Analize privind încălzirea globală antropică

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Analize privind încălzirea globală antropică




de Janic » 13/04/18, 08:48

Janic a scris:
Pentru videoclip nu știu engleză! Deci nici o părere. Eu nici eu, dar este subtitrat.

Deci, dați o părere fără să știți, atunci.
ca de obicei te grăbești fără să-ți iei timp să citești și să analizezi subiectul.
a) Sunt de acord cu ceea ce a spus Ahmed și, prin urmare, spun: "Aceste populații se află într-o situație de supraviețuire, nu de confort. (referitor la carne și comentariul dvs.) Deci, într-adevăr, Ahmed are dreptate din toate punctele de vedere ".
b) Nu dau o părere despre videoclip, și, prin urmare, evident, (este evident) și nu am dat niciunul!

PS: Am citit traducerea Google unde subiectul este împărtășit sau criticat diferit, dar puțin insuficient pentru a-mi forma o opinie corectă!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Incompetența climastrologilor




de Exnihiloest » 26/08/21, 18:28

 
Oricât se poate fi sceptic cu privire la ridicula climatologie a cărei modele nu converg și previziunile se dovedesc a fi duble până la triple false în doar 5 ani de observație, la fel de mult se poate conta pe fizica care și-a dovedit valoarea și a cărei prognozele sunt fiabile. Cu toate acestea, temperatura planetei este termodinamică, este matematică statistică, este fizică.

Deci, atunci când fizicienii le spun climatologilor că greșesc, ceea ce se întâmplă în mod regulat, trebuie să îi ascultați cu atenție.
Acela, Dr. Patrick Frank, fără îndoială exasperat, a făcut o notificare către IPCC în conformitate cu propriul protocol de raportare a erorilor IPCC. Este chiar mai îngrozitor decât credeam.
El ne spune: La începutul lunii septembrie 2019, studiul meu asupra modelelor climatice a trecut peer review și a fost publicat în secțiunea Științe atmosferice din Frontiers in Earth Science. Acesta răspunde la următoarele întrebări: Cât de fiabile sunt modelele climatice și cât de mult ar trebui să le acordăm predicțiilor lor despre un viitor fierbinte alimentat cu CO2? Răspunsurile sunt: ​​nu sunt fiabile și nu au credit."


Detalii:
https://www.frontiersin.org/articles/10 ... 00223/full

"În călătoria mea de șase ani până la publicare, prin intermediul a nouă articole trimise în reviste, 30 de recenzori și 35 de recenzii ale acestora, nu am întâlnit un singur modelator de climat care să înțeleagă analiza erorilor fizice sau propagarea erorilor sau semnificația calibrării modelului sau a incertitudinii , sau impactul erorilor fizice asupra fiabilității predictive, sau chiar distincția absolut centrală între acuratețe și precizie.

Modelatorii climatici sunt în mod clar incapabili să evalueze fiabilitatea propriilor modele. Această constatare oferă o explicație pentru utilizarea universală a unei metrici de precizie inutile pentru a pretinde fiabilitatea proiecțiilor în lucrarea lor publicată, mai degrabă decât acuratețea.

Menționez aceste dificultăți pentru că, pentru a evalua eroarea ... va trebui să consultați fizicieni experimentali competenți, care înțeleg analiza erorilor fizice, mai degrabă decât climatologii, care nu o înțeleg.
[...]

Toate modelele generale de circulație, indiferent de celelalte utilizări ale acestora, sunt total nepotrivite pentru a face proiecții ale încălzirii globale antropice. Nu ne pot spune absolut nimic despre modul în care s-ar putea schimba temperatura aerului în viitor și nici nu ne pot explica excursiile de temperatură din trecut.

GCM-urile, prin ele însele, nu pot detecta, atribui sau proiecta impactul emisiilor de CO2 asupra temperaturilor medii de pe suprafața pământului, nici în prezent, nici în secolul XXI.

Incertitudinea propagată de pașii de timp de simulare generează un anvelopă de incertitudine mult prea mare pentru a permite o proiecție fiabilă a încălzirii viitoare, indiferent de scara timpului. Modelele nu pot spune nimic despre temperatura atmosferică.
Prin urmare, este demonstrat formal că proiecțiile încălzirii globale din modelele climatice nu sunt mai bune decât conjecturile.

Aceste proiecții, care justifică toate îngrijorările cu privire la influența noastră asupra climei, sunt, pentru a spune direct, total nesigure.

Nu pot furniza informații fiabile despre încălzirea sau răcirea climatului. Pentru aceasta, puteți consulta Oracolul din Delphi, precum și unul sau altul dintre modelele climatice de circulație generală.
."


Se pare că climatologii sunt incompetenți care habar nu au cum să facă față marjelor de incertitudine și erorile pe care le propagă. Aceștia pot consulta Oracolul din Delfi sau pot citi măruntaiele găinilor și au aceleași rezultate, în afară de asta fac, sunt noile Haruspici ale religiei carbocentriste.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14822
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4301

Re: Analize privind încălzirea globală antropică




de GuyGadeboisTheBack » 26/08/21, 18:51

Hei, un alt om de știință necinstit afiliat la infamul Heartland Institute și, atunci când cercetezi cine se învârte, găsești mereu aceleași porcării care sunt modelele Blédinei (Toți sunt acolo!) ... ca din întâmplare. Un grup mic de tâmpenii care circulă în cercuri, refăcând aceleași prostii, minciuni și practicând în mod activ manipularea. Este o corupție frumoasă, totuși ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Analize privind încălzirea globală antropică




de Exnihiloest » 26/08/21, 19:23

GuyGadeboisLeRetour a scris:Aici, mai multă scamă de om de știință necinstit afiliat la infamul Heartland Institute ...

