Fotovoltaica într-o eco-lojă: o mică întrebare de stocare a energiei

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 21/08/09, 21:15

Christophe: este, fără îndoială, profitabil, deoarece facem centrale electrice „profesionale” pe acest principiu, dar mă tem de costul turbinei.
(dacă există în această gamă de putere)

grelinette: grozav, cazarea ta, dar nu voi fi fericit până nu-mi vei da:
1) puterea dvs. de vârf KW de PV
2) consumul tău de apă fierbinte „reziduală”: pentru a spăla corect vasele tuturor, oricum trebuie să ai nevoie de câteva lite?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 22/08/09, 10:32

Vă mulțumim pentru toate comentariile dvs., dar întrebarea de bază rămâne:
Cum se folosește sau se stochează în mod util energia electrică produsă vara care se pierde și care va fi foarte utilă de îndată ce soarele nu strălucește atât de puternic?

Această întrebare ar interesa cu siguranță majoritatea proprietarilor de panouri fotovoltaice.

Potrivit dumneavoastră, Christophe, o soluție alternativă ar fi o baterie solară ciclică! Ce?

Acestea fiind spuse, Christophe, ți-am citit raționamentul, dar practic nu uitați că folosim o energie abundentă, gratuită și neutilizată, care reechilibrează în mare măsură profitabilitatea sistemului.

Să revin la costul unei astfel de instalații de stocare a energiei sub forma unei rezerve de apă, ceea ce nu mi se pare atât de mare și pentru un site „experimental” și educațional precum cel în cauză.
Acesta este un punct care poate fi, de asemenea, tema unui proiect de sit experimental foarte interesant pentru grupurile găzduite (fără a intra în utilitatea unei rezerve de apă într-un sit foarte supus riscurilor de incendiu. ).
De exemplu, asociația a avut recent un acoperiș verde instalat de grupuri și a primit subvenții pentru acest site.

Deci, materialul necesar:

- Rezervorul: ridicol dacă îl încercăm cu o piscină supraterană (pe care o putem găsi cu ușurință folosită pe internet). Mai mult, asociația are mulți parteneri (http://educ-envir.org/~loubatas/partenaires.htm) și li se poate acorda cu ușurință una sau poate primi o subvenție pentru a cumpăra una.

- Pompa pentru a transporta apa în sus: fie cumpărați-o, fie combinați un sistem cu două treceri (tip electrovalvă automată) care utilizează pompa de foraj care alimentează în prezent eco-lodge-ul.

- Conducte: ar trebui să fie suficient un furtun de grădină de 32 mm, cu câteva accesorii.

- Turbina: acesta este într-adevăr punctul sensibil!
Am început cu ipoteza că putem folosi un generator identic cu cel al unei turbine eoliene.
Generatorul ar fi plasat în uscat, acționat de turbina conectată printr-un sistem mecanic (curea, lanț, cardan etc.). Deoarece apa are o inerție mult mai mare decât apa și sunt excluse capriciile și neregulile vântului, sistemul ar trebui să fie mai simplu și mai fiabil.
Desigur, rămâne să cumpărați sau să fabricați turbina!
(Mi-am imaginat chiar că generatorul ar putea fi atât cuplat la turbină, cât și la o turbină eoliană de mai sus, deoarece rezerva ar fi instalată sus și, prin urmare, mai supusă vântului ... dar acesta este un alt aspect tehnic de rezolvat) .

- ... : Cu siguranță am uitat alte elemente și mă bazez pe tine pentru a-mi aminti de ele!

Ca răspuns la elefant, iată câteva detalii despre instalarea pe care am găsit-o pe site-ul asociației:
(rețineți că asociația a instalat din nou noi panouri fotovoltaice pe acoperiș special pentru foraj).
44 m² de panouri solare fotovoltaice produc electricitate (4200 vârfuri de vârf), cu un generator de gaz GPL ca rezervă.
21 m² de încălzitoare solare de apă, ceea ce face posibilă producerea apei calde menajere și încălzirea clădirii printr-o „podea solară directă”, cu un cazan suplimentar pe gaz.
Alimentarea cu apă potabilă provine dintr-o gaură de foraj de 100m adâncime dotată cu o pompă submersibilă. Panourile solare fotovoltaice permit ca această apă să fie pompată „peste soare”: când este soare, pomparea funcționează până când se umple un rezervor de stocare de 15000 litri. Electricitatea produsă nu este stocată. Când nu există soare, apa este extrasă din cisternă. Forajul are doar un flux limitat, motiv pentru care ar trebui să fim cu toții vigilenți pentru a nu-l risipi. Sistemul de pompare este echipat cu contoare care permit măsurarea cantității de apă pompată pe oră, precum și un contor totalizator.


Aștept cu nerăbdare comentariile și sugestiile dvs.! [/ Url]
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 22/08/09, 11:25

elefantul a scris:Christophe: este, fără îndoială, profitabil, deoarece facem centrale electrice „profesionale” pe acest principiu, dar mă tem de costul turbinei.
(dacă există în această gamă de putere)


Da, desigur, este profitabil, dar pentru milioane de m3 pompate, în general pompate în structuri "naturale" și aceasta pentru a avea o rezervă în caz de vârf (care este costul unei întreruperi)?

De 80 de ani fac acest lucru în stațiunea Lac Noir / Lac Blanc din Vosges!

Conform wiki:

O centrală hidroelectrică a fost construită acolo între 1928 și 1933 de René Koechlin. Aceasta este prima stație de pompare / transfer de energie a turbinei (STEP). Lac Noir este conectat la Lac Blanc (120 metri mai sus) printr-o conductă care permite producerea de energie electrică de către turbine la orele de vârf, alternând cu reîncărcarea Lac Blanc, mai mare, prin pompare în timpul orelor de vârf. Produce o putere de 80 MW.

