CO2 comparativ și energie: pompă de căldură, gaz și cpcu

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 15/09/09, 10:49

:şoc: Maloche cine începe încălzirea electrică? Îți întorci și geaca? Ca mine cu fotovoltaicul? : Cheesy: : Cheesy:

Părinții mei au instalat un model identic (ignoră puterea, dar pare 2 picături de apă față de cea a imaginii) acasă, dar mai ales ... pentru aerul condiționat vara ...

Sincer, m-ar surprinde că economisiți echivalentul a 1000L de combustibil cu acest ... (doar o baterie vreau să spun). Acordați atenție și lungimii conductelor ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 15/09/09, 11:47

La încălzire termodinamică, umbră :D și uiți că sunt și inginer frigorific 8) frigidere, asta mă cunoaște.

Nu îmi returnez geaca, dar acum este cel mai bun pe care îl pot face pentru portofelul meu :D și partea CO2 (dacă acesta este într-adevăr un criteriu ecologic ...) De asemenea, reduc echilibrul

Pentru consumator, desigur, deoarece jumătatea anotimpurilor reprezintă aproximativ jumătate din factura energetică din Île de France, dar trebuie să aveți un volum central în casă,

Acesta este cazul meu, am o curte mare pe care aproape toate camerele, cu excepția băilor, este și în această curte că insertul meu de lemn își furnizează caloriile, iar când am un focar, încălzește majoritatea cazărmilor 8)

Așa că de îndată ce va fi încălzit, voi lăsa cazanul cu ulei să funcționeze pentru apă caldă și băi


Ei bine, da, prefer și solarul, dar sunt slab expus și avem restricții de clasificare a patrimoniului, sunt înconjurat de 3 castele clasificate și solar este supus unor negocieri grele ... :se încrunta:

va fi pentru proiectul meu bioclimatic :D
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 15/09/09, 13:42

A) Bine, bine! Vă acord: veți avea încălzire termică ... er ... nucleară? hihihihi : Cheesy: !!

Nu voi merge mai departe până nu aveți niște panouri fotovoltaice care să vă alimenteze pompa de căldură : Cheesy:

B) În ceea ce privește extrasezonul, din păcate, cazanul dvs. va trebui să funcționeze (cu o performanță generală "slabă") pentru a furniza apă caldă menajeră (la fel vara) ... nu glop. Iar energia solară ar trebui să prevaleze la acest nivel ...

Pacat ca ai prea multe niveluri solare opuse ... pentru ca bricoman are cateva pentru 2000 € ... tub de vid chinezesc sau turcesc ... sa te asamblezi si este chiar „subventionat” din ceea ce am eu. saw ... (unii brico au acum echipe de asamblare)

C) Nu uitați să puneți PM230 pe pompa de căldură :) Abia aștept să văd recordul general în EP!

ps: ah nu știam că ai un supliment din lemn! Vești bune!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 15/09/09, 15:03

Christophe a scris:A) Bine, bine! termo ... uh ... încălzire nucleară? hihihihi : Cheesy: !!

B) În ceea ce privește extrasezonul, din păcate, cazanul dvs. va trebui să funcționeze (cu o performanță generală "slabă") pentru a furniza apă caldă menajeră (la fel vara) ... nu glop. Iar energia solară ar trebui să prevaleze la acest nivel ...


acesta este VLai asta! Vin, vin 8)

Deoarece consum în afara perioadei de încălzire în jur de 400L de combustibil, din mai până în septembrie doar pentru APE, pierderile sunt în jur de 40L pe lună !! sau un randament general de vara putred de 50% :strigăt: stiu ...

Pacat ca ai prea multe niveluri solare opuse ... pentru ca bricoman are 2000 € ... tub de vid chinezesc sau turcesc ... sa te asamblezi si este chiar „subventionat” din ceea ce am eu. saw ... (unii brico au acum echipe de asamblare)


De fapt, trebuie să mă uit atent la orientarea mea
secțiunea de acoperiș pe care intenționez să o echipez este orientată spre sud-vest + 45 °, ceea ce mă face să pierd o bună parte a soarelui după-amiaza, trebuie să alerg pe Simsol pentru a vedea :D 2000 € ai spus?

iata cum sunt orientat:
Imagine

C) Nu uitați să puneți PM230 pe pompa de căldură :) Abia aștept să văd recordul general în EP!

ps: ah nu știam că ai un supliment din lemn! Vești bune!


