Un proiect econologic ... Salvați acoperișul ...

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3

Un proiect econologic ... Salvați acoperișul ...




de Lietseu » 16/06/09, 16:01

Bonjour à tous,

Unii dintre voi știți deja, la scurt timp după ce am cumpărat o casă în Périgord, am avut un accident grav cu motocicleta.

Consecințele sunt cu atât mai dramatice cu cât sunt aproape invizibile ca aspect.

După 15 ani de amânare și mai multe ezitări, inclusiv șase luni pe economie, am ajuns să îndrăznesc să vorbesc despre asta cu iubitul nostru webmaster care m-a încurajat să lansez subiectul ... Deci mă duc la el!

Ideea mea este să vă ofer (tuturor celor interesați) să vă dedicați în felul vostru timpul care vi se potrivește, să-mi renovați acoperișul care este în țiglă de canal ...
Pentru a ajunge acolo, se pare că nimic nu ar putea fi mai simplu decât să încerce să vă convingă pe toți să veniți și să dați o mână de ajutor pentru a renova casa unui prieten (chiar dacă acel prieten este încă cineva foarte departe ...)

Câți dintre noi nu petrecem vacanțe pentru a fi kikikined la plajă?
Câți dintre voi încă mai au o fibră suficient de importantă pentru băieții, ca să doriți să împărtășiți o săptămână cu o grămadă de nebuni care au o singură idee este să dați o mână, asta este vom afla în curând!

Salutări de la pisica economică ...

Desigur, propunerile și ideile tale sunt binevenite, le aștept cu răbdare ... miau!
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 16/06/09, 16:05

Vă voi lipi un mic PDF al compoziției mele pentru a vă face o idee despre locul de renovare:

https://www.econologie.info/share/partag ... aVwDPu.PDF


miau
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 17/06/09, 16:15

: Idee:

Vă mulțumesc pentru atenție și dacă există întrebări, voi fi bucuros să le răspund ...

Miau...
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 17/06/09, 18:17

Bună Lietseu, unde este exact „minunea” ta?
0 x
http://wunic.fr

Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,
Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 17/06/09, 18:52

Bună!

15 'de la Bergerac ...

Există multă muncă, dar așa cum au spus alți ecologiști, împreună putem face mult ...


Nu ar trebui să fie o povară, trebuie să fie un moment minunat pentru a petrece împreună, fiecare oferindu-și propria ...

Miau!
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 17/06/09, 19:05

În ritmul sau lucrurile merg, este posibil să nu avem altceva decât spiritul nostru de solidaritate pentru a forma o societate în care lucrurile vor fi mai puțin copleșitoare și mai ușoare ... decât în ​​prezent!

Mă gândesc la ochii plini de lumină ai unui bătrân cu care am vorbit cu ceva timp în urmă, mi-a vorbit despre război cu lacrimi (de bucurie) în ochi, evocând imensa solidaritate dintre oameni la vremea respectivă, s-a manifestat pentru lucrurile mici din viață, dar și pentru cele mari ...

Aș dori să trezesc acest spirit care moare în viața noastră presat de cererea sistemului de consum.

miau
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
yannko
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 286
Înregistrare: 24/11/08, 22:44
Locul de amplasare: Praga, Republica Cehă
x 2




de yannko » 17/06/09, 19:35

Bună Lietseu,

păcat că suntem atât de departe, mi-ar plăcea să ajut și să învăț cum să fac un acoperiș și să le împărtășesc totul, poate în viitor : Wink: :?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 17/06/09, 19:44

Dacă am organizat un camp de lucru de vară, pentru a permite diferiților protagoniști să vină în „vacanță” pentru o perioadă de 15 zile, astfel încât să putem avea cât mai mulți oameni posibil ...

Ți-ar permite asta să vii și tu?

Ar fi minunat să ai oameni din toate colțurile și fiecare cu propriile calități și calificări unice ...

Dacă ne luăm timp, putem organiza acest lucru pentru anul viitor în iulie sau august, la cea mai bună comoditate a tuturor celor care doresc să participe ...


Vă las podeaua, pentru a construi restul ... :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
yannko
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 286
Înregistrare: 24/11/08, 22:44
Locul de amplasare: Praga, Republica Cehă
x 2




de yannko » 17/06/09, 21:19

Este adevărat că bine organizat, ar fi foarte frumos :P !
Și apoi este frumos să poți avea în sfârșit un moment cu oameni care sunt în același spirit și care vor să schimbe și să împărtășească ceea ce au (atât din punct de vedere intelectual, cât și material)!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 17/06/09, 21:43

Bine.
veți anunța când sunteți gata să întrebați consumabilele și lista lucrărilor.
0 x

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 64