Aviz cu privire la un citat pentru panouri fotovoltaice

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 03/06/09, 10:47

gâfâi ... oricum nu e ușor; atât din punct de vedere tehnic, cât și legal :?
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/06/09, 13:04

citro a scris:
Și eu sunt jenat să intru în sistemul pernicios de subvenții ...


Sincer, eu nu prea mult. Din următorul motiv:

1) Impozite, le plătim (sunt corect).

2) Dacă mă cenzurez, banii aceștia vor merge encore plus în cheltuieli pe care le susțin chiar mai puțin. Așa că da, „profit” de măsurile guvernului pentru a-mi pune mașinile pe GPL (deși sunt conștient că nu este „o pauză” - eu, sunt acolo; te admir pentru că ești mai mult avansat; dar nu am niciun complex față de 99% din populație) sau să-mi înlocuiesc cazanul cu combustibil cu un cazan pe peleți. sau să pun un CESI ...

3) Mai am o mulțime de puncte de îmbunătățit ... Am luat în considerare soluția radicală, îmi vând casa și reinvestesc într-o casă bioclimatică sau pasivă sau meixu făcut. Și apoi, cardiac, 56 de ani, acesta nici măcar nu a terminat! Ezit! Fără supărare pentru Christophe, ea ar avea PV! Fără complex întotdeauna ...

4) La fel ca tine, uneori disper că nu reușesc să „educ mai bine” copiii mei ... dar continuu, neobosit. Și uneori, oh miracol, când nu mi-a venit să cred, sunt hipersensibili ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 03/06/09, 14:43

Nu vă simțiți atât de jenat de subvenții:

1) sunt aproximativ echivalente cu taxa care ar afecta instalația dvs. (pe cont propriu și pe cea a instalatorului și a producătorului-producător și a personalului lor): pentru a promova ceva, statul acceptă o operațiune necompletată.

2) restul sunt „certificate verzi”, deci o modalitate indirectă pentru stat, prin intermediul producătorilor de energie electrică, de a se pune în ordine cu un angajament european. Este o alegere, producătorul de energie electrică a investit într-un partener (privat) în loc să investească în propriul echipament.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 05/01/10, 10:24

: Arrow: Ei bine, de ieri, panourile mele fotovoltaice și-au injectat producția în rețea.
8)
Subcontractantul FEDR a sosit cu 1 oră și 30 de minute cu întârziere pentru programarea programată, însă, deoarece site-ul meu era bine pregătit, au reușit să îl finalizeze în mai puțin de 2 ore.

Au scos contorul din dulapul exterior și au înlocuit siguranțele și suporturile de siguranță deteriorate de acolo. Au înlocuit ușa dulapului cu o ușă cu un teleport.
În garaj, au plasat o cutie de distribuție conținând 4 siguranțe și sigilate, precum și cei 3 metri (retragere, injecție și "neconsum), precum și întrerupătoarele de 500 mA și legătura de raportare la distanță.

Instalatorul meu nu a fost prezent, chiar dacă l-am avertizat. : Evil:
A trebuit să fac conexiunea singur pentru că depindea de instalator să o facă și nu de subcontractantul FEDR care instalează doar echipamentul.
Dar instalatorul meu părea să ignore ... :şoc:

Notă: pentru a limita cât mai mult costul conexiunii (440 EUR în cazul meu), care este cuprins între 450 EUR și 1500 EUR, eu însumi am tras un cablu pentru tele-raport pentru a evita facturarea acestui post și posibila construcție a unui șanț ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 05/01/10, 11:12

Vă mulțumim pentru feedback-ul Citroen, dar nu ați vrut să introduceți această postare în acest subiect: https://www.econologie.com/forums/aspect-tec ... t8890.html ?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 05/01/10, 13:27

:? scuze, confund putin subiectele.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 113