Promovarea energiilor regenerabile în afaceri

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
futuranat
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 14/11/08, 16:09

Promovarea energiilor regenerabile în afaceri




de futuranat » 02/09/09, 14:41

Acesta este genul de subiect în care știu cu siguranță că există o șansă una din două ca un moderator să-mi spună că există în altă parte, dar din moment ce nu pot găsi
În timp ce căutam informații despre energia geotermală, am dat peste acest articol http://www.francebtp.com/materiels/e-do ... -tertiaire vorbind despre o soluție geotermală pentru Franța pentru cutii terțiare.
Ceea ce m-a frapat mai presus de toate a fost că mi-am dat seama că ne-am pus toată energia în a face casele noastre eco-compatibile, dar că afacerile noastre sunt uitate prea repede.

Există oameni aici care au lansat deja pași în cutiile lor pentru a adopta acest tip de soluții „curate”?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 02/09/09, 15:28

Pierdut acolo nu este altundeva (din câte știu eu) : Cheesy:

Pe de altă parte, am avut un lucru similar în ceea ce privește școala de stil „administrații”, primăria, politica ... care, în general, nu dau naștere la consumul lor de energie, dar care distribuie bonusuri și încurajează echipamentele ... găsesc eroarea !

Cf geamuri simple ... în Senat ...

Paradoxal, nu-i așa?

Am făcut chiar și una nouă: https://www.econologie.com/economie-d-en ... -3720.html
0 x
futuranat
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 14/11/08, 16:09




de futuranat » 04/09/09, 15:08

Vitrare magnifică în grădina luxemburgheză, clasă excelentă :)
De fapt, ar trebui să găsim o modalitate de a merge dincolo de încetinire. De exemplu, un mic calculator simplu care arată cât costă anumite lucrări și câștigurile obținute în spatele acestuia (da, funcționează așa ca o afacere :) ). Când vine vorba de geamuri, de exemplu, nu ar trebui să fie prea complicat pentru a-i face să înțeleagă ce ar putea câștiga cu o izolație bună.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 04/09/09, 19:38

Cu siguranță, dar în aceste vremuri tulburi, companiilor le este greu să investească.
De asemenea, este vorba de criterii de alegere: un strung digital, de exemplu, va costa 100.000 de euro, dar va fi amortizat în 4-5 ani și va permite companiei să progreseze.
Pe de altă parte, investiția a 50.000 de euro în panouri solare, care vor produce 2000 de euro electricitate pe an, mai puțin evidentă.

Pe de altă parte, în noile clădiri, cineva se gândește la asta: mă gândesc, de exemplu, la o companie din Liège care, pentru noua sa instituție, a jucat automat izolarea cărților, fântână canadiană, panouri fotovoltaice, geamuri, acoperiș transparent, birouri studiate conform feng sui, etc ...
Dar acesta este un defect al unei investiții de 20 de ani.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 04/09/09, 19:46

futuranat a scris:Vitrare magnifică în grădina luxemburgheză, clasă excelentă :)
De fapt, ar trebui să găsim o modalitate de a merge dincolo de încetinire. De exemplu, un mic calculator simplu care arată cât costă anumite lucrări și câștigurile obținute în spatele acestuia (da, funcționează așa ca o afacere :) ). Când vine vorba de geamuri, de exemplu, nu ar trebui să fie prea complicat pentru a-i face să înțeleagă ce ar putea câștiga cu o izolație bună.


Da frumos!

Un mic videoclip pentru cei care au ratat trucul: http://www.dailymotion.com/user/econolo ... iquey_news

Ascultați cu atenție „salariile” ...

Fotografiile le-am făcut la începutul lunii martie 2009 la Paris ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/09/09, 20:19

Christophe a scris:
Pe de altă parte, am avut un lucru similar în ceea ce privește școala de stil „administrații”, primăria, politica ... care, în general, nu dau naștere la consumul lor


HM hm. Am o tuse !!!!!! Dar nu mă sugrum.

Liceul agricol Obernai (public - deci gratuit) are:

- un cazan cu așchii de lemn
- încălzitoare solare de apă și acoperișuri verzi
- o nouă aripă (internat, refectoriu) BBC (cu o unitate de control care gestionează automat obloanele, senzorii de prezență etc.)
- un acoperiș fotovoltaic de 600 m² (autofinanțat de unitate)

Deci ceea ce spui este adevărat. Dar nu absolut. De multe ori pentru că parcul public este unul dintre cele mai vechi, că creditele sunt limitate (eh, nimeni nu vrea să plătească mai multe taxe, cred că am înțeles pe fir „taxa pe carbon” de exemplu). Uneori pentru că clădirile sunt monumente istorice (Senat, Elysé etc ...). Deci, să relativizăm puțin ...

Și nu uitați un efect pernicios al contabilității publice: cel care investește nu este cel care plătește operațiunea.
În cazul nostru, construcția depinde în totalitate de Regiunea Alsacia (din fericire „progresistă” în materie) care este „proprietar”. Ei decid totul și plătesc pentru tot! Dar consumabilele (combustibil, gaz, electricitate etc ...) sunt plătite de către unitate din bugetul de funcționare, care este „fix” (numărul de studenți, suprafețe etc ...).

Așadar, Regiunea ar putea avea un „interes” de a pune cel mai ieftin pentru bugetul său de construcții și ar putea lăsa unitatea să se descurce cu operațiunea.

Din fericire, acest raționament nu a prevalat. Ceva pe care îl datorăm - printre altele - regretatului președinte, care era convins de energiile regenerabile ... (era un agro, ca să spunem).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 04/09/09, 21:51

În Belgia, una dintre probleme (pe care am denunțat-o acum câteva zile ministrului ad hoc) este următoarea:
într-o școală, de exemplu, încălzită cu păcură, nu încercăm să economisim bani, de teamă că alocația de încălzire va fi redusă în anul următor (și, prin urmare, că nu putem încălzi dacă iarna este Mai tare )
Același lucