Aviz cu privire la un citat pentru panouri fotovoltaice

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
bobono
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 355
Înregistrare: 08/09/07, 16:58
Locul de amplasare: Bretagne
x 1

Aviz cu privire la citatul foto




de bobono » 28/05/09, 10:02

Mă va fascina când energia pe care o va produce este mai puțin de două ori mai scumpă decât cea a rețelei ... nu înainte!


Încă o dată, niciun acord. Răspuns simplu, luați prețul rețelei ca referință, hum. Distrugerea centralelor electrice fără preț în cont finanțarea pensiilor agenților nu preț în contul centralelor electrice și toată mizeria vândută de statul francez către EDF și j in pass ,,,?

CHIAR dacă pentru moment este mai scump, cu atât efortul va ajunge mai mult și la sfârșitul a 5 sau 10 ani va reveni mai puțin costisitor și ne va furniza energie pământenilor atunci când fosila va dispărea.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 28/05/09, 10:31

1) Faptul că „reconversia” și „sfârșitul duratei de viață” a centralelor nucleare nu sunt luate în considerare la calcularea prețului la electricitate nu este normal, dar NIMIC nu are nicio legătură cu dezbaterea, deoarece aceste costuri nu nu se va aplica NICIODATĂ la prețul kWh, dar plătit de TAXE ... Apoi, există multe legende care se învârt în jurul acestui ...

2) În intervalul 0.50-0.12 = 0.38 € / kWh oferit drept cadou bonux pentru proprietarii de sisteme fotovoltaice, reciclarea panourilor la sfârșitul ciclului de viață include?

3) 5-10 ani? Este foarte bine ... Ai uitat cel puțin un zero! Între 50 și 100 de ani ai vrut să spui că cred? Ieri am găsit prețul unui panou solar de 10W în 1993-1994: 130 USD este prețul actual ...

Deci, nu visați ... fotovoltaicul solar este o mafie ...și mulți dintre voi nu văd altceva decât foc și sunt interesați doar de „așa-numitele” randamente financiare ...

Deci, înainte de a cumpăra PV, fiți mai întâi independenți de ulei pentru încălzire și izolați-vă cazarma la RT2005 (+ 20%)!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 28/05/09, 13:05

Christophe a scris:1) Faptul că „reconversia” și „sfârșitul duratei de viață” a centralelor nucleare nu sunt luate în considerare la calcularea prețului la electricitate nu este normal, dar NIMIC nu are nicio legătură cu dezbaterea, deoarece aceste costuri nu nu se va aplica NICIODATĂ la prețul kWh, dar plătit de TAXE ... Apoi, există multe legende care se învârt în jurul acestui ...


Bine, Christophe, încă în fața „mafiei PV” !!!

Nu spun că este bine sau rău de altfel ...

Dar la acea vreme, există doar mafii în modul nostru de „economii reale”: cele ale mașinilor (toate sunt verzi acum, chiar și Lexus!), Petrol (cheltuiesc), nucleare (I pass), lapte („bun pentru sănătate”), bere (am pus-o pentru râs - dar când facem băuturi super-proiectate, dar alcoolice pentru tineri, nu mai râd), aviație (prezent A380 ca „verde”), tutun ... Mafii, numai mafii, mii de mafii !!!

Eu, prefer mafia PV (oricum nu trebuie să fiu păcălită) decât cea nucleară (Cernobîl, nu cerusem nimic, nu semnasem nimic, am luat oricum!) ... riscurile nu sunt aceleași. Pune totul în același sac, vedem unde duce, în politică, cu un anumit număr de extremiști ...

Prefer „nereciclarea” unui PV decât cel al unei centrale nucleare !!!! (este încă doar un cadru din aluminiu, un suport din plastic și o placă de sticlă + peletele care sunt ele însele siliciu - foarte obișnuit; silice = oxid de siliciu = nisip sau sticlă !!!! - chiar dacă este dopat cu unele metale rare).

OK, trebuie să ne ocupăm de el, la fel ca televizorul, computerul, mașina de spălat, mașina de spălat vase etc ... Hei, mai multe mafii (ați văzut că toate dispozitivele sunt A, sau A +: totul verde!).

