Media mincinoasă și manipulatoare? Ex. Michael Jackson

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Media mincinoasă și manipulatoare? Ex. Michael Jackson




de Christophe » 29/06/09, 14:37

Cine controlează opinia controlează ... totul:

1) Un videoclip care rezumă bine aceste fapte:
http://www.dailymotion.com/video/x8alur ... mne-a_news

Deci (unele dintre) mass-media noastră sunt periculoase pentru armele de manipulare în masă ... : Mrgreen:

2) Mai aproape de noi: cu ocazia morții lui Jackson, au fost difuzate o mulțime de reportaje. Am urmărit 2.

- „O zi, un singur destin - misterul lui Michael Jackson” pe France2
- „În căutarea adevărului”, un documentar american despre Arte. Aici îl putem vedea din nou: http://plus7.arte.tv/fr/detailPage/1697 ... 24752.html (chiar și pentru non-francezi!)

Ei bine, dacă în aceste 2 documente povestea și faptele erau relativ aceleași (la fel ca și persoanele intervievate), unele imagini nu corespundeau deloc acelorași momente în funcție de voiceover.

Acest lucru a fost deosebit de clar atunci când Michael a dansat pe acoperișul mașinii sale.

Pentru primul document, a fost ziua chemării sale în instanță (și a fost palmat de degete de către rudele sale: provocarea și dreptatea nu se amestecă)

Pentru a doua, a fost, luni mai târziu, ziua în care a fost achiziționată. Scena despre care vorbesc este la începutul celui de-al doilea (vezi linkul de mai sus).

Acest exemplu nu este foarte grav în ceea ce privește faptele și consecințele sale, dar mă întristează să văd lipsa de rigoare a anumitor profesioniști din mass-media ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 29/06/09, 14:53

Iată pasajul video în cauză: http://www.youtube.com/watch?v=TNyiFz9_-OY
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16178
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 29/06/09, 15:14

Bună Christophe,

Spre meritul scumpului nostru jurnalist, pe acesta a mers prea repede și au fost nevoiți să înșeleze editarea.

Oricum, Mickael Jackson este un mare artist care nu a lăsat pe nimeni indiferent. Cu exces pe scenă și în privat.

Pace sufletului său chinuit.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 29/06/09, 15:23

Nu, nu Remundo, acestea sunt rapoarte docus care au fost finalizate înainte de moartea sa!

Voi avea mai multă tendință să cred „francezii”, adică cea a Franței2 ...

Americanul era mult mai „dependent” de vedetă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16178
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 29/06/09, 16:07

Ah bine ... Deci, în acest caz, nu există scuză și ciocăneală : Cheesy:

Dar ele nu se află într-o inexactitate ...
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 29/06/09, 16:14

Da și într-adevăr nu seamănă cu „incertitudini”, vă recomand să vizualizați documentul 1) în schimb: http://www.dailymotion.com/video/x8alur ... mne-a_news
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 29/06/09, 16:32

Eu, am văzut un document în urmă cu mult timp, care era foarte complice cu omul bun și care îi arăta partea lui „copiii pierduți” pe Peter Pan ...
Ajunsesem la concluzia că tipul acesta suferea de sindromul Peter Pan, nu asta nu este o glumă!

Acești oameni suferă de un „complex” care îi lasă „abandonați” (blocați?) În copilăria lor ... spectacolul locului său de viață și dragostea sa de copaci, modul său de a vorbi despre locul său preferat (ca un copil de cabina lui) erau edificatoare și nu mai am nevoie să înțeleg că a fost rostogolit în făină de americani albi fără scrupule, care erau (din păcate la fel de des) JALOUX ai succesului său!

Pentru mine, nu este nimic de spus, basta!



Miau!
Dernière édition alin Lietseu 29 / 06 / 09, 20: 59, editate 1 ori.
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 29/06/09, 16:40

O vedetă care oferă acces gratuit la un parc de distracții, care ajută copiii cu handicap și defavorizați ... tocmai opusul doctrinei fine american-capitalistic-faires $!

Evident, acționarilor disnerworld nu le-a plăcut !! : Mrgreen:

Pentru „restul” ... nu am nici o părere ..
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 30/06/09, 14:33

Remundo a scris:Spre meritul scumpului nostru jurnalist, pe acesta a mers prea repede și au fost nevoiți să înșeleze editarea.


Jurnaliștii trebuie adesea să lucreze în caz de urgență, deoarece (adesea) se ocupă de evenimentele actuale. Dacă nu este capabil să facă acest lucru, nu trebuie să raporteze despre subiecte prea recente ...
Deci, nici o „descărcare” din partea mea. :P
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 30/06/09, 14:40

Da, dar nu este cazul aici Indy!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 264