cohn-Bendit, The Greens:

(...) O ecologie a inovației, a excelenței, precizia, care renunta la lenea intelectuala a gandirii dogmatice si rupe de aproximatie. O ecologie care preferă realitatea purității, care nu o împiedică să viseze și să-i facă pe oameni să viseze. O ecologie a dorinței și a entuziasmului, care – fără a fi naivă – întoarce spatele pieirii și morții, ecologiei lipsurilor, fricii, urgenței și amenințării!
E foarte bine, te pricepi foarte bine la ghilimele...
Ce aduce asta?

Elec a scris:Și mai presus de toate, puțină consecvență: obiectorii creșterii constituie o mișcare care pledează pentru decreștere. Creșterea este variația pozitivă a PIB (sau IDU, cele două sunt corelate). Decreșterea, prin definiție, este variația negativă a PIB (...)
Dacă PIB-ul reflectă consumul de „produse”, atunci da, declinul este o variație negativă a PIB-ului.

Dar, pe de o parte, cine a spus că întotdeauna trebuie să consumi mai mult pentru a te simți bine? (corelația PIB - IDU) Economiști? umaniști?
Pe de altă parte, de ce o variație negativă a PIB-ului ne-ar face „întoarcerea în Evul Mediu”, spectru ridicat de toți cei care sunt speriați de această mișcare de declin?

Dany cel Roșu spune ce vrea, nu are monopolul bunului simț din câte știu eu?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 26/02/09, 17:52

Când decrementarii vor reuși să corecteze inconsecvențele inerente doctrinei lor, vom fi făcut un pas mare.

Adaug că cuvintele tale sunt doar iluzii, de același tip ca „Sunt pentru dragostea între bărbați".

Bucheron a scris:Sunt pentru o moderare a consumului (de energie, de materii prime), pentru o imbunatatire a calitatii obiectelor manufacturate obisnuite care sa conduca la o durata de viata mai mare si reparabilitatea acestora, pentru o constientizare a impactului pe care omul il are asupra mediului sau. , în special în modul lui de a consuma...


"Toți oamenii sunt de acord asupra ideilor de libertate, fraternitate, respect pentru om și mediu, generozitate și pace. Niciunul nu este împotriva. Aceste idei sunt de fapt locuri comune. Corespunzând dorințelor tuturor oamenilor, ele constituie sloganuri care reunesc cu ușurință oameni care nu-și observă caracterul de dorință, ideal, dar nu o forță motrice pentru acțiuni concrete (...)"
http://www.danielmartin.eu/Politique/Al ... listes.htm

Bucheron a scris:Dany cel Roșu spune ce vrea, nu are monopolul bunului simț din câte știu eu?


În cele din urmă, în ceea ce privește Daniel Cohn-Bendit, este unul dintre bărbații care au știut să evolueze (pentru mine este un semn de inteligență), să se adapteze vremurilor lor și să renunțe să se lipească de dogmele pe care le-a avut în altă perioadă. Astăzi este un adevărat liberal, în sensul istoric și nobil al termenului.
Dernière édition alin Elec 26 / 02 / 09, 19: 44, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 26/02/09, 18:19

Sindromul de anghilă...

Vorbește cu el despre ceva, el trece la altceva... : Roll:

Este obositor pe termen lung. Buna dimineata !
(fara cursuri azi?)


PS: decreșterea nu este o „doctrină”, este un mod critic de abordare a „societății de consum” occidentale.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 26/02/09, 18:31

Bucheron a scris:Decreșterea nu este o „doctrină”, este o modalitate critică de abordare a „societății de consum” occidentale.


Doctrină:

- Ansamblu de principii, enunţuri, stabilite sau nu ca sistem, care reflectă o anumită concepţie despre univers, despre existenţa umană, despre societate etc., şi însoţite uşor, pentru domeniul avut în vedere, de formularea de modele de gândire, reguli. de conduită.

- Poziția ocazională, clar și public definită a unei școli de gândire sau a unui individ asupra unei probleme speciale, în general delicată și supusă controverselor; o opinie puternică asupra unui anumit punct, interpretare, teză.

http://www.cnrtl.fr/definition/doctrine


Având în vedere inconsecvențele sale intrinseci, aveți dreptate, decreșterea nu a ajuns, pentru mine, încă la stadiul de doctrină. Pentru mine este necesar un minim de consecvență, soliditate și seriozitate pentru asta.
Deci sunt de acord cu tine, folosirea cuvântului doctrină a fost prea generoasă, chiar dacă definiția cuvântului doctrină în sens larg nu implică că doctrina este coerentă, solidă și serioasă. Rețin o definiție restrictivă a cuvântului doctrină. Doctrina marxistă este, de exemplu, pentru mine, o adevărată doctrină.

Bucheron a scris: dacă PIB-ul reflectă consumul de „produse”


PIB-ul: Agregat reprezentând rezultatul final al activității de producție a unităților producătoare rezidente.

Poate fi definit în trei moduri:

- PIB este egal cu suma valorilor adăugate brute ale diferitelor sectoare instituționale sau ale diferitelor ramuri de activitate, majorate cu impozitele minus subvențiile pe produse (care nu sunt alocate sectoarelor și ramurilor de activitate);

- PIB este egal cu suma utilizărilor interne finale ale bunurilor și serviciilor (consumul final real, formarea brută de capital fix, modificările stocurilor), plus exporturile, minus importurile;

- PIB este egal cu suma utilizărilor din conturile de exploatare ale sectoarelor instituționale: compensarea angajaților, impozitele pe producție și importuri minus subvențiile, surplusul brut de exploatare și venitul mixt.

http://www.insee.fr/fr/methodes/default ... -march.htm


PIB-ul este format din valoarea tuturor bunurilor și serviciilor (bunuri de consum și bunuri de capital) produse într-o economie într-un an într-o anumită zonă geografică (de exemplu: în Germania).
http://www.alabourse.com/definition_pib.htm
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 163