Calomnia face parte din panoplia propagandei de extremă dreaptă, la fel ca hărțuirea oamenilor și înăbușirea cuvintelor lor cu inundații. Aici este neîncetat.
Calomnia îi vizează pe ambii contribuabili la acest lucru forum, că defăimarea oamenilor de știință citați atunci când nu suflă în direcția dorită.

Subiectele acestui lucru forum nu sunt ecologie sau sănătate, ci instrumentalizarea lor de către unii activiști împotriva guvernelor existente. Cu cât alegerile se apropie mai mult, cu atât mai mult îi vedem pe acești fanfarați virulenti împotriva lui Macron și împotriva celor de aici prea moderați în raport cu puterea existentă.
Acești fanatici ascunși sunt fani necondiționati ai Marinei Pen sau Florian Philippot, viitorul ne va spune fără îndoială.

Nu știu dacă extrema dreaptă a înecat acest lucru forum sau dacă emană din linia editorială, dar această extremă dreaptă începe să fie grea.


GuyGadeboisLeRetour a scris:(Aici, Bozo nu mai dă în clarviziune - nu vede cum permite curba să vadă -, ci revizuiește Celălalt pe foaia sa de calcul negând faptul că are dreptate, răspândindu-se în ipoteze iluzorii. Balonul are găuri sau este încă o manevră scăzută ...? Ar fi singurul în măsură să vorbească, să sfătuiască, să folosească regula 3?)

GuyGadeboisLeRetour a scris:...
FUTĂ DAR DESPĂRĂ !!!!

GuyGadeboisLeRetour a scris:(Cu acest tip de răspuns putem realiza cu toții în ce măsură Bozo este robotizat, cinic, nelegiuit, jalnic, mirositor și viclean ... o adevărată junk ...)


GuyGadeboisLeRetour a scris:...
Este normal, pe de o parte avem fascisti faimoși care adesea spun adevărul și supără puterea în loc ...

Având în vedere timpul petrecut încercând să supere puterea conducătoare, acest ultim citat pare a fi o recunoaștere pe jumătate de cuvânt că este un fascist infam care crede că spune adevărul. Dar am văzut vreodată adevărul venind de la fascisti?!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14822
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4301

Re: Analize privind încălzirea globală antropică




de GuyGadeboisTheBack » 26/08/21, 19:53

(Tipul copiază / lipeste peste tot același balegar și îndrăznește să vină să vorbească despre inundații !!!! Amuzant ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Incompetența climastrologilor




de sen-no-sen » 26/08/21, 20:52

Exnihiloest a scris: 
Oricât de mult poate fi sceptic cu privire la ridicula climatologie


Dacă nu mă înșel, mă veți corecta dacă este necesar, Dr. Patrick Frank nu pune la îndoială aici RCA dar previziunile IPCC, mi se pare?
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Incompetența climastrologilor




de ABC2019 » 27/08/21, 00:24

rata topirii gheții marine în august a fost cea mai slabă din ultimii 20 de ani



dar hei, a plouat în vârful Groenlandei, o premieră din 1950, care a făcut titlul principal.

Să ne imaginăm că ar fi fost opusul, frig record în vârful Groenlandei, dar cea mai rapidă rată de topire a gheții marine din ultimii 20 de ani, care ar fi fost titlurile din ziare în opinia dumneavoastră? : Wink:

cum ar fi ce, alegând despre ce vorbim, putem arăta ce vrem ....
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Analize privind încălzirea globală antropică




de Christophe » 27/08/21, 01:53

Exnihiloest a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris:Aici, mai multă scamă de om de știință necinstit afiliat la infamul Heartland Institute ...

Calomnia face parte din panoplia propagandei de extremă dreaptă, la fel ca hărțuirea oamenilor și înăbușirea cuvintelor lor cu inundații. Aici este neîncetat.



Blablabla ... un altul a cărui proteină spike a spart cu adevărat creierul ...

Calomnia și defăimarea vin de la tine ... ești un mic manipulator de cățeluș al macronismului împuțit de fascism.

Ai spus că te-ai născut în stânga dacă îmi amintesc bine? Care a rămas? În stânga lui adolf și în dreapta lui Heinrich? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Incompetența climastrologilor




de humus » 27/08/21, 07:19

ABC2019 a scris: cum ar fi ce, alegând despre ce vorbim, putem arăta ce vrem ....

Recunosc că sunteți un expert în acest domeniu, ignorând în mod sistematic tendințele generale care vă deranjează. : Roll:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Incompetența climastrologilor




de ABC2019 » 27/08/21, 07:57

humus a scris:
ABC2019 a scris: cum ar fi ce, alegând despre ce vorbim, putem arăta ce vrem ....

Recunosc că sunteți un expert în acest domeniu, ignorând în mod sistematic tendințele generale care vă deranjează. : Roll:

despre ce tendință generală vorbești?
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133