Proiectul de combustibil în Burkina Faso

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 02/08/09, 20:16

Da, Crabine, de 3 ori același text, este pentru a umfla postarea? : Cheesy:

Acest lucru este corectat cu excepția părții în care sfârșitul propoziției diferă de „copie” (marcată cu o stea roșie)
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 02/08/09, 20:40

Se pare că sunteți de acord cu abordarea noastră; tu spui „nimic nou sub soare”: nu căutăm originalitatea mai presus de toate!
În cadrul nostru. opiniile sau convingerile sunt diverse (cel puțin cred că nimeni nu este informat!), dar toată lumea este de acord cu natura ambiguă a acestei abordări, în mod necesar limitată, dar necesară din punct de vedere moral.

Scrii: „Unele asociații ajută de la distanță, dar nu urmăresc și apoi lasă beneficiarii donațiilor și acțiunilor lor să se descurce singuri, ceea ce înseamnă că proiectele se prăbușesc și materialele„ scapă ”....”
Membrii francezi vizitează în mod regulat site-ul pentru a evita acest tip de deriva care a avut loc la început, în plus, managerul local, de integritate perfectă, oferă acum explicații detaliate pentru o mai mare transparență și eficiență.

Personal, mă interesează în principal aspectul agricol și grădinăritul de piață. Am dori să încercăm, în special, BRF, care pare deosebit de promițător, întrucât ar trebui să permită reconcilierea agriculturii și silviculturii și, prin urmare, lupta împotriva defrișărilor, eroziunii și distrugerii habitatelor sălbatice.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Crabine
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 01/08/09, 11:28
Locul de amplasare: Bordeaux și Bobo Dioulasso în Burkina

Jatropha




de Crabine » 02/08/09, 20:58

Vă mulțumesc pentru informațiile dvs., am auzit multe despre Jatropha, pe care cu siguranță l-am văzut deja în RCI, dar așa, nu-mi amintesc.

Vă atașez un site unde vorbim despre utilizarea acestuia la BF:
http://www.lefaso.net/spip.php?article25630

Ceea ce este interesant și surprinzător este că planta este defensivă pentru a proteja culturile împotriva animalelor care nu o pot mânca, dar hrana ei poate fi consumată de către animale, după ce a eliminat toxinele.

Pe un alt site care vorbește despre o plantă Le Chaya, femeile mexicane fierb frunzele care conțin cianură timp de 5 minute și asta este suficient pentru consumul uman.

Deci putem face același lucru cu tortul cred?
0 x
Mai puternici împreună pentru a împărtăși!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 101