Fascismul financiar și creșterea ecologică, Solidarité Progrès

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Fascismul financiar și creșterea ecologică, Solidarité Progrès




de Capt_Maloche » 04/08/09, 14:47

Dezvăluit pe site-ul Solidarity and Progress: http://www.solidariteetprogres.org/

Imagine

parerea ta?

Acest lucru este foarte adevărat pentru „CUMPĂRAREA VERZĂ”
Nu greșește nici atunci când spune că nu este posibilă întoarcerea la trecut (el implică fără război sau exterminare)

Pe de altă parte, nu sunt sigur că Yahn Arthus Bertrand și-a făcut filmul HOME pentru a servi alegerile europene, pe de altă parte că mesenul său a făcut-o în acest scop, bine.

Apoi, pentru densitatea energetică, el afișează clar alegerea sa pentru nucleare (ITHER?)
Dernière édition alin Capt_Maloche 04 / 08 / 09, 15: 09, editate 1 ori.
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 04/08/09, 15:08

Cred că într-adevăr că dacă rezolvăm problema accesului la energie, densitatea populației nu mai este o problemă, ci QUID al încălzirii globale?

riscul evaziunii climatice este real și nimeni nu este în măsură să ofere un model realist de proiecție pentru viitor

Cum rămâne cu speciile suspendate?

Pentru SetP, încălzirea globală este o înșelăciune

Imagine

Imagine
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: Fascism financiar și creștere verde ... fișier SetP




de Christophe » 04/08/09, 19:01

Capt_Maloche a scris:Pe de altă parte, nu sunt sigur că Yahn Arthus Bertrand și-a făcut filmul HOME pentru a servi alegerile europene, pe de altă parte că mesenul său a făcut-o în acest scop, bine.


La fel: este o coincidență, acum care a fost rezultatul acestor rezultate?

Momentan nu văd decât una: taxa „carbon” care este de fapt (și probabil va rămâne) un TIC / TIPP „bis” ...

Deci această taxă, nu sunt deloc sigură că servește ecologiei ... la fel de practic ca și politic ...

Chiar cred că a fost pus în aplicare, în grabă, pentru a contracara această „victorie” a ecologiei politice: îi va face pe majoritatea francezilor foarte antiecologici ...

Voi fi eu!

Capt_Maloche a scris:Pentru SetP, încălzirea globală este o înșelăciune


Păcat, au pierdut doar credibilitatea pe care o purtam pentru ei ... rahat și spun că ai cardul lor de membru !!

O înșelăciune de la cine cui și mai ales în ce scop? (Încă nu am văzut videoclipul) ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 04/08/09, 19:14

M-am uitat ... da, dar:

a)
Verzilor nu le place tehnologia sau știința


Ei bine, verdele poate fi, dar nu și ecologiștii !!!
Ok nu sunt verde ... :D

b)
Energiile regenerabile sunt profitabile doar pentru că sunt subvenționate de fosile


Da, este adevărat, dar într-o zi sau alta se va echilibra (fosilele vor fi la prețul energiei regenerabile) așa că dacă subvenția curentă din partea fosilelor în beneficiul energiei regenerabile permite dezvoltarea tehnologiei energiei regenerabile, spun DA !

c)
Este nevoie de o densitate a fluxului de energie care crește de ființa umană


Ce este această prostie? În numele a ceea ce? Putem trăi mult mai bine consumând mai puțină energie fosilă primară.

În rest, da, amănunțit împotriva finanțărilor speculo-industriale!

Dar liniștește-ne Maloche; totuși, nu este împotriva ... ecologiei? :strigăt:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 04/08/09, 22:58

asta, încă nu știu

Ar trebui să-l cunosc, i-am pus aceste întrebări prin e-mail, aștept răspunsul lui
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 04/08/09, 23:00

Ce întrebări?
Observațiile mele?
0 x
prăbușire
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 10/08/06, 12:24
Locul de amplasare: strasbourg




de prăbușire » 05/08/09, 11:31

Îmi permit

Referirea:
Este nevoie de o densitate a fluxului de energie care crește de ființa umană



Ce este această prostie? În numele a ceea ce? Putem trăi mult mai bine consumând mai puțină energie fosilă primară.


nu este atât de multă prostie ca asta, ceea ce am înțeles prin asta este că, într-adevăr, dacă doriți o scădere a consumului de energie oricare ar fi, va trebui să investim mai mult personal (mai mult fizic) . Aceasta înseamnă să iei bicicleta, să îi sprijini pe alții în autobuz: p etc.
0 x
sună alarma cetățenilor!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 05/08/09, 11:36

Exact cum este în detrimentul creșterii să aibă un astfel de comportament? Am mers cu toții ca studenți, nu? Pkoi când lucrezi, pe cât posibil, nu mai este posibil?

Cheminade afirmă clar că + creștere = + consum de energie ...

A fost adevărat în ultimele decenii (și în secolul XX), dar se poate schimba ...

În orice caz, definiția creșterii trebuie revizuită ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 05/08/09, 22:19

Presupun că înseamnă că pentru a atinge un prag onorabil al calității vieții, este necesar un minim de energie pe locuitor și că cercetarea și dezvoltarea necesită
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 05/08/09, 22:42

Suntem de acord, dar ... dacă s-a gândit la altceva decât la fosilă, s-a exprimat extrem de rău pe acesta!
0 x

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133