Nu, Christophe, acolo, ești inutil în cruciada ta la limită, cu argumente jalnice! Cu toate acestea, din întrebări bune!

Cu privire la punctul pe care l-am menționat mai sus, cred că vă înșelați!

1) EdF (vorbesc pentru Franța) a fost privatizat. Consumatorul va plăti factura! EdF a „asigurat” cu siguranță aceste cheltuieli (cel puțin în principiu și parțial) ... Este doar o condamnare, nu am nicio dovadă, dar cred că costul energiei nucleare va crește brusc de îndată ce EdF trebuie să ramburseze împrumuturile pentru noile uzine și în același timp să plătească pentru dezmembrarea celor vechi. Ei bine, este peste 20 sau 30 de ani (înainte, ei îi vor trage la limită, vor împinge limitele sub masca unui comitet Théodule și păcat pentru riscuri - și asta trebuie să știi când promovați tehnici nucleare sau conexe - pompe de căldură de exemplu).

2) Nu te umflă puțin să te regăsești în rolul de apărător al lui EdF ???? (în orice caz, așa vă înțeleg „există o mulțime de legende în jurul lor ...”). Există opacitate în conturile EdF, da!

Te-am citit mai inspirat pe subiect (chiar dacă nu sunt 100% de acord cu tine - dar nici 100% nu sunt de acord; dar aici, te las pe drum! Tchao !!!) .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 28/05/09, 13:08

Christophe a scris:Mă va fascina când energia pe care o va produce este mai puțin de două ori mai scumpă decât cea a rețelei ... nu înainte!


De ce de două ori mai puțin costisitoare ??? Dacă este același preț, sau chiar puțin mai scump, arunci ???
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 28/05/09, 13:35

Ben așa! Tocmai am stabilit limita să se dubleze în mod arbitrar!

Preț public: 12 cenți
Preț dublu: 24 de cenți

Astfel, subvenția PV ar fi „doar” 100% din prețul public general ... Este deja mai rezonabil, nu-i așa?

Încă prefer electricitatea solară decât cea nucleară. Pentru informarea dvs., în prezent plătim 21 de cenți PENTRU NUCLEARE! Deci +3 cenți pentru PV voi semna cu ochii închiși ... dar nu este cazul!

Ceea ce nu suport (dar nu trebuie să vă învăț nimic) este:

a) răscumpărarea majorității cu singurul scop de a îmbogăți o minoritate: cei mai bogați care pot cumpăra PV ... este această etică a mediului?

b) subvenția care conduce piața prin menținerea VOLUNTARĂ a prețurilor ridicate!

În plus, această răscumpărare este în detrimentul altor investiții mai ecologice!

Începând cu izolația (1 € investește în izolație este de aproximativ 6 ori mai eficient în termeni de CO2 decât investește același euro în PV)

Câți oameni au energie solară fotovoltaică numai din motive economice sau fiscale și consumă încă 3000 L de păcură pe an pentru încălzire? Nu există vreun bug undeva acolo?

O a unsprezecea oară: energia fotovoltaică trebuie să fie investiția de ultimă instanță (atunci când orice altceva a fost optimizat!)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 28/05/09, 14:29

Toate scuzele mele. „Citisem” opusul: când PV va fi jumătate din rețea ... O alunecare de limbă!

În ceea ce privește (atât de dublu), de fapt, vă urmez: acesta va fi, după părerea mea, în viitorul imprevizibil, costul energiei electrice din rețea ... în ordinea mărimii.

Deci, da, dacă ajungem acolo! Semnul de exclamare pentru a indica faptul că nu sunt sigur. Fără să vă urmez celelalte argumente până acum.

Știți poziția mea față de un „buchet” de energii. Că acolo sunt unele mai scumpe (dar regenerabile), altele mai puțin (dar disponibile noaptea) etc, etc ... este o perspectivă pe care o iau în considerare. Cu un cost mediu de 30 sau 40 € cts pe kW.h ...
0 x
bobono
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 355
Înregistrare: 08/09/07, 16:58
Locul de amplasare: Bretagne
x 1

Aviz cu privire la citatul foto




de bobono » 28/05/09, 14:36

Când Christophe este supărat, găsesc răspunsurile sale mai argumentate.

