Aviz cu privire la un citat pentru panouri fotovoltaice

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 21/05/09, 11:39

citro a scris:
1 / Acestea sunt calorifere care pot fi utilizate la temperaturi scăzute. 8)
2 / Instalatorul a recomandat o putere de încălzire cumulată de 13.275W la delta T 50k.
3 / Suprafața radiantă cumulativă a panourilor frontale reprezintă mai mult de 11m² pentru a încălzi 115m².

Consumul meu anual de gaze reprezintă 16.000 kWh pentru încălzire și apă caldă menajeră.

Cred că cazanul va fi un model maxi de 12kW, care poate fi flanșat la 9kW 8)
Puteți confirma dimensionarea corectă a caloriferelor? :?:



Nu sunt un profesionist. Cunosc doar principiul. Făcusem un spiel lung pe altul forum, de fapt. Rezum:

- pentru a exista un câștig cu condens, trebuie să se condenseze!

- condensează maxim dacă temperatura apei de retur este cât se poate de rece: în mod ideal, o revenire cu pardoseală încălzită la 28 °; în acest caz, un maxim de vapori de apă din combustia dvs. se condensează în condensatorul dvs. și vă economisește căldura latentă de schimbare de stare ...

- cu cât te abatezi mai mult de la aceste 28/30 ° și te apropii de aproximativ 55 ° C (temperatura de la care nu se mai condensează), cu atât se condensează mai puțin și, prin urmare, cu cât „câștigi” mai puțin (toate reclamele spune sincer "pentru 25% economii ... ")

- gazul condensează mai mult decât păcura care condensează mai mult decât lemnul (este vorba de proporțiile respective ale atomilor de C și H din combustibil; H, care dă H²O, este maxim cu gazul natural : CH4; puțin mai puțin cu propan; mai puțin cu combustibil ...)

- din păcate, am citit deseori despre forums, înlocuirea cazanelor pe circuite vechi (în fontă) fără ca inginerii de încălzire să găsească vina.

Deci, acolo, nu vă estimez dracului temperatura de întoarcere. Acesta este ceea ce este decisiv.

În absența unor calcule sofisticate, cert este că, prin supradimensionarea radiatoarelor, vă reduceți temperatura de funcționare a circuitului, prin urmare vă creșteți câștigurile legate de condens ...

În cele din urmă, există calorifere speciale, numite „temperaturi scăzute”, cu aripioare, precum vechile radiatoare auto. Am instalat 3 JAGA ocolind pardoselile încălzite. Circuitul este aproape rece (la atingere) și totuși se încălzește !!!!

Acasă, peletele se condensează!

Fără reclame, este acolo: http://www.jaga.be/Global.aspx?TV=0&RF=0

Pentru Christophe: sunt belgieni!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 25/05/09, 13:46

: Arrow: M-am dus vineri la profesionist, mi-a spus că, având în vedere dimensiunea caloriferelor pe care le plănuise, cazanul se va condensa foarte bine și, prin urmare, ar fi mult mai economic decât cazanul nostru actual.
8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 25/05/09, 17:36

Dacă spune așa!

Dar, rețineți că există unii care spun multe prostii atunci când vine vorba de vânzare - vedeți tot ce se spune despre pompe de căldură, fotovoltaice etc.

Rugați-l întotdeauna să pună un sifon mic cu un dop pe scurgerea condensului, acest lucru vă va permite să le colectați și veți vedea dacă spune adevărul!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 25/05/09, 21:24

: Arrow: Sunt foarte încrezător.
Am avut o evaluare termică făcută de cumnatul meu, inginer termic. Și am putut observa că puterea caloriferelor recomandate în estimare este cu 35% mai mare decât nevoile estimate de cumnatul meu.
8)
Deci ar trebui să se condenseze FOARTE BINE. :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 25/05/09, 22:52

Mi se pare foarte interesant acest „fir” al discuțiilor!
O remarcă / întrebare / sugestie: când va fi un rezumat al acestei situații și un ghid practic ecologic cu câteva reguli sau / și un tabel în * .xls pentru a face calculele astfel încât fiecare să își găsească drumul?

PV mă interesează și pe mine, dacă aș ști cum și cât, cu acoperișul casei mele franceze (nu am altul) aș putea produce curent și conform expresiei unui tip văzut la telly, faceți o investiție utilă pentru bătrânețea mea.

Există vreunul sau altul dintre prietenii noștri ecologiști (sau amândoi împreună) care ar putea să ne facă asta?

Sau va trebui să așteptăm până se naște asociația pentru a cere unuia dintre membrii săi să ne facă acest lucru ... și astfel să promovăm profesioniștii care frecventează acest lucru forum „generalisimo”!


Miawww! :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 26/05/09, 08:53

: Arrowu: Oh, cred că aș înregistra toate kWh-urile produse într-o foaie de calcul cu mult mai multă plăcere decât o fac pentru kWh-ul meu consumat.
: Lol:

Acestea fiind spuse, există deja multe site-uri sau bloguri pe care puteți găsi cifre.
Mă gândesc în special la baza de date PhotoVoltaic: BDPV.
8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 26/05/09, 08:53

Am unul. XLS pe ​​care l-am folosit pentru a calcula instalațiile fotovoltaice, dar trebuie să puneți manual datele panourilor și invertoarelor.
Există, de asemenea, un program de descărcat de pe site-ul SMA, dar dacă ia în considerare o mulțime de tipuri de panouri, calculează numai invertoarele SMA.
Invertoarele sma sunt sincer bune, dar un pic limitate în domeniul tensiunii, așa că uneori trebuie să faceți compromisuri costisitoare pentru a rămâne în cadrul mărcii.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 26/05/09, 10:03

elefantul a scris:Invertoarele SMA sunt sincer bune, dar un pic limitate în domeniul tensiunii, deci uneori trebuie să faceți compromisuri scumpe pentru a rămâne în marcă.
Și ce părere ai despre Sunny Boy și Solar Max. :?:
Mi se oferă un SB3000 sau un solar solar echivalent pentru a gestiona 8 panouri SCHUCO premium S 360 PM 5.
Aceasta reprezintă 2.88 kWp sau 3200 kWh / an.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 26/05/09, 15:48

băiatul însorit sunt sma!

pentru fiecare tip de panou, trebuie să știți

puterea de vârf
Vmpp
Vocc
Eu max
coeficient de temperatură a tensiunii (în V / ° K sau în% / ° K)

numai atunci putem calcula cum să le conectăm.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024




de Christophe » 26/05/09, 15:49

citro Sper că îți vei alimenta mașina electrică cu panourile tale nu?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 60