Am unele :D dar merg să verific

Întotdeauna am avut o inserție, trebuie să fii nebun să nu ai un sistem de rezervă : Cheesy:
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 15/09/09, 23:15

Ah da ... orientarea spre sud-est nu este grozavă ...

Mă întreb dacă așezând tuburi de vid pe podul din sud-vestul dvs. nu ați avea o întoarcere bună (soare de la prânz).

Vedeți o soluție „hibridă”: 1 panou pe lateral și celălalt pe fronton.

Cel mai bun: scoateți unul dintre panouri în funcție de ora din zi (sau cu un al doilea comparator).

Ei bine, suntem departe de CO2 de Edf acolo ... : Cheesy:

ps: scuză-mă, Maloche, dar este totuși o unitate de cartier „la con” ... Care este interesul „cercului”? Faceți mai puține drumuri / locuințe pariez ... dar cu 0 bioclimatism pentru majoritatea oamenilor ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 17/09/09, 21:12

Capt_Maloche a scris:[...] și CO2 (dacă acesta este într-adevăr un criteriu ecologic ...) [...]
Aveți îndoieli? :şoc:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 17/09/09, 21:14

Christophe a scris:[...]
ps: scuză-mă, Maloche, dar este totuși o unitate de cartier „la con” ... Care este interesul „cercului”? Faceți mai puține drumuri / locuințe pariez ... dar cu 0 bioclimatism pentru majoritatea oamenilor ...
Ar trebui să „zbori” puțin peste IDF, ai vedea că acest tip de implantare stupidă este, din păcate, foarte obișnuită ... :|
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 17/09/09, 22:19

Bucheron a scris:Ar trebui să „zbori” puțin peste IDF, ai vedea că acest tip de implantare stupidă este, din păcate, foarte obișnuită ... :|


Zburați peste Paris? E nebun! Nu doriți să fiți coborâți în flacără de un soldat excitat ... : Mrgreen:

Ah, dar am înțeles !! Maloche, trăiești într-un cerc de cultură !!! Nu-i prea rău o durere de cap dimineața?

Imagine
Dernière édition alin Christophe 17 / 09 / 09, 22: 21, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 17/09/09, 22:20

Christophe a scris:ps: scuză-mă, Maloche, dar este totuși o unitate de cartier „la con” ... Care este interesul „cercului”? Faceți mai puține drumuri / locuințe pariez ... dar cu 0 bioclimatism pentru majoritatea oamenilor ...


Reședința datează din anii 70, deci bioclimatica nici nu știam că poate exista

Altfel, este destul de văzut din avion :D și atmosferă laterală, este foarte convenabil pentru copii, fără trafic sau doar vecini și nu riscă să se piardă, în centru există un spațiu pentru cei mici, în triunghiul de verdeață din stânga, mese ping pong din beton
în stânga sus, parcul dinainte de Chateau, unul dintre cei trei care mă împiedică să pun panouri solare ...
În dreapta, în alb, culoarea oficială a bowling-ului orașului :D
Copacii din reședință au în jur de treizeci de ani, ceea ce oferă un volum foarte plăcut de verdeață și plumb

în afară de asta, având în vedere motivele destul de mari, ei ar fi putut foarte bine să orienteze casele spre sud, dar nu a fost în epoca timpului

Bucheron a scris:
Capt_Maloche a scris:[...] și CO2 (dacă acesta este într-adevăr un criteriu ecologic ...) [...]
Aveți îndoieli? :şoc:


Sincer, mă tem de poluarea de toate tipurile mai mult decât nivelul de CO2

Ciclurile climatice fac parte din „viața de zi cu zi” a planetei și noi, bieții proști, credem că ar fi normal ca stabilitatea pe care o știm de 200 de ani să fie eternă ...

