Bazin murdar, ce să faci?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 03/08/09, 22:44

cacahuete95 a scris:Ei bine, este în regulă, dacă am înțeles corect 2 pești aurii vor depăși totul :?


Ei bine, nu știu dacă există spermatofagi ... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
arahide95
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 03/08/09, 17:06
Locul de amplasare: Val d'oise (95)




de arahide95 » 03/08/09, 23:32

: Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Evident, va trebui să spun vânzătorului :)
0 x
Prietenii.
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 05/08/09, 08:50

Bună ziua, am același tip de iaz (dimensiune și adâncime comparabile)

Imagine

cu 3 nuferi, sagittaria, papură, pontédérias și alte plante acvatice diferite.

Imagine

Înăuntru am pești de aur care trăiesc acolo de ani de zile.

Imagine

Dacă doriți să împiedicați larvele de țânțari să se dezvolte acolo, peștii sunt esențiali sau trebuie să mutați apa.

Pentru a împiedica apa să se tulbure și să o miște, puteți pune o pompă de aer pentru acvariu. Am unul (de o marcă bună) care funcționează în aer liber și permite amestecarea apei din piscină vara.

Aveți grijă, iazul necesită un minim de întreținere, printre altele îndepărtând toate frunzele și resturile care cad în interior, care vă vor putrezi iazul în timpul biodegradării. În plus față de DBO (cererea biologică de oxigen), nămolul va fi puturos, deoarece se va crea anoxie acolo și este posibil ca peștii să nu o aprecieze.

În cele din urmă, iarna, peștii își vor încetini metabolismul și se vor ascunde în fundul iazului. Ridic bine nivelul bazinului astfel încât nici o plantă de apă să nu fie prinsă în gheață și o rupe pe aceasta din urmă atunci când se formează pentru a permite peștilor să respire.

Uneori veți avea plăcerea de a vă apropia de suprafață pentru a vă încălzi la soare : Mrgreen:
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 05/08/09, 09:31

Ridic bine nivelul bazinului astfel încât nici o plantă de apă să nu fie prinsă în gheață și să o rupă pe aceasta din urmă când se formează pentru a permite peștilor să respire.

Poveste adevărată (nu râde, e grav)
Am avut un pește de aur complet prins în gheață, iar când gheața s-a dezghețat, peștele era viu și bine. :şoc:
Distracție, nu-i așa? :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 05/08/09, 09:42

Fii atent, ai un pește mort în viață în acvariu !!! Imagine

Fără să râdă: cât timp a fost închis? Poate că era o formă de hibernare și mai rămăsese un pic de apă lichidă în jurul lui?

În orice caz: nu funcționează cu broaștele țestoase din Florida ... Am experimentat (neintenționat) ...

În caz contrar, un bazin Océano destul de mic și nuferi superbi (cred că sunt foarte sensibili la calitatea apei). Care este „lucrul alb” din stânga bazinului?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 05/08/09, 12:18

Dacă este pe fotografia 1, lucrul alb din stânga este o gâscă de teracotă care i-a plăcut fiicei mele, dar că o lovitură din coada mastinului meu argentinian s-a rupt în 7 sau 8 bucăți :| În caz contrar, bazinul în sine este o reparație din silicon, deoarece bazinul a fost străpuns de rădăcinile papirusului. Deoarece papirusurile sunt în pământ, dar într-o oală mare pentru a limita răspândirea lor.

Dacă este în fotografia 3, sunt crengi care reflectă soarele. Camera mea digitală murea în acel moment și începea să facă fotografii saturând anumite culori ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 05/08/09, 15:55

Fără să râdă: cât timp a fost închis? Poate că era o formă de hibernare și mai rămăsese un pic de apă lichidă în jurul lui?

Pentru cat timp ? Afla mai multe .. :D
Și poate a mai rămas puțină apă lichidă ... dar a fost frumos să văd acest pește în gheață și apoi să plec de parcă nu s-ar fi întâmplat nimic .. :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 06/08/09, 19:34

:D și aici este a mea, foarte mică : Cheesy: , dar super tare pentru titis, libelule și tritoni.
Imagine
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 89