Pompa fluvială, soluții simple?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
marieagnes
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 24/06/09, 15:13
Locul de amplasare: 83 - Var

Pompa fluvială, soluții simple?




de marieagnes » 24/06/09, 15:42

Am vrut să pun o fotografie pentru a-mi descrie problema, dar cu siguranță mă sug !!! Nu am înțeles nimic din ceea ce este scris pe scurt.

aici este problema mea:

Am o casă așezată pe terase (cu alte cuvinte mai mult sau mai puțin cu 10 metri mai sus decât fundul grădinii și un râu care trece în fundul grădinii.

grădina noastră de legume este la doar doi metri deasupra râului, dar am vrea să udăm și partea de sus a grădinii (cu 10 m mai sus) folosind altceva decât gălețile și brațele noastre ....

râul are curent mic vara și adâncime mică (deși există găuri de apă în locuri unde cu greu avem picior). iarna acest râu se poate transforma într-un torent ... este „râul înfuriat”.

Caut planuri pentru a face o pompă care să-mi permită să ud cu forța curentului mic de vară știind că iarna nu ud.

Am văzut un subiect pe pompe de râu și recunosc că nu sunt om de știință de doi cenți .....

Ar putea cineva să-mi dea un plan cu materialul pe care să îl folosesc pentru realizarea acestuia? sau undeva de unde să-l cumpăr gata făcut?

oli 80 a venit cu o pompă care pare să se potrivească cu ceea ce caut, cu excepția faptului că este uriașă și nu s-ar încadra în fluxul nostru, dar poate dacă am face-o am putea să o micșorăm ...

multumesc pentru raspunsuri
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 24/06/09, 16:53

0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

pompa cu impulsuri




de oli 80 » 01/07/09, 22:08

buna seara, daca sunteti in cautarea unui sistem care sa ridice usor apa, o cutie cu trei tevi si voila!
http://nxtwave.tripod.com/gaiatech/pulser/index.htm

în acest link există două videoclipuri ale sistemului în funcțiune
0 x
Avatar de l'Utilisateur
marieagnes
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 24/06/09, 15:13
Locul de amplasare: 83 - Var




de marieagnes » 02/07/09, 09:59

este adevarat ca nu este complicat dar .... trebuie sa sapi sub albia raului ...? pentru că există ziduri vechi de piatră pe ambele părți pe care nu le poți atinge ....

împreună cu soțul nostru ne gândim că poate vom pune o pompă cu panou solar și baterie. sincer nu este deloc ceea ce îmi doream, dar hei ... atâta timp cât poți uda fără să hrănești EDF sau TOTAL ...

: Dragoste:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 02/07/09, 10:03

marieagnes ai văzut mica noastră instalație de pompă solară?

Altfel este acolo pagina 2: https://www.econologie.com/forums/pompe-a-ea ... t7677.html

PV nu este neapărat cea mai economică soluție ... Am pus-o mai ales în scopul „testării” pe termen lung ...

Se pare că ești pe malul unui munte, deci dacă ai presiune, poți face multe alte lucruri, începând cu un berbec hidraulic ...

Și acolo am instalat unul în ciuda presiunii scăzute a fluxului nostru:
https://www.econologie.com/pompage-par-b ... -3835.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
marieagnes
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 24/06/09, 15:13
Locul de amplasare: 83 - Var




de marieagnes » 02/07/09, 16:19

:P rece
Îi voi arăta asta soțului meu pentru că depășește cu mult nivelul meu de înțelegere tehnică ...

putem spune că sunt pe marginea muntelui ... sunt mai degrabă într-un bazin

râul are puțin curent vara, dar poate intra în modul nervos sau chiar furios iarna
pe langa acest rau se numeste raby, in provencal inseamna nervos ....

acesta este motivul pentru care dorim un sistem detașabil, altfel vom găsi pompa în sat în ianuarie!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 02/07/09, 20:24

o soluție simplă de nuntă

Deschideți un cont Skype și, în voce, vă explic cum să vă postați imaginile ....


miau

dar nu trebuie să stați, pentru că pe 7 am plecat deja și înainte să am ocazia să vă sun ... cu excepția cazului în care 9 telecom deschide rapid o nouă linie (cineva are câteva informații despre acest subiect ?)
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
marieagnes
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 24/06/09, 15:13
Locul de amplasare: 83 - Var




de marieagnes » 03/07/09, 15:18

ah bine asta am constatat cum punem fotografii !!

Imagine


sisteme de berbec ... care ar fi bine pentru grădina de legume (și din nou ... pentru că la noi este țara vântului), dar nu pentru bambus ...

nu putem atârna nimic pe pereții de piatră ...
nu există prea multă adâncime sau curent vara, dar în ierni (și uneori în septembrie în timpul furtunilor de la sfârșitul verii), aceeași fotografie de râu făcută aproape din același loc:

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 03/07/09, 15:44

Wow! Nu e surprins că soțul tău preferă să bea o băutură pe terasă în loc să udă!
Care colț este?
Nu știam că era permis să locuiască în astfel de locuri :D

Aceste ziduri de piatră foarte vechi de pe ambele părți mă inspiră. Nu a fost odată o moară?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
marieagnes
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 24/06/09, 15:13
Locul de amplasare: 83 - Var




de marieagnes » 03/07/09, 16:47

există încă o moară veche puțin mai jos și alta mult mai jos spre sat (care încă funcționează, de altfel, este pentru ulei)

dar morile nu sunt „vizibile” sunt făcute pentru ulei de măsline și, prin urmare, apa din râu este deviată (printr-un fel de capcană) și merge direct în subsolul casei și în apă întoarce o roată mare din lemn care întoarce o piatră la etaj care se rostogolește pe o farfurie mare unde sunt așezate măslinele ....

Nu știu de ce atunci când explic asta pare complicat când nu este ...

(Sunt în Var)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 147