Recuperarea apei: Pompa? Instalare? Filtru?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
arahide95
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 03/08/09, 17:06
Locul de amplasare: Val d'oise (95)

Recuperarea apei: Pompa? Instalare? Filtru?




de arahide95 » 03/08/09, 17:17

Bonjour à tous,

Și mulțumesc administratorilor forum pe care mi se pare grozav.

Aici, după cum veți înțelege, sunt nou aici și ce este mai mult o femeie : Cheesy:

Morală, recunosc, am nevoie de ajutor. 8)

Aș dori să instalez un colector de apă de ploaie, furnizat de jgheabul magaziei de grădină.

De acolo, aș vrea să rulez un furtun pentru a merge pe terasa vecină (aprox 6 m) și să am un mic robinet exterior care să-mi permită să fac vasele (după un grătar bun) sau eventual să ud 2/3 plante.

Aș avea nevoie și de o altă priză (mai mare cred) pentru a evacua eventualul revărsare.

Iată deci întrebările mele:

- Ce ar trebui să pun pentru a alimenta robinetul; Am văzut că există pompe și boostere; Am înțeles bine diferența, dar ce mă sfătuiesc pentru utilizarea mea? Și, este un amplificator complet scufundat în rezervor sau nu?

- Pe de altă parte, trebuie să filtrez apa pentru a o menține curată și dacă da cum? Ce dispozitiv?

- Există ceva special de știut sau de făcut cu privire la revărsare?

-În cele din urmă, dacă uit ceva, sunt cu toții urechi ;-)

Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.
0 x
Prietenii.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 03/08/09, 20:49

: Cheesy: Olala ... arahide ... Nu e ușor să răspunzi, fără să vezi exact despre ce este vorba ... nu ai un vecin drăguț?
Pentru că, având în vedere întrebările tale, trebuie să explici multe, o mulțime de lucruri :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 03/08/09, 20:59

LeJuste nu este un răspuns foarte domnesc!

S-ar putea să descoperiți că există prea multe femei pe forums? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
arahide95
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 03/08/09, 17:06
Locul de amplasare: Val d'oise (95)




de arahide95 » 03/08/09, 21:19

Vad ...

Ar fi înțeles cineva (E) mai bine întrebările mele?

Până la punctul de a avea bunătatea (și bunătatea) de a-mi „explica multe, multe lucruri”, întrucât mi s-a părut că aceasta este vocația acestui loc.

Dar, poate am greșit adresa?
0 x
Prietenii.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 03/08/09, 21:21

cacahuete95 a scris:Ar fi înțeles cineva (E) mai bine întrebările mele?


De fapt nu! Imagine

Ei bine, glumesc, ce anume vrei să faci?

O colecție pentru grădină sau pentru vase? Pentru că nu este (deloc) același tip de instalare ...

Aș fi chiar de părere, pentru a face 2 distincte ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
arahide95
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 03/08/09, 17:06
Locul de amplasare: Val d'oise (95)




de arahide95 » 03/08/09, 21:54

Buna Christophe,

De fapt, nu știam că nu era aceeași grădină și feluri de mâncare, de ce?

Eu, în ideea mea, am vrut să pun un robinet pe terasa mea, cu o chiuvetă, pentru a servi puțin din toate dar, în cele din urmă, cu un consum anual redus, cum ar fi 4-5 grătare vara, puțină veselă, puțină curățare a terasei și, eventual, mă întrebam dacă există prea multă apă. serviți pentru grădină sau altele?

De ce instalarea trebuie să fie diferită? Eu, m-am gândit să conectez (qd aș avea nevoie) furtunul de grădină tocmai pe faimosul robinet.

Nu înțeleg, te-ai putea extinde?
0 x
Prietenii.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 03/08/09, 22:06

Ei bine, pentru grădină, dezvoltarea bacteriană nu este foarte importantă, dimpotrivă chiar și uneori poate aduce îngrășăminte ... De fapt, nu există interes în filtrarea apei de ploaie pentru udarea grădinii (cu excepția îndepărtării capetelor mari ca frunzele).

