Pe autostradă: rulați repede sau nu?

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Bine
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 11/09/09, 10:48




de Bine » 17/09/09, 16:24

echipamentul meu este înaintea sistemelor de injecție și este de origine italiană. Diferențele de consum pe care le anunț se bazează pe utilizarea mea zilnică, care include 20 km de autostradă în fiecare zi și în momente care sunt compensate de la orele de vârf. Prin urmare, consum 11l și reduc 10,6l, așa cum am spus. Am făcut deja testul pe autostrăzi pe distanțe lungi și este la fel. pentru a calcula realimentez și notez numărul de km, apoi conduc până la mai mult GPL și notez kilometrajul și fac calculul necesar pentru a-mi găsi consumul și asta de mai multe ori: au trecut 5 ani ai vehiculul și calculele mele sunt întotdeauna aceleași !!!
Cred că blocajele cauzate de orele de vârf și amplificate de limite de viteză excesive în anumite orașe (sunt din suburbia Toulouse) eliberează mult mai mult CO2 decât traficul auto neglijabil în raport cu aceste ore. Vorbesc despre limitări abuzive, deoarece de când a intrat în vigoare la Toulouse și cu tot respectul față de acești instigatori, există blocaje de trafic fenomenale și chiar încetiniri care provoacă alte blocaje de trafic în perioadele anului sau în momentul în care lucrurile mergeau bine. mai bine!! Deci, vedeți singura limită de viteză, deoarece lupta împotriva CO2 nu este dovedită cu adevărat și, în orice caz, va fi ineficientă!
În plus față de sfârșitul din Toulouse, limitatorii au testat această limitare a perifului la 90 vara și au comparat citirile de vară ale emisiilor de CO2 cu cele de iarnă: vezi puțină meschinătate care nu are alte obiective decât să prindă din ce în ce mai mulți șoferi pe radar pentru a salva cutiile!
0 x
Michel Kieffer
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 716
Înregistrare: 21/12/08, 18:25
Locul de amplasare: Strasbourg
x 7




de Michel Kieffer » 17/09/09, 20:51

Avioane electrice ...

Un avion electric este oferit acum de compania Yuneec: E430. Iată o mașină care afișează o autonomie de 90 de minute ...

http://www.pilotesmag.com/Pilotesmag/Le ... HKOSH.html

Subiectul m-a interesat suficient pentru a face o analiză detaliată (postarea acestui nou document online vineri dimineață).

Transmit acest mesaj pe forums :
- " masina viitorului »Pentru apropierea sa relativă de automobil
- " pe autostradă, conduceți repede sau nu ... »Pentru concluzia surprinzătoare asupra relației dintre consum și viteză
- " Mitsubichi MIEV ... ”Pentru a sublinia că și avioanele electrice funcționează!

Cu toate acestea, trebuie remarcat faptul că Cx-ul acestei mașini este de 0,07 ... suntem departe de 0,30 și mai multe dintre mașinile noastre actuale.

Michel

PS: lucrarea mea despre energia recuperabilă întârzie în același timp cu câteva zile.
0 x
Michel Kieffer
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 716
Înregistrare: 21/12/08, 18:25
Locul de amplasare: Strasbourg
x 7




de Michel Kieffer » 18/09/09, 08:14

Avioane electrice, mai mult ...

Iată acest nou document axat pe aeronavele de agrement electrice. Vedeți partea aviației a site-ului http://cocyane.chez-alice.fr/aeronautique.html

Michel

PS: transmit acest mesaj „transversal” pe forums :
- „ULM și aviație ușoară” deoarece sunt avioane
- „mașina viitorului” pentru apropierea sa relativă de automobil
- "autostradă, conduceți rapid sau nu ..." pentru concluzia surprinzătoare asupra relației dintre consum și viteză
- „Mitsubichi MIEV ...” pentru a sublinia că și avioanele electrice funcționează!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 03/01/11, 19:47

Răspuns la întrebarea inițială (în mod deliberat prost?) În acest document descărcabil: https://www.econologie.com/vitesse-et-co ... -4314.html
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 189