Aviz cu privire la un citat pentru panouri fotovoltaice

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 28/05/09, 19:13

Da, te găsesc puternic până la capăt: există, de asemenea, o mulțime de stimulente în Belgia pentru a merge la serviciu cu bicicleta sau a lua transportul public (rambursarea abonamentului, pachetul de kilometri)

Dacă măsura pe care o prezentam este în întregime viabilă din punct de vedere politic, să nu uităm că suntem în țara mașinii companiei și că nu există transport în comun în frumoasa noastră țară. ( ei bine aproape : Evil: )

Să nu uităm că Belgia este o țară foarte democratică în care, de exemplu, alegerea educației este totală: mulți părinți preferă să organizeze un „tur” pentru a-i lăsa pe copii la școală, astfel încât să urmeze o școală "potrivit".
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 28/05/09, 19:25

+1 Elefant

Fumătorii, este adevărat, pierd mulți bani pentru „viciul” lor, dar dacă începem să-i luăm ... și pentru asta, nu vom ieși!

La rândul meu, am fost doar fumător de câțiva ani și chiar pentru a suporta mai bine fumul însoțitorului de atunci, l-am părăsit de foarte mulți ani și mândru că am putut renunța, dar am înțeleg foarte bine că unii oameni nu se pot opri (de obicei, cei care au început foarte tineri - înainte de 13 ani) și eu pot avea doar compasiune pentru ei :P

Salutări de la economia tomcat
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 28/05/09, 19:45

o problemă fundamentală în politică este următoarea:

„noi” ne-ar plăcea, pentru binele indivizilor și al comunității, ca „oamenii”

- poluează mai puțin
- renunță la fumat
- oprește-te din băut
- mânca sănătos
- a juca jocuri sportive
- conduceți mai puțin repede
- funcționează bine la școală
- să nu-l lovească pe vecin
- își cresc propriile legume
.....
.....
.....
dar apoi se atacă un mit al omului perfect și se atacă libertățile individuale, iar infrastructurile care trebuie înființate nu sunt evidente ... pătratul cercului.

Mic exemplu: reconcilierea orelor nebunești ale unui cadru comercial cu gestionarea unei infrastructuri sportive publice
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 28/05/09, 23:23

elefantul a scris:Suntem de acord că raportul investiție / Kw economisit este mult mai bun. Anul trecut, Parlamentului valon i s-a cerut să supună subvențiile PV unui audit preliminar:

1) izolate (cu prime)
2) schimbați cazanul (de asemenea)
3) puneți un ACM solar (din nou)

și numai dacă se face, vă subvenționăm PV.


AH? Nu am auzit de asta când și cine a fost?

În orice caz, în cazul în care AC conduce, atunci va fi excelent, iar sfârșitul FOUAGE de gură fiscală constituit de fotovoltaic!

elefantul a scris:Oricum, să nu ne îngrijorăm prea mult: numărul de case cu adevărat solare PV este limitat de umbrire.


Aș spune că este mai limitat de bancheri ...

Calculul este simplu: rata cheie nu a fost niciodată atât de mică din 1946 și Cred că există o deltă de 4 până la 5% între profitabilitatea PV și ratele bancare.

Oricine știe să se joace cu bancherul nu ar putea cheltui un cent și să obțină o rentabilitate de 20 de ani de la 6 la 7%, dar de la 4 la 5% din instalația lor fotovoltaică, dobânda de credit dedusă ...

Dar NOROC că bancherii nu sunt atât de proști (sau nu și-au dat seama încă?)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 28/05/09, 23:58

Did67 a scris:Variantă :
1) izolate
2) schimbați cazanul
3) puneți un ACM solar
4) studiază problema transportului pentru membrii familiei:
5) învățați-i pe copii să stingă luminile

și numai dacă se face, vă subvenționăm PV-ul ...

Ei bine, acesta este exact programul meu: : Lol:
1) 30cm vată de celuloză la 35 kg / m²
2) Înlocuirea cazanului de perete din 1991 + apă caldă menajeră cu un cazan de condensare montat pe perete, încălzire numai + supapă cu 3 căi pentru stocarea solară a apei calde menajere + o rețea umbrelă cu radiatoare la temperatură joasă
3) ACM solar
4) o a doua mașină electrică care să înlocuiască volvo GPL care mă mișcă atunci când nu pot lua scuterul electric
5) Este treaba unui condamnat, dar sper să ajung acolo. :strigăt:

În ceea ce privește partea financiară ... ne uităm la împrumuturi cu o rată de 0 pentru îmbunătățirea locuințelor.
Pentru PV, există împrumuturi sub 3% subvenționate de anumite organizații care rambursează dobânzile bancare ...
:şoc: Nu știu dacă vom obține asta ... :?:

Și mie sunt jenat să intru în sistemul pernicios de subvenții ... Dar trebuia să facem ceva.
Și Madame a vrut să compenseze o parte din consumul de energie electrică pentru transport, pentru a reduce practic amestecul nostru de energie electrică nucleară / regenerabilă ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 29/05/09, 00:10

Citro suntem „deja” la 4) (3) era deja instalat în casă după cum știți) dar recunosc că blochez acolo ... prin lipsă evidentă de alegere ...

