Consiliul Local Cahors echipează un diesel 306 cu dopaj pe apă

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 27/08/09, 13:29

Iată-l ... cu dopajul găsești consumul unei conduite „cool”, dar „lovind” ... și în oraș ...

Ai „lovit” vreodată în mașină?
0 x
pb2488
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 837
Înregistrare: 17/08/09, 13:04




de pb2488 » 27/08/09, 18:11

Christophe a scris:Iată-l ... cu dopajul găsești consumul unei conduite „cool”, dar „lovind” ... și în oraș ...
Ai „lovit” vreodată în mașină?


bonjour,
1,5 până la 2 litri / 100 mai mult cu un motorină, se poate face, dar trebuie să-l lovești oricum și nu trebuie să-și fi schimbat obiceiurile după instalarea sistemului.
Ar fi mai bine să începem de la consumul lui Byr cu conducerea ecologică și să-l readucem sub 4L / 100.

În mod logic, sosirea taxei pe carbon va grăbi cu siguranță lucrurile și celelalte primării vor lua cu siguranță această cale, la urma urmei, vehiculele lor sunt taxele noastre.
Cdlt
0 x
"Adevărul nu este definit ca opinia majorității:
Adevărul este ceea ce rezultă din observația faptelor. "
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 27/08/09, 20:47

pb2488 a scris:[...]Salut,
1,5 până la 2 litri / 100 în plus cu un motorină, se poate face dar oricum trebuie să-l lovești tare [...]
Când am început cu XM, consumam în medie aproximativ 8 l / 100 km.
Acum sunt la 5.9 l / 100 km.

Diferența ? Condus ecologic foarte împins și puțin amestec.

Nu este dificil, prin urmare, să aveți +/- 25% din consum pe același vehicul ...



pb2488 a scris:[...] și nu trebuie să-și fi schimbat obiceiurile după instalarea sistemului.
Acolo ai dreptate. La rândul meu, aș tinde să cred că există un efect „psihologic” care incită să consume mai puțin atunci când cineva este conștient ...

Dar, oricum, performanța obținută este semnificativă, mai ales dacă se obține:
- in timp,
- pe un vehicul neatribuit;
- la mai mulți dirijori.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
pb2488
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 837
Înregistrare: 17/08/09, 13:04




de pb2488 » 28/08/09, 00:17

Bucheron a scris:Diferența ? Condus ecologic foarte împins și puțin amestec.
Nu este dificil, prin urmare, să aveți +/- 25% din consum pe același vehicul ...

Da, scăderea consumului nu este dificilă, dar necesită totuși eforturi de conducere foarte amănunțite, așa cum spui.
Dar de aceea consider analize privind consumul foarte subiective.

Bucheron a scris:La rândul meu, aș tinde să cred că există un efect „psihologic” care incită să consume mai puțin atunci când cineva este conștient ...
Dar, oricum, performanța obținută este semnificativă, mai ales dacă se obține:
- in timp,
- pe un vehicul neatribuit;
- la mai mulți dirijori.

Da ai dreptate.
Cdlt
0 x
"Adevărul nu este definit ca opinia majorității:

Adevărul este ceea ce rezultă din observația faptelor. "
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 28/08/09, 04:25

bonjour

Căutarea de a consuma mai puțin cu o mașină și căutarea îmbunătățirii unui sistem de dopare a apei este o abordare diferită

Banca noastră de testare este drumul
Deci trebuie să facem prin comparație
Aceeași viteză, același traseu, aceeași vreme

Dacă facem teste de conducere la 100 kmh pe autostradă
este necesar să se compare cu dopajul și fără dopaj la 100 kmh


Dacă măsurătorile nu au fost efectuate înainte de instalarea sistemului, se poate face referire la cifrele producătorului,
dar procedez diferit (cifrele mele măsurate înainte de dopajul cu apă erau mai mici decât cele ale producătorului)

Producătorul dă
90kmh 8litri
120 kmh 10,9 litri
Oraș 10,4 litri
măsurat pe mai multe călătorii la 100 km / h între 8,8 l și 9,5 litri

Am luat 9 litri pentru calculele mele de bază la 100kmh
Fac o călătorie determinată o fac în același tip de autostradă care circulă 100 km / h la regulator
fără bule de apă uscate, ceea ce va oferi baza mea de calcul pentru celelalte teste cu apă.

