Nevoi bioclimatice pentru case

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 21/08/09, 13:53

tararika a scris:[...]
Arhivele pe care le-am văzut m-au sfătuit împotriva acestui proces, deoarece a spus că după 10 ani există riscuri de așezare și crearea de poduri termice.
Complet fals dacă produsele folosite sunt bune și know-how-ul instalatorilor este la standard...

tararika a scris:[...]Mi s-a spus și despre utilizarea a două straturi de izolație din vată de lemn de densitate diferită. pentru a reduce costul.
Mwoué... Faptul de a folosi două straturi este deosebit de interesant pentru tăierea punților termice ale cadrului de susținere.

tararika a scris:[...]Sunt în apropiere de Bordeaux, cum pot găsi suficientă grosime pentru a avea cel mai bun ISO,
Întrebarea nu trebuie pusă în acești termeni...
Trebuie să-ți stabilești obiective. De exemplu, dacă vrei ca casa ta să corespundă unei clădiri BBC, vei avea nevoie de o rezistență în pereții R > 5 și în acoperiș R > 7.5 aproximativ.

tararika a scris:[...]Pentru ferestre am crezut că obloanele au pus o problemă în ceea ce privește atașarea lor la izolația exterioară.
Da, cu excepția cazului în care aveți atașată o structură de susținere.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 21/08/09, 13:59

minguinhirigue a scris:[...] Dar să trecem mai departe, la izolație, valorile pe care le dai (20 cm pe perete și 40 cm pe acoperiș) sunt valori după părerea mea puțin importante pentru Bordeaux... Pentru referință, o casă a arhitectului Jean-Louis Moulin în Trièves (Alpi > 850 m):
+ 200 mm celuloza + 25 mm panou din vata de lemn pe perete
+ 240 mm celuloză pe acoperiș + 25 mm panou din vată de lemn rezistent la ploaie
= 34 kWh/m²/an consum de încălzire și apă caldă!

Casa nu este pasivă, dar în mijlocul munților, are deja astfel de performanțe încât cele mai mici sobe pe lemne (7 până la 8 kW) sunt aproape prea puternice!
Îl cunoști pe Jean-Luc? :şoc:

E un prieten de aici...

(apropo, Trièves este un "Teritoriu", orașul este Saint Sébastien)

minguinhirigue a scris:[...]Sunt de acord mai degrabă cu izolarea decât cu încălzirea, e mai bine, dar 40 cm pe acoperiș în Bordeaux? Chiar și fără calcule, cred că acestea sunt valori care asigură cu siguranță performanță pasivă la Bordeaux :|
Dacă poate investi puțin mai mult, de ce nu?

minguinhirigue a scris:[...] În rest, urmez în totalitate ideea de rocină aeriană pentru inerție: ai deja cărămizi în interior (perete), nu e rău, dar poți completa cu plăci plutitoare importante acolo unde nu există parchet, și pereți despărțitori din cărămidă plină (cărămizi de pământ brut comprimat etc.) sau cu panouri de lut... Acest lucru va limita riscul de supraîncălzire.[...]
Nu mai bine!
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
tararika
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 31/07/09, 16:19




de tararika » 21/08/09, 22:28

multumesc lemne pentru toate raspunsurile tale.

Da, e adevarat ca monomurul de 30 va fi fara indoiala mai bun decat caramida de tip A, ba mai mult cand am sunat la un magazin de materiale am descoperit ca pretul este acelasi.

Prin urmare, acest lucru îmi dă un R = 2.6, XNUMX. Rămâne să găsim același R pentru izolație.
daca iau vata de lemn la 160 KG/m3 in 100 mm cu o lambda de 0.040 obtin un R = 2.5
Acest panou este rigid, deci nu este nevoie de incadrare.

Pentru suprafețele de sticlă ar trebui evitate ferestrele glisante?


pentru partiții, a priori fermecellul nu este neapărat o alegere bună, pentru că nu creează suficientă inerție dacă am înțeles bine.
În ceea ce privește costul și performanța, ce să preferați cărămizi solide, panouri de lut / plăci de ipsos?

Mă întreb cum să calculez masa inerțială suficientă în raport cu zona de locuit / clima din regiune? :?:

De ce sunt mai bune obloanele glisante decât obloanele batante?

Pentru placă, zidarul îmi oferă distanțiere din polistiren
cu o placă de compresie de 5 cm
adică un etaj total de 16 cm dacă am înțeles corect.
El pune o izolație între placă și placă :?: este necesar?

pentru geamuri imi ofera geamuri din stejar sau castan ce sa prefer, ce coeficient sa aiba geamurile? Este argonul esențial?

multumesc multumesc si multumesc inca o data : Mrgreen:
0 x
housebbcgironde
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/08/09, 09:25

bbc de casă




de housebbcgironde » 22/08/09, 10:09

bonjour,
Am citit cu atenție toate postările tale pe acest subiect. În prezent analizăm construcția unei case BBC în Gironde.