Imagine


Zavé văzut din plan este un alternator-motor (știți ce se presupune că este o inovație a producătorilor de mașini cu alternatorul-demaror ... sinceritatea nu doare niciodată, mai ales în știință!

Problema Grelinette nu este deloc aceeași ... aici vorbim despre stocarea să spunem 1 kWh ... și compararea a 2 soluții: baterii sau pompare / turbină ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 22/08/09, 13:12

pompa și turbina le-aș putea face fără probleme

puterea acestei pompe de turbină poate fi destul de mică

unde este poarta este volumul de apă de stocat: dacă este necesar să construiți rezervoarele, costă mai mult decât bateriile cu plumb acid pentru aceeași energie

stocarea pompată este profitabilă atunci când ne mulțumim să facem diguri pentru a face rezervoare uriașe aproape naturale

utilizarea unei foraje adânci ca rezervor scăzut este o idee, dar pompa turbinei trebuie să fie în partea inferioară a forajului, este necesară o pompă submersibilă care poate fi utilizată ca turbină

dar sper că este interzis: este o lovitură să trimiteți o cameră subterană de apă depozitată la suprafață într-un bazin nu curat: prin urmare, să poluați mizerabil apele subterane
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 22/08/09, 14:14

Nu înțeleg de ce nu-ți place soluția mea de rezervoare cu una sau mai multe bazine mari supraterane! :strigăt:

Este simplu și ieftin, iar cele mai mari au peste 50 m3!
Imagine
Ei bine, spune-o, dacă este pentru că nu sunt suficienți scăldători, mai adaug : Mrgreen:

În caz contrar, există și posibilitatea de a săpa o gaură mare și o prelată. Acest lucru face posibilă realizarea unei cariere deschise și mai mari. Acest sistem este utilizat pe scară largă în agricultură și permite să aibă o rezervă de câteva sute de m3 și care colectează și apa de ploaie!
Imagine

Pentru a fi mai preciși și a merge mai departe în acest proiect, să începem cu ipoteza unui rezervor de 100 m3 situat la 20 m înălțime:

1) Ce tip de turbină (diametru, putere) ar fi nevoie pentru a înlocui panourile voltaice care se află în golf?
2) Care ar fi cel mai simplu ansamblu pentru realizarea unei astfel de instalații?


nb: o căutare rapidă pe net mi-a permis să găsesc acest lucru: http://www.fao.org/docrep/010/ah810f/AH810F12.htm
Dernière édition alin Grelinette 22 / 08 / 09, 14: 18, editate 1 ori.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 22/08/09, 14:16

Ei bine, nu este că nu ne place domnul Linette! Asta pentru că mă îndoiesc că va fi mai economică și mai eficientă din punct de vedere energetic, pentru volume „mici”, decât bateriile solare „bestie” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 22/08/09, 14:36

Christophe a scris:... Mă îndoiesc că acest lucru este mai economic și mai eficient din punct de vedere energetic, pentru volume „mici”, decât bateriile solare „bestie” ...


În eco-lodge există deja o întreagă cameră dedicată în întregime stocării bateriilor (este impresionant! :şoc: ).

Nu numai că există uzura bateriilor, apoi poluarea în momentul reciclării și asta doar împinge problema, deoarece chiar dacă am dubla numărul de baterii, problema ar apărea din nou: toate bateriile ar fi repede pline. iar panourile solare ar mai produce degeaba!
(în plus, cred că este nevoie de o autorizație pentru a avea dreptul de a stoca un număr mare de baterii, în special într-un loc de recepție a publicului).

Există, de asemenea, latura experimentală care va duce probabil la soluții alternative și complementare interesante.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 22/08/09, 15:20

O baterie solară în stare normală de utilizare = 10 până la 12 ani de viață.

Va dura pompa, prelata, turbina ... etc etc ... atât de mult?

Și investiția inițială?

Reluați raționamentul meu de mai sus cu privire la potențialul energetic al apei pompate ... Nu știu dacă l-ați citit?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 23/08/09, 19:20

calculați volumul de apă necesar și comparați cu prețul bateriei

de fiecare dată când am făcut acest calcul am observat că stocarea prin pomparea apei era mai scumpă decât bateriile

nu este nevoie să alegeți tipul de turbină: începeți făcând calculul teoretic cu o turbină perfectă de eficiență = 1

luați volumul de apă și diferența de nivel:
energia potențială în J = greutatea apei în N x diferența de înălțime în m

întrucât rezervoarele sunt mai scumpe, este necesar să existe o diferență foarte mare de nivel pentru a spera la o anumită rentabilitate
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 24/08/09, 09:51

Ei bine ... dacă înțeleg corect, stocarea energiei sub forma unei rezerve de apă nu este atât de simplă și profitabilă!

Așa că revin la problema de bază:

Cum se face o eco-cazare cu 35 de locuri supra-echipate cu panouri solare complet autosuficiente din punct de vedere energetic știind că:

a) energia produsă de panourile solare și stocată în baterii nu satisface consumul casei pe tot parcursul anului, în special în perioadele de vârf, mai ales dacă soarele este lipsit

b) vara, panourile fotovoltaice funcționează la maxim, dar cu pierderi (producție> consum) și bateriile sunt pline

c) există deja un stoc impresionant de baterii pe care pare dificil să le mărească în continuare (reglementări, spațiu, preț, ...)
Poate schimbați modelul bateriilor actuale cu altele mai eficiente?

În cele din urmă, ce sugestii ați face pentru ca loja să nu aibă nevoie să utilizeze generatorul diesel de urgență atunci când electricitatea lipsește? (arderea GO este un paradox pentru o clădire ecologică!)
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 135