Acum să spunem că testul făcut de o flotă de vehicule dintr-o municipalitate nu este valid ?? caută păduchi, mi se pare că atunci când se întinde peste un an și mulți km, erorile sunt reduse la minimum.
km parcurși și consumul total rămân valori comparabile înainte de asamblare și după asamblare și aș fi surprins că șoferii își schimbă modul de conducere ..

André
0 x
pb2488
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 837
Înregistrare: 17/08/09, 13:04




de pb2488 » 28/08/09, 10:27

Andre a scris:Acum spuneți că testul făcut de o flotă de vehicule unui municipiu nu este valabil ?? caută păduchi, mi se pare că atunci când se întinde peste un an și mulți km, erorile sunt reduse la minimum.

Un motor diesel 306 = a Flotte vehicul dintr-o municipalitate?

Andre a scris:km parcurși și consumul total rămân valori comparabile înainte de asamblare și după asamblare și aș fi surprins că șoferii își schimbă modul de conducere.

Cu siguranță, dar așa cum s-a menționat lemnarul, pot exista efecte „psihologice” care încurajează să consume mai puțin atunci când cineva este conștient.
Cdlt
0 x
"Adevărul nu este definit ca opinia majorității:

Adevărul este ceea ce rezultă din observația faptelor. "
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636




de Macro » 28/08/09, 10:34

De asemenea, în Franța s-a înregistrat o scădere generală a consumului de mașini în urma politicii radar la fiecare linie dreaptă de peste 400 m și o creștere a prețului la pompă. seful lui...

Am făcut, fără îndoială, o părere falsă asupra dopajului cu apă și panton ... personal nu cred și nici nu pot încerca să iau în considerare tipul de călătorie pe care îl fac în fiecare zi. .25 km de traversare a orașelor alternând cu drumuri periurbane unde circulăm la 70 ...

Dar se pare că funcționează ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 28/08/09, 10:36

Da pentru radare dar mai presus de toate scăderea vitezei maxime și reprimarea crescută.

Atât de mult încât, în 2004, unii consilieri fiscali inteligenți au vrut să impună aprinderea luminilor de zi pe toate vehiculele ... în ceea ce privește mediul, bonusul de casare și poate taxa pe carbon, adevăratul motiv nu a fost nu cel admis public ... : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 28/08/09, 10:48

pb2488 a scris:
Bucheron a scris:Diferența ? Condus ecologic foarte împins și puțin amestec.
Nu este dificil, prin urmare, să aveți +/- 25% din consum pe același vehicul ...

Da, scăderea consumului nu este dificilă, dar necesită totuși eforturi de conducere foarte amănunțite, așa cum spui.

Nu vreau să subliniez acest punct ...
Ceea ce spun este că pe același vehicul, în funcție de utilizare, de șoferi (sau de modul de conducere, este același) și de topografia locurilor, nu este surprinzător să găsiți +/- 25% consum în sold.

AȘA, spre deosebire de ceea ce spui, o diferență de 1 până la 2 litri la 100 pe 306 D nu este cu adevărat surprinzătoare și nu este neapărat necesar să-l „lovești” ...

Am pus propoziția ta:
[...]Salut,
1,5 până la 2 litri / 100 în plus cu un motorină, se poate face dar oricum trebuie să-l lovești tare [...]




pb2488 a scris:Dar de aceea consider că analizele consumului sunt foarte subiective. [...]

Nu, este dimpotrivă foarte obiectiv deoarece sunt CIFRE, ceea ce este mai mult dacă măsurătorile sunt efectuate pe perioade suficient de lungi și în modul comparație înainte-după.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 28/08/09, 10:52

pb2488 a scris:[...]
Andre a scris:km parcurși și consumul total rămân valori comparabile înainte de asamblare și după asamblare și aș fi surprins că șoferii își schimbă modul de conducere.

Cu siguranță, dar așa cum s-a menționat lemnarul, pot exista efecte „psihologice” care încurajează să consume mai puțin atunci când cineva este conștient.
Cdlt

Se va observa la fel, în comparație cu remarca mea, că acest efect se va simți cu atât mai puțin cu cât există mulți șoferi pe același vehicul și nu își plătesc combustibilul ...
În cele din urmă, toți șoferii acestui vehicul au „fibra verde”? Ma indoiesc...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 114