ca amintire, sunt doar 10 000 de ani, cu puțin înaintea marelui imperiu egiptean, nimic mai mult, T ° mediu al planetei a fost mai mic cu zece grade și pentru a realiza ce este acesta înseamnă că trebuie să vă imaginați nivelul mării pe care îl știm, cu 30 de metri mai jos și un teren acoperit în întregime cu gheață, care poate fi cultivat.

este adevărat, că perioadele mai calde se întorc la câteva milioane de ani, dar este puțin în raport cu vârsta planetei

Deci, da, activitatea umană poate schimba echilibrul mai repede decât era de așteptat, asta este sigur, dar suntem nomazi pe această planetă

Variații climatice naturale în timpul vieții Pământului

Să începem punând lucrurile în context: fenomenul încălzirii globale observat în prezent este pe o scară foarte scurtă, dacă luăm în considerare vârsta planetei noastre care este în jur de 4,5 miliarde de ani. Într-adevăr, un secol (100 de ani) reprezintă 0,0000025% din vârsta Pământului.
Prin urmare, este foarte important să distingem în mod clar noțiunile de „eră” și „perioadă” care definesc două scale de timp foarte diferite: o epocă geologică este un interval de timp foarte mare (câteva milioane de ani), care este ea însăși - chiar împărțit în perioade cu intervale de timp mai scurte (câteva mii de ani). A vorbi despre epoca de gheață nu este același lucru cu a vorbi despre epoca de gheață.
Istoric, pământul a cunoscut variații climatice care diferă în durata lor (de la câteva mii de ani la câteva milioane) și în amplitudinea lor (de la mai puțin de 1 grad la 7 la 8 grade). Evident, cu cât obținem din prezent cu atât măsurătorile sunt mai puțin precise.
De exemplu, studiul compoziției izotopice a oxigenului din miezurile de gheață (până la 3500 m adâncime) permite temperaturile atmosferice să fie reconstruite până la 750 de ani înainte de astăzi.
Aceste studii au arătat că în ultimii 400 de ani, pământul a cunoscut patru cicluri de încălzire, urmate de răcire. Fiecare ciclu începe cu o încălzire bruscă urmată de 000 până la 10 de ani de perioadă mai caldă, care se numește perioadă interglaciară. Urmează o răcire treptată care are ca rezultat instalarea unei epoci de gheață. Amplitudinea acestor fluctuații este în jur de 000 ° C.
În prezent, suntem într-o perioadă interglaciară de mai bine de 10 de ani. În timpul fluctuațiilor din 000 de ani precedenți, temperaturile cele mai ridicate nu au depășit niciodată 400 grade în comparație cu temperatura medie actuală. Logic, ar trebui să cădem din nou într-o epocă de gheață ... în următorii 000 de ani!
Cele patru cicluri din ultimii 400 de ani până în prezent sunt prezentate în figura de mai jos.

Imagine

Sursa: https://www.econologie.info/share/partag ... aU8kfd.doc

Și dacă ne uităm la curba de mai sus, extrapolând pe baza ultimilor 400 de ani, bine ar trebui să ne întoarcem deja la epoca de gheață,

îmi reamintește teoria unui cercetător de climatolog care a spus că, dimpotrivă, a fost necesar să respingem un maxim de CO2 pentru a evita această recidivă de T ° : Cheesy:

EH, ține la fel de mult ca teoria încălzirii, nu?
Dernière édition alin Capt_Maloche 17 / 09 / 09, 22: 27, editate 1 ori.
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 17/09/09, 22:23

Uh Maloche, mă îngrijorezi serios acolo !! : Cheesy:

a) pompa termică nucleară
b) pseudo-negare a CO2 ca GES sau cel puțin reducerea acestuia

Nu îndrăznesc să-mi imaginez c)

Ești sigur că totul este în regulă în viața ta? : Cheesy: : Cheesy:

ps: cu siguranță un hit de ET : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 333