Amarante + 1 Monsanto 0

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 24/06/09, 16:36

Există o relație de cauză și efect?
În orice caz, Montsanto și-a văzut profitul scăzând cu 14% și a profitat de ocazie pentru a reduce 900 de locuri de muncă.

Sursa: le monde.fr
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 29/12/12, 12:37

Un alt mic articol despre virtuțile anti-OMG ale amarantului (care nu ar trebui să-i facă pe toți să râdă ...)

http://talent.paperblog.fr/5661938/l-am ... -monsanto/

Viața OMG-ului Putred Amaranth de la Monsanto

Această plantă transformă visele dulci ale Monsanto în coșmaruri.

OMG-urile, pentru Monsanto, sunt răspunsul absolut la prădarea insectelor.

Pentru ecologiști și pentru mulți cetățeni responsabili, OMG-urile reprezintă o amenințare pentru mediu.
Dar acolo unde toți activiștii din lume își sparg dinții împotriva puternicului OMG loial, o plantă mică rezistă.
Amarantul este o plantă bine cunoscută strămoșilor noștri, deoarece incașii o considerau o plantă sacră.
Dar pentru lobby-ul OMG, este mai degrabă o plantă „sacră”.
Fiecare plantă produce aproximativ 12.000 de semințe pe an, iar frunzele conțin vitaminele A, C și minerale.
Este chiar mai bogat în proteine ​​decât soia, care este considerată campioană în domeniu.
Dieteticienii susțin că proteina din amarant este de o calitate mai bună decât cea din laptele de vacă.
Ei recomandă utilizarea semințelor măcinate de amarant, amestecate cu cea de grâu pentru a face pâine care îi conferă un gust delicios de nucă.
Revenim însă la OMG-uri.
Scena „dramei” a avut loc în SUA, în Macon, Georgia.
Un fermier a observat în 2004 că unii germeni de amarant erau rezistenți la Roundup, pe care și-a udat cu generozitate plantele de soia.
Câmpurile afectate de acest amarant conțineau o sămânță care primise o genă de rezistență Roundup.
De la acea dată, fenomenul s-a răspândit în alte state: Carolina de Sud și North, Arkansas, Tenesse și Missouri.
La 25 iulie 2005, Guardian a publicat un articol al lui Paul Brown care a dezvăluit că genele modificate au trecut la plantele naturale, creând o sămânță rezistentă la erbicide.
Acest lucru este confirmat de experții CEH (centrul pentru ecologie și hidrologie) și ceea ce contrazice afirmațiile pro-OMG-uri care au susținut întotdeauna că o hibridizare între o plantă modificată genetic și o plantă naturală a fost imposibilă.
Pentru geneticianul britanic, Brian Johnson, care este specializat în probleme legate de agricultură: „Este nevoie de o singură cruce de succes din câteva milioane de posibilități. De îndată ce este creată, noua fabrică are un avantaj selectiv imens și se înmulțește rapid. Erbicidul puternic folosit aici, pe bază de glifosfat și amoniu, a exercitat o presiune enormă asupra plantelor, ceea ce a sporit și mai mult viteza de adaptare ”.
Singura soluție rămasă fermierilor a fost să tragă plantele de amarant cu mâna.
Cu excepția faptului că această plantă prinde rădăcini foarte adânc, făcând această soluție aproape imposibil de realizat.
Brusc, fermierii au renunțat la această defrișare.
Până în prezent, 5000 de hectare au fost abandonate în totalitate, iar alte 50.000 de hectare sunt amenințate.
De atunci, sunt din ce în ce mai mulți fermieri americani care renunță la utilizarea plantelor modificate genetic, mai întâi pentru că sunt din ce în ce mai scumpe și că rentabilitatea este necesară în agricultură ca și în alte părți, și în cele din urmă pentru că eficacitatea OMG-urilor este discutabilă, având în vedere ceea ce se întâmplă.
Pentru Alan Rowland, un cultivator și negustor de semințe de soia din Dudley, Missouri, nimeni nu mai cere semințe Monsanto, atât de mult încât semințele GM au dispărut pur și simplu din catalogul său.
Cu toate acestea, a fost recent 80% din catalogul său.
El observă că fermierii se întorc acum la agricultura tradițională.
După cum spune Sylvie Simon într-un articol care va apărea în revista „votre santé”.
Amarantul este un fel de bumerang trimis înapoi de către Monsanto la natură.
„Neutralizează prădătorul și se instalează în locuri unde poate hrăni omenirea în caz de foamete. Susține majoritatea climatelor, atât în ​​zonele uscate și musonice, cât și în zonele muntoase tropicale și nu are nicio problemă cu insectele sau bolile, deci nu va avea nevoie niciodată de substanțe chimice .
Vor reuși plantele acolo unde toți activiștii anti-OMG din lume au eșuat până acum?

Aflați mai multe despre http://talent.paperblog.fr/5661938/l-am ... yesvcJ8.99
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 29/12/12, 16:17

1) Știți slaba mea capacitate de a aprinde! Deci: a) înainte de a ne hrăni cu amarant, există marjă (foarte puțină semință productivă - în greutate, vorbesc despre) ...

2) Confirm că există sub forma unor „buruieni” foarte utile. Am experimentat-o. Am obiceiul de a nu rămâne inactiv când discut cu țăranii. Discuție într-un câmp de mei din Ciad. „Mecanic”, scot „buruienile” (amarantele, deci) pentru a nu rămâne în brațe. Privirea supărată a țăranilor. Îmi pun întrebarea. Mi-au explicat că este ingredientul major al sosului cu care împerechează meiul! Un fel de spanac sălbatic. Prima sursă de proteine ​​la momentul „slabului” (grânare aproape goale) înainte de noua recoltare, sosirea lăcustelor, zboruri de termite ...

Această plantă are o capacitate foarte excepțională de extragere a apei din sol. Îl extrage încă din solul „uscat”, în timp ce toate celelalte plante, inclusiv meiul, nu mai pot face asta!

3) Deci, dacă înțeleg bine, am putea cultiva acest „mutant”, îl vom dispersa cu avionul și Monsanto ar fi distrus ??? Când vom vedea aeriene "Robins des bois" ???? Vom lansa „ASF” (Amaranthes Sans Frontières) pe economie ??? Repede, un donator generos. Un pilot inactiv. Cucii adormiți ...

4) Recombinarea este dovedită? Pentru că, în general, buruienile (așa cum numim în mod corespunzător „buruieni”) au capacitatea de a dezvolta rezistență. Astfel, chenopodele sunt o adevărată durere de cap în câmpurile de sfeclă de zahăr. Iar „goana la cap”, cu molecule de erbicid mereu noi, pare nu departe de a fi ajuns! Rotațiile lungi (fără întoarcerea aceleiași culturi înainte de 4 sau 5 sau chiar 6 ani în același câmp) fac din nou progrese în mintea fermierilor ...
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 166