Faptul că fotografia mică este subvenționată în mod deghizat cu TVA 5.5 și credit fiscal și obligația de a răscumpăra nu este deranjantă și dăunătoare, deoarece sumele sale se găsesc în meșteșugurile locale și în economie în general. Cumpărarea de celule reprezintă doar o cost redus pe factura totală pentru instalare.

Dar tocmai am aflat în această dimineață. Anumiți producători, în special ..., nu mai livrează mici meșteri, deoarece preferă să își investească producția direct în proiecte mari (de asemenea, cu obligația de a cumpăra înapoi la rata de reglementare), afacerea bună care va scăpa de special
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 28/05/09, 15:45

Pe scurt, așa cum spune Christophe pe bună dreptate, nu putem ieși din ea !: Evil:


modul rant ON:
Dacă nu luați un împrumut uriaș și, prin urmare, îl rambursați timp de 10 ani, toată lumea NU POATE CUMPARA PV : Evil:
ȘI € nu a făcut decât să înrăutățească cazul celor mai puțin înstăriți, dându-le impresia că lucrurile sunt mai ieftine, când de fapt prețurile s-au dublat (cel puțin) contrar a ceea ce „bine "press ne permite să vedem și să auzim.
NICI MAI MULȚI DECÂT EL POATE ÎZOLA CASA! MATERIALELE SUNT O dată din nou în afara prețului ....

Și totul pentru că cei care au banii (deja de-a lungul veacurilor) vor și mai mult și nu-și dau seama de oamenii .... și de planetă, dar spun că sunt BUNĂ INTENȚIE! FOUTAISE ȘI GAURĂ DE C ... TERIE!
Eco (nu) logiștii și toți acești oameni care cred că le merge bine sortându-și deșeurile și altele, sunt, prin urmare, doar țărani, pentru că în bila mea de cristal, am văzut-o, suntem încă și mereu în Evul Mediu

Dacă nu ar exista cetățeni curajoși și cinstiți, viața în acest ținut al mizeriei ar fi interesantă, omenesc vorbind ????

NU!

PENTRU CĂ UNII AU UN CALCULET ÎN LOCUL INIMII! ȘI PRINCIPIILE DE DOMINAȚIE PE CARE ÎNVĂȚĂM ÎN „LICEELE” pentru a le face comercianți perfecți, cu alte cuvinte HOȚI cu „fețe frumoase” !!!

Mod Rant OFF:


Pace pentru oameni de bunăvoință, este nevoie de mult !

Miawwww sau Roarrrr depinde ... : Mrgreen:
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 28/05/09, 18:32

Christophe a scris:

Deci, înainte de a cumpăra PV, fiți mai întâi independenți de ulei pentru încălzire și izolați-vă cazarma la RT2005 (+ 20%)!


Suntem de acord că raportul investiție / Kw economisit este mult mai bun. Anul trecut, Parlamentului valon i s-a cerut să supună subvențiile PV unui audit preliminar:

1) izolate (cu prime)
2) schimbați cazanul (de asemenea)
3) puneți un ACM solar (din nou)

și numai dacă se face, vă subvenționăm PV.

Dar dezbaterea nu a mers prea departe: ne apropiem de alegeri regionale : Mrgreen:

Oricum, să nu ne îngrijorăm prea mult: numărul de case cu adevărat solare PV este limitat de umbrire.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 28/05/09, 18:50

elefantul a scris:
1) izolate (cu prime)
2) schimbați cazanul (de asemenea)
3) puneți un ACM solar (din nou)

și numai dacă se face, vă subvenționăm PV.


Variantă :

1) izolate
2) schimbați cazanul
3) puneți un ACM solar
4) studiază problema transportului pentru membrii familiei:
5) învățați-i pe copii să stingă luminile

și numai dacă se face, vă subvenționăm PV-ul ...

Varianta variantei:

....
6) dacă fumezi, nu mai fuma și pune-l într-o oală cu care vei cumpăra PV; aceasta va fi o motivație, va ajunge să te coste mai puțin și dacă Christophe te critică în grăsime, vei avea un argument de neoprit: este mult mai profitabil!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 82