Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaicii din Franța

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de Remundo » 12/11/20, 09:25

Did67 a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:Părere ...



Ce naivitate! Pe de o parte.

Și apoi onestitatea de a admite că a dat peste cap. Celălalt...

Am impresia că domnul nostru se plânge puțin din principiu.

Nu aș spune că s-a „încurcat”, deoarece este mai mult sau mai puțin autonom în ceea ce privește energia electrică, în timp ce și-a redus consumul într-o abordare personală de „restricție rezonabilă”.

El a ales calea „mini site-ului izolat” și acolo, desigur, costurile de instalare sunt abrupte; suprafață mică de baterie de stocare PV +, toate acestea pentru „câteva mii de kWh” pe care le-ar plăti în ordinea a 500 € / an, evident, timpul de recuperare ... este lung (20 de ani?)

pentru că, oricât de mult am începe cu filozofia, „vechea rețea bună” are în continuare avantajele sale, de a oferi puteri puternice după bunul plac pentru un cost destul de mic ... desigur, această rețea nu este foarte curată și se conectează la o formă de „consumism / capitalism”. Cu toate acestea, cumpărarea de panouri solare este și consumism; orice tranzacție este consumism ... nu se poate trăi într-o societate fără interacțiuni comerciale cu alții, chiar și barter.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de Did67 » 12/11/20, 09:56

Am menționat YouTubers, ca sursă de „dezorientare”.

Dar chiar acum, citind mesajul, se deschide cu acest anunț de mai jos:

2020-11-12_09h54_20 autoconsommation.png
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de Did67 » 12/11/20, 10:02

Remundo a scris:
pentru că, oricât de mult am începe cu filozofia, „vechea rețea bună” are în continuare avantajele sale, de a oferi puteri puternice după bunul plac pentru un cost destul de mic ... desigur, această rețea nu este foarte curată și se conectează la o formă de „consumism / capitalism”. Cu toate acestea, cumpărarea de panouri solare este și consumism; orice tranzacție este consumism ... nu se poate trăi într-o societate fără interacțiuni comerciale cu alții, chiar și barter.


Aș fi mai radical: autonomia la nivel individual este o rătăcire a minții. Nu este să știi să gândești!

Globalizarea în sens capitalist pune probleme serioase. Inclusiv ecologic - dar nu numai. Dar soluția nu este individualismul strict. Este să ne imaginăm o funcționare colectivă sănătoasă!

Și în agricultură, fiecare „terroir” își are vocația (care se schimbă, după încălzirea globală, am scris în altă parte). Dar cu vocație. Optimizarea este deci colectivă. Lăsați pe toată lumea să producă mai ușor și cu cele mai bune randamente ceea ce corespunde vocației terroirelor, iar apoi am înființat un sistem de schimb care este „corect”. Acesta este optimul. Nu, încerc să fiu independent datorită grădinii mele de legume.

Acest lucru este valabil și pentru electricitate.

Rar folosim mari consumatori de energie electrică. Trebuie să ne echipăm prea mult dacă vrem să facem față individual. Dacă punem în comun și luăm în considerare faptul că nu avem nevoie de toți în același timp, este mai ușor să satisfacem acest lucru. Chiar dacă vor exista întotdeauna „vârfuri” naturale: cu toții ne vom aprinde între orele 18:22 și XNUMX:XNUMX momentan ... Dar iluminatul nu este, din moment ce LED-urile, un „mare consumator”. .
1 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 225

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de 44 d.Hr. » 12/11/20, 10:25

bonjour,

Did67 a scris:
Aș fi mai radical: autonomia la nivel individual este o rătăcire a minții. Nu este să știi să gândești!


Cred că același lucru și aș adăuga un pic de egoism ...

„Autonomia” ar fi rezervată doar unei părți a cetățenilor.

Cum ar face toți cei care sunt chiriași, care locuiesc în HLM și mulți alții ...
1 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de ENERC » 12/11/20, 17:35

AD 44 a scris:bonjour,

Did67 a scris:
Aș fi mai radical: autonomia la nivel individual este o rătăcire a minții. Nu este să știi să gândești!