Pe de altă parte, faceți vasele cu apă plină de alge sau larve de țânțari ... nu este grozav.

Știi puțin despre larve cred? : Cheesy:

În plus, cantitățile nu sunt deloc la fel: probabil veți avea nevoie de 10 ori mai puțină apă de spălat!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
arahide95
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 03/08/09, 17:06
Locul de amplasare: Val d'oise (95)




de arahide95 » 03/08/09, 22:26

ha, ha, ha, ha, ha : Cheesy: Da larvele, mă cunosc lol

Ei bine, atunci voi prefera să merg cu apă de vase, ok.

Acum vor exista:
- jgheabul,
- cine merge la colecționar
- Care (aceasta este prima întrebare) conține o pompă?
SAU este conectat la un rapel? și toate cu un filtru suplimentar?
- și de la recuperator (sau rapel) o conductă pentru a aduce apa la robinetul de perete (aproximativ 6 metri liniari + 1m / 1m50 în înălțime)

Ce crezi, pompă sau rapel?
0 x
Prietenii.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 03/08/09, 22:50

Aveți deja nevoie de un „prefiltru” mare înainte de rezervor ... în general, acesta este furnizat împreună cu rezervoarele ... altfel puneți un filtru mare ...

Pentru pompă sau supresor este kif kif depinde de ceea ce doriți, un supresor este doar „mai automat” și este controlat printr-o simplă atingere. Pentru a face vasele doar pentru câteva bbq pe an, cred că o pompă mică va fi suficientă ...

În plus, un supresor costă și mai mult și este mai sensibil la îngheț ...

Acum o spun din nou: spălarea vaselor cu apă de ploaie stagnantă nu este neapărat o idee bună ...

Depinde de tine...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
arahide95
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 03/08/09, 17:06
Locul de amplasare: Val d'oise (95)




de arahide95 » 03/08/09, 23:48

Ok Chris, pentru rapel sau pompă.

Pe de altă parte, mă deranjează toate astea :se încrunta:

Cum îi gestionează pe aceia care, de exemplu, își aprovizionează casa cu apă dintr-o fântână sau dintr-un râu?

Sunt bine cu bucatele, nu?

Am văzut chiar și unele care au fost conectate la mașina de spălat și mașina de spălat vase?

Deci, de ce ar fi diferit acolo?

Pentru că, de fapt, devine un adevărat plan de bucătărie acolo povestea mea :şoc:

Permiteți-mi să explic:

- Tocmai am construit o magazie 100% din lemn pentru depozitarea instrumentelor și a diverselor pe o mică terasă pavată
- Alături va fi o altă terasă de mâncat
- Deci, din moment ce apa va cădea pe acoperișul magaziei și, pentru a evita inundarea, voi pune jgheaburi
- Deci, mi-am spus atunci, pentru ca apa din jgheaburi să nu mă inunde de această dată nici dale, nici întotdeauna în același loc de pe sol, ar fi necesar să pun apa undeva
- Apoi, dintr-o dată >>> idee recuperator
- Și >>> ideea de recuperare >>> creează un punct de apă pe terasă

Pentru că dacă nu colecționarul, este întotdeauna același, va ajunge să se revărseze

Oricum, sunt nenorocit pentru că este o poveste cu apă care circulă în cercuri lol : Cheesy:

Dar mi-am imaginat-o cam ca un punct de apă „normal” cu care putem face totul, de unde și aluzia mea la cei care se hrănesc cu apa râului etc ...

Trebuie să fie posibil, nu? Chiar dacă înseamnă a pune echipamente mai scumpe?

Știu, sună prost, dar aș dori să subliniez că terasa mea este la mai mult de 25 de metri de un punct de apă „real”.

Dintr-o dată, mi-am spus că acest sistem ar putea fi destul de răcoros și să mă economisească bani: spălarea terasei, spălarea prealabilă a vaselor, buretele pe masă, udarea gazonului (care moare :D ), curățarea grătarului ...

Toate ideile mă interesează pentru a-mi optimiza proiectul ;-)

Mulțumesc Chris :P
0 x
Prietenii.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125