Este greu să omologezi o mașină de sine stătătoare? : Mrgreen:

Dacă aveți de lucru și există subvenții care există, este o prostie să mergeți fără! Nu este același lucru cu a lucra pentru că există subvenții care o fac posibilă!

Nu aș supăra niciun membru care are sau instalează energie solară fotovoltaică la el acasă (chiar dacă nu sunt de acord cu asta ... perniflerie : Cheesy: )!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 29/05/09, 07:53

Christophe a scris:

Calculul este simplu: rata cheie nu a fost niciodată atât de mică din 1946 și cred că există o deltă de 4 până la 5% între profitabilitatea PV și ratele bancare.

Oricine știe să se joace cu bancherul nu ar putea cheltui un cent și să obțină o rentabilitate de 20 de ani de la 6 la 7%, dar de la 4 la 5% din instalația lor fotovoltaică, dobânda de credit dedusă ...

Dar NOROC că bancherii nu sunt atât de proști (sau nu și-au dat seama încă?)
_________________


De fapt, până la mijlocul anului 2008, majoritatea băncilor, într-adevăr, nu erau prea dornice să acorde împrumuturi. Cu mulți clienți (pensionari confortabili, familii cu 2 salarii) au vorbit mai multe despre plasament.

Într-adevăr, investiți 17500 de euro până la 20000 de euro
Primești rapid 3500, apoi 3440, apoi încă 3440 dacă instalăm în două ori (instalăm șinele și jumătatea panourilor prima dată, cealaltă jumătate și al doilea invertor în anul următor)
Deci, după trei ani, aveți un capital închis de la 7 la 10000 de euro, care aduce aproximativ 600 de euro pe an. Este într-adevăr un mod elegant de a vă investi economiile. (și acestea sunt doar cifre belgiene la 850 KWh / KWp / an)

Când știm că economiile medii ale belgienilor, doar în conturile de economii, sunt de 15000 de euro / gospodărie, înțelegem că această investiție se vinde bine.
Pentru cifrele exacte, consultați fila „profitabilitate” a fostului meu site www.drytec-solaire.be care ia în calcul evoluția probabilă a prețului pe kWh și uzura panourilor.

Speculațiile guvernului valon se bazează pe acest calcul speculativ. Informațiile cu privire la această idee de a supune bonusurile PV unui audit prealabil provin direct de pe coridoarele parlamentului valon. Deoarece niciun ministru nu a lansat un plan, alegerile necesită, presa nu a vorbit.

În ceea ce privește reciclarea, cred că, în termen de 20 de ani, ar trebui să existe un canal de revânzare a panourilor în Africa, unde acestea ar putea avea o viață acceptabilă de 5 ani.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 29/05/09, 08:03

Christophe a spus:

Nu este același lucru cu a lucra pentru că există subvenții care o fac posibilă!


Autoritățile se bazează pe efectul „iubitor de chilipiruri” pentru a încuraja consumatorii să se modernizeze.

Proces (exemplu)

Voi vă plângeți despre factura la gaz sau petrol
Tu cauzezi
Investiți într-un cazan nou
Statul te ajută.

Ajutorul se acordă numai instalațiilor efectuate de instalatori „obișnuiți”
Ajutorul este aproximativ echivalent cu TVA și impozitele instalatorului și ale lucrătorilor săi. În loc să meargă la cel mai mic preț, consumatorii cumpără produse eficiente. Economia se învârte.
Toată lumea este fericită (cu excepția emirilor) cele mai multe obiective sunt atinse. (inclusiv angajare)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 02/06/09, 23:22

Christophe a scris:[...] Este greu să omologezi o mașină făcută de tine? : Mrgreen: [...]
În opinia dumneavoastră? : Cheesy:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 03/06/09, 00:34

Bucheron a scris:
Christophe a scris:[...] Este greu să omologezi o mașină făcută de tine? : Mrgreen: [...]
În opinia dumneavoastră? : Cheesy:
Ei bine, se schimbă ... 8)
1 / Depinde de categorie. Dacă luăm o mașină M1 din categoria „Mégane”, trebuie să avem o structură care să fie testată la testul de impact ...
:strigăt:
2 / Dacă optați pentru un cvadriciclu <400 kg, nu este necesar un test de accident obligatoriu, o viteză autorizată de 110 km / h ... (o alegere excelentă de vehicul ecologic, nu-i așa?) Michael K).
:D
3 / Acum vom putea înregistra un vehicul în orice țară din UE. Apoi va fi DE FACT omologat în întreaga UE. Acest lucru a fost decis pentru a permite țărilor care nu au o industrie auto să dezvolte structuri și piețe auto (concurență între serviciile de omologare din Europa), în special să importe vehicule străine. și să le distribuie în Europa (în special vehiculele asiatice și indiene).
Se consideră că în Franța (de exemplu), producătorii contribuie într-un mod important la „funcționarea” serviciilor naționale de omologare. Acest lucru ar avea ca rezultat unele „blocaje” pentru aprobarea vehiculelor „alternative” și pentru a fi sincer, concurenți, eliminarea altor concepte ...
:?
Pentru a rezuma, va fi posibil să se omologeze puțin orice altundeva în Europa și va fi posibil să îl înregistrați în Franța și să conduceți legal cu ...
8)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 104