Cred că același lucru și aș adăuga un pic de egoism ...

„Autonomia” ar fi rezervată doar unei părți a cetățenilor.

Cum ar face toți cei care sunt chiriași, care locuiesc în HLM și mulți alții ...

Pentru o dată, este mai ușor la scara unei clădiri mari și chiar mai ușor la scara unui cartier.
Pe acoperișul unei clădiri de 50m x 15 metri putem adăuga 150 kW de energie solară pe acoperiș. Aceasta se ridică la 1,7 MWh pe an pentru 100 de locuințe.
începe să se gândească în copros pentru a pune PV în autoconsum pe acoperiș. Ceea ce blochează pentru moment este finanțarea și incompetența totală a administratorilor în materie.
Autonomia cu PV este o iluzie în Franța - dar nu și în țările din sud, unde există mai puține diferențe de iarnă / vară.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de Did67 » 12/11/20, 18:07

Da. Desigur, vorbeam pentru Franța (și, în ceea ce mă privește, Estul) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de Did67 » 12/11/20, 18:15

AD 44 a scris:
Un pic de egoism ...



Cel puțin individualism. Ei bine, în ton cu vremurile. Cine acceptă încă o constrângere, inerentă oricărui sistem colectiv care necesită reguli ...?

Zvonul pe care îl face această modă de „autonomie” ridică semne de întrebare. Cine pune la îndoială asta ???

Am putea avea doar una sau două mașini de spălat pe clădire și să economisim bani pe investiție. Sau aveți mașini de spălat rufe, indestructibile! Dar cine ar accepta să-și aștepte rândul?

Individualismul trezit de „falsă libertate” (fiecare în fața ecranului său - conectat la un GAFA ai cărui algoritmi gândesc pentru noi - acesta este ceea ce servește drept placebo pentru libertate!) Ne face din ce în ce mai puțin capabili să avem în vedere soluții cooperare. Chiar și semințele speranței rămân - car-sharing, etc ...
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de sicetaitsimple » 12/11/20, 20:48

Enerc a scris:Pentru o dată, este mai ușor la scara unei clădiri mari și chiar mai ușor la scara unui cartier.
Pe acoperișul unei clădiri de 50m x 15 metri putem adăuga 150 kW de energie solară pe acoperiș. Aceasta se ridică la 1,7 MWh pe an pentru 100 de locuințe.
începe să se gândească în copros pentru a pune PV în autoconsum pe acoperiș.


Din motive tehnice (cine consumă ce, cum numărăm?) Nu prea cred în condominii, cel puțin în autoconsum. Dacă se revinde în totalitate către EDF, sau chiar după deducerea consumului pentru zonele comune, de ce nu ....

Este diferit pentru spații precum centru comercial, parc de afaceri, depozite, ..... acolo pare mai ușor de gestionat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de Did67 » 13/11/20, 09:44

Este clar că, dacă gândim la nivel global (inclusiv „energiile noastre gri” - ceea ce consumăm indirect, prin companii, companii, centre comerciale, etc ...) ar trebui să fim încurajați să investim acolo unde consumăm este zilnic și se concentrează pe zi: supermarketuri și alte zone comerciale, clădiri administrative etc.

În Germania, unde electricitatea este mult mai scumpă, multe companii s-au echipat deja pentru a-și acoperi o parte din nevoile lor - doar pentru că este profitabilă.
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Tot ce trebuie să știți despre fotovoltaică în Franța




de ENERC » 13/11/20, 10:37

sicetaitsimple a scris:Din motive tehnice (cine consumă ce, cum numărăm?) Nu prea cred în condominii, cel puțin în autoconsum.


https://www.enedis.fr/autoconsommation-collective

În plus: o persoană juridică poate fi numită membru al consiliului sindical. Această persoană juridică poate semna acest contract cu Enedis.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 165