Nou abuz de FED, depozit de garanție de 1800 EUR fără taxe?

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
PHOENIX93
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 25/08/09, 18:25
Locul de amplasare: Aulnay sous Bois

Nou abuz de FED, depozit de garanție de 1800 EUR fără taxe?




de PHOENIX93 » 25/08/09, 18:36

bonjour,
Sunt nou în acest sens forum, ceea ce mi se pare super trendy, tehnologie nouă !!! Sunt sedus !!!
Sunt într-o luptă cu EDF, pentru că, ca parte a reînnoirii contractului nostru (rata companiei galbene), EDF impune un depozit de garanție de 1.800 EUR fără TVA, deoarece am plătit cu întârziere (plătim prin cec și cel mai mult mare întârziere este de 5 zile clare) !!!
În primul rând am vrut să știu dacă cineva a întâmpinat deja problema și dacă a găsit o soluție?
Și, pe de altă parte, mi-am pus întrebarea, de ce să lansez un împrumut public, deoarece ne iau din depozite garantate (fără remunerare a dobânzii) ????
Multumim pentru feedback-ul dvs !!
0 x
Fred B.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 25/08/09, 18:49

1) ei bine ... te țin de c ...... Nu puteți schimba furnizorul?

2) ah francezii și cecurile lor .... Noi în Belgia nu mai avem cecuri (sau aproape), facem totul prin transfer electronic pe internet, furnizorul sau lucrătorul este creditat a doua zi (sau a doua zi) chiar dacă este în aceeași bancă). Contul este debitat imediat: fără contabilitate obositoare, fără cec care se încetează încet. Ce suntem fericiți!

(și pentru cei care nu au internet, există servicii bancare prin telefon)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79462
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097




de Christophe » 25/08/09, 19:01

Huh? Ce este prostia asta? Nu am auzit niciodată de un depozit de garanție de o astfel de sumă ... este doar legal?

Pentru 5 zile de întârziere este o prostie să ceri un depozit de 1800 € HT?!? În ceea ce privește banii, sunt într-adevăr pe dinți în Franța (este sarkoze sau ce?)?

O mică anecdotă franco-belgiană care îi va face pe francezi să halucineze: anul acesta la sfârșitul lunii mai, în ciuda hârtiei primite, am uitat să-mi plătesc asigurarea pentru motocicletă (hârtia a fost introdusă sub altă hârtie ... știți cum merge eh!)

Acum 2 săptămâni am scos motocicleta și am îndoit că verific dacă am plătit, nicio urmă că s-a făcut plata: a priori am uitat, așadar.

Așa că am sunat la asigurarea fissa pentru a-mi cere scuze și să spun că urmează să plătesc imediat (cu mai mult de 2 luni întârziere oricum!) Și întreb oricum dacă eram încă asigurat (de la rândul meu am a vrut s-o fac ...).

Doamna de vizavi: „Da, încă nu ești sigură că nu e nicio problemă, nu este nimic și încă nu ți-am trimis reamintirea ...”!

Nebun, nu-i așa? În Franța, dacă nu plătiți pentru asigurare în termenul limită, aveți o scrisoare recomandată de punere în întârziere în termen de 7 zile și mai ales asigurarea dvs. este anulată! Doar dacă nu chemă un executor judecătoresc ... În Belgia, după 2 luni de uitare, RAS și ești încă acoperit!

Ah Belgia, ne place și pentru asta! Nu este elefant? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 25/08/09, 19:14

Da, fiul meu, care a studiat în Franța timp de 7 sau 8 ani, mi-am dat seama că principala preocupare a francezilor este „reglementările” (să folosească terminologia lor).

În afară de aceasta, doamna dvs. este prea amabilă: perioada legală de acoperire după scadență în Belgia este de 2 luni până la zi. Desigur, dacă nu v-ar fi ridicat, este și vina lor, dar ar fi necesar să pledați ... absența recuperării nu anulează datoria.

Dacă doamna este de la compania însăși, este în regulă, dar dacă este agentul sau brokerul dvs., ar fi bine să se întoarcă la curs ...
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79462
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097




de Christophe » 25/08/09, 19:18

Nu, fără broker.

Bine pentru cele 2 luni (acum știu), așa că probabil avea de gând să se relanseze (era începutul lunii august, deci cu sărbătorile ...), în Franța nu sunt 2 luni ... sunt 2 zile. ..nu 2 ore : Mrgreen:

După acest termen, ești criminal ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 25/08/09, 20:46

De obicei 15 zile-3 săptămâni: urmărire prin scrisoare
4-6 săptămâni, recomandat, pentru a lua lucrurile în serios ...
aici, 2 luni fără scrisoare de reamintire, NU este grav!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 114