Cerere de informații: faceți o mașină hibridă

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Lamure
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 06/06/09, 10:56

Cerere de informații: faceți o mașină hibridă




de Lamure » 06/06/09, 11:52

Bună ziua tuturor și bravo pentru acest site.
Aici am câteva întrebări la care aș dori să am răspunsuri:
Am un generator de 15kw și aș dori să alimentez un motor electric de 12kw direct pentru a conduce o mașină fără permis (vechiul motor termic fiind scos), și fără a folosi baterii! știind că grupul meu consumă foarte puțin combustibil.
Aș dori să știu dacă ar trebui să folosesc un motor CA sau CC?
Mi-aș dori să pot crește și să-mi trag viteza motorului de ce am nevoie?
Aș dori să știu ce este necesar ca echipament electric între motor și generator.
Viteza mea pe care aș vrea să o ating este de 100 km / h crezi că acest lucru este posibil cu un motor de 12kw (dacă ai un site de vânzări în franceză și tipul ideal de motor aș vrea să-mi dai adresa ).
Vă mulțumesc tuturor pentru aceste informații care vor fi foarte prețioase pentru mine, pentru că recunosc că înot în electricitate lol.
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 06/06/09, 12:04

bonjour
vei avea multe pierderi, performanța va fi cu adevărat putredă și aproape dublezi greutatea motorului.

consso-ul dvs. va fi neapărat mai important decât cel original.
ai putea la fel de bine să pui motorul termic direct pe mașină ...
0 x
Lamure
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 06/06/09, 10:56

multumesc pentru raspuns




de Lamure » 06/06/09, 12:08

Puteți să-mi explicați cum aș pierde energie dacă generatorul meu furnizează 15kw și motorul meu consumă doar 12kw și nu poate funcționa?
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 06/06/09, 12:50

va funcționa, dar va consuma mult mai mult.
Nu am vorbit de putere, ci de performanță ...
0 x
Lamure
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 06/06/09, 10:56

OK




de Lamure » 06/06/09, 12:53

deoarece sunt foarte nou în domeniul electricității, îmi puteți explica ce înțelegeți prin randament? , grupul meu poate funcționa cu păcură, astfel încât nivelul de preț în comparație cu motorina sunt câștigător, ce pierderi voi suferi exact? pot alimenta motorul prin baterii, dacă este necesar?
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 06/06/09, 13:11

dacă aveți un site de vânzări francez și tipul ideal de motor, aș dori să-mi dați adresa).
Vă mulțumesc tuturor pentru aceste informații care vor fi foarte prețioase pentru mine, pentru că recunosc că înot în electricitate lol.


dat fiind prețul motorului electric + echipament și având în vedere complexitatea proiectului pentru un rezultat slab, vă sfătuiesc mai degrabă să revindeți grupul de 15 kw (bucată frumoasă) și să cumpărați un motor termic original pe care l-ați putea umfla sau chiar să cumpărați un coș d ocazional complet.

un grup diesel de 15 kw merită deja banii ...

în plus, nu aveți dreptul de a conduce cu un vehicul astfel modificat

Îmi pare rău să nu vă răspund la întrebări, dar evit să pierd timpul cu un astfel de proiect nesustenabil.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 06/06/09, 14:13

mure

Ce buget ai?

Poți să-mi dai modelul generatorului tău?

După cum a menționat boudka, va fi puțin complicat să transformăm toate acestea.

Dacă utilizați acumulatori, devine foarte complicat, trebuie să utilizați un încărcător și un controller DC, precum și un motor DC, așa că uităm rapid această soluție care devine prea costisitoare.

În cazul utilizării directe în curent alternativ, este relativ simplu dacă generatorul dvs. este trifazat, utilizați un control alternativ direct cuplat la generator, care este cuplat direct la motor.

Iată o legătură între motor și controler:

http://www.leroy-somer.com/index_fr.php

Le puteți oferi utilizarea, tensiunea și puterea pe care o doriți și ei vă vor sfătui cu privire la comanda și motorul de utilizat, vă vor oferi prețul și distribuitorul pentru zona dvs.

Nu uitați că trebuie să utilizați un controler mai puternic decât motorul datorită sarcinii foarte variabile a proiectului dvs., 20 Kw pentru un motor de 12 Kw.

Nu ezitați să puneți întrebări, voi încerca să le răspund din câte știu.
:D
0 x
Lamure
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 06/06/09, 10:56

re




de Lamure » 06/06/09, 16:37

vă mulțumesc alain pentru explicații, vă voi trimite raportul tehnic al grupului meu:
Frecvența (Hz) 50
Putere continuă (VA) 12000
Puterea maximă, vârf, (VA) 15000
Putere nominală (V) 2x 230VAC
DB 105

Deplasare: 1105ccm
Rotații pe minut 3000
Demaror electric
Ulei de motor tip SAE 10W / 30 Iarna / Vara
Conținutul rezervorului (l) 14
Durata de utilizare cu un rezervor plin, 7 ore
Afișaj de control 380VAC, 1x 12VDC, 1x voltmetru, comutator FI, protecție la supratensiune.
Zgomot: 105 dB (A)
Greutate brută 310kg
Dimensiuni în cm 1400 x 720 x 1100

Pot rula un motor de curent alternativ cu acest generator, puteți transforma curentul continuu pentru că, dacă nu mă înșel, curentul continuu iese dintr-un generator? în curent alternativ trifazat vă mulțumesc pentru răspuns și dacă cunoașteți materialul necesar acestei transformări ați putea să-mi dați detaliile mulțumesc.
0 x
Lamure
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 06/06/09, 10:56

re




de Lamure » 06/06/09, 16:44

M-am întors cu detalii aparent pe generatorul meu.
Îl pot face să funcționeze cu trei faze, așa cum spune declarația de informații a dispozitivului, îți trimit linkul și îmi vei spune ce părere ai despre el.
http://www.bc-elec.com/GENERATEURS-ELEC ... ,4140.html


Crezi că pot rula motorul meu de 12kw? și este că motorul meu trifazat va funcționa direct pe el?
mulțumesc pentru răspunsul pentru o persoană ignorantă care încearcă să vadă mai clar.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 06/06/09, 19:34

Buna lamure!

Trebuie să obțineți un control de viteză variabil de 380 volți, 20 amperi, care ar trebui să fie suficient și să îl cuplați direct la generator, iar ieșirea este conectată direct la motor.


Rețineți că mă îndoiesc de economie în comparație cu un motor diesel de înaltă performanță astăzi, dar este posibil ca eficiența să fie puțin îmbunătățită, dar că puterea maximă disponibilă să fie mult mai mică decât o mașină normală în timpul urcării. pe o parte în special.

Trebuie sa vezi.

Trebuie să faceți un adaptor pentru transmisie și o placă de montare, ambele putând fi realizate la un magazin de mașini din zona dvs.
Pedala trebuie modificată pentru a primi un potențiometru furnizat în mod normal cu comanda, de asemenea, îl puteți fixa la capătul cablului acceleratorului, care este mai ușor de fabricat.

Pentru verificare, adresați-vă unui furnizor de motoare electrice din zona dvs.

La urma urmei este destul de simplu de fabricat, dar trebuie să aveți câteva cunoștințe de mecanică, pentru programarea controlului puteți fi asistat de vânzătorul de control, trebuie doar să plătiți pentru controlul care poate varia între 400 și 800 de euro.
:D
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 223