Terenul a fost achiziționat și construcția ar trebui să înceapă până la sfârșitul anului. Între timp, cercetez acest subiect inepuizabil și în continuă schimbare.

A+ pentru informatii
0 x
În căutarea Graalului (înțelegeți partenerul bun pentru această construcție)
tararika
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 31/07/09, 16:19

Re: casa bbc




de tararika » 22/08/09, 10:38

maisonbbcgironde a scris:bonjour,
Am citit cu atenție toate postările tale pe acest subiect. În prezent analizăm construcția unei case BBC în Gironde.

Terenul a fost achiziționat și construcția ar trebui să înceapă până la sfârșitul anului. Între timp, cercetez acest subiect inepuizabil și în continuă schimbare.

A+ pentru informatii


Unde se află terenul tău?

Ce materiale vor fi folosite și cu ce oameni, în autoconstrucție? constructor?

multumesc mult pentru schimburi ulterioare. :D
0 x
housebbcgironde
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/08/09, 09:25

bbc de casă




de housebbcgironde » 22/08/09, 22:05

Bonsoir,

Terenul este situat la poarta dintre două mări. Este plat.

suntem în curs de elaborare a unui plan cu 2 manageri de proiect și un constructor.

Se analizează tot ce ține de materiale. am avut
a contactat un constructor din Ain care a construit 4 case cu
diferite procese (monomur, beton celular etc.)

Se pare că consumul a fost echilibrat în principal datorită unei bune izolații.

Site-ul EFFINERGIE este bun cu casele BBC în curs de construire și procesele folosite.
Sunt în curs de a crea un site pentru a pune construcția pe web, dar acesta este primul meu.

A+
0 x
În căutarea Graalului (înțelegeți partenerul bun pentru această construcție)
tararika
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 31/07/09, 16:19

Re: casa bbc




de tararika » 22/08/09, 23:05

[quote = "maisonbbcgironde"] Bună seara,

suntem în curs de elaborare a unui plan cu 2 manageri de proiect și un constructor.

Este acest constructor în Gironda? cine este el?
vrei să folosești materiale ecologice?

Noroc pentru viitor. :|
0 x
valentmi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/08/09, 23:37
Locul de amplasare: Chambéry

Casa climatică




de valentmi » 22/08/09, 23:42

hi,
o casă prost calculată, chiar dacă este bine proiectată, va fi de nelocuit.
Pentru calcule de soare recomand Soleili


http://www.sunny-soleili.net/

dacă vrei o fântână canadiană; Software gratuit GAEA
0 x
Avatar de l'Utilisateur
BIOTEK
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 49
Înregistrare: 24/01/09, 17:01
Locul de amplasare: Les Moulineaux Issy




de BIOTEK » 22/08/09, 23:47

bonjour,

Iau parte la această discuție doar acum, pentru că tocmai m-am întors de la ateliere participative în care îmi dau sfatul gratuit.

Şantiere participative

În izolația dvs. de perete nu văd menționat cuvântul paie?
Te deranjează acest material?

Construim acest tip de casa iar performantele peretilor si restul casei ii permit sa obtina eticheta BBC.

Peretele este alcătuit după cum urmează (din exterior spre interior):

Acoperire fatada (pamant sau var sau altele) Grosime 10 mm
Placă Fermacell H2O Grosime 12,5 mm Lambda 0,17
Ecran de ploaie Grosime 0,5 mm
balot de paie Grosime 350 mm Lambda 0,07
Bariera de vapori Grosime 0,5 mm
Placă Fermacell Grosime 12,5 mm Lambda 0,32 (Această placă contribuie la contravântuire și poate fi apoi acoperită cu un strat de pământ)

Imagine

R perete BioTeknik: 5,287
0 x
housebbcgironde
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/08/09, 09:25

Re: casa bbc




de housebbcgironde » 23/08/09, 08:00

tararika a scris:
maisonbbcgironde a scris:Bonsoir,

suntem în curs de elaborare a unui plan cu 2 manageri de proiect și un constructor.

Este acest constructor în Gironda? cine este el?
vrei să folosești materiale ecologice?

Noroc pentru viitor. :|


Producătorul este TANAIS. Asteptam planul lor si de asemenea sa vedem casa bbc care a fost construita (mi se pare ciudat ca nu apare pe site-ul EFFINERGIE chiar daca nu este terminata, am vorbit cu ei despre asta)

Mă uit la asta dintr-o perspectivă materială ecologică.
Ne-am întâlnit cu un business manager de la un magazin de materiale ecologice situat în MERIGNAC, dar era închis când am fost în vizită la începutul lunii august. Ne întoarcem la începutul lunii septembrie.

Pentru informare, va exista VMC cu dublu flux și izolație interioară. Referitor la incalzirea cu panou solar termic, Tanais tocmai mi-a spus despre rezervorul termodinamic la aceeasi performanta si cost mai mic (idee de verificat...)

Și construiești pe Gironde?
0 x
În căutarea Graalului (înțelegeți partenerul bun pentru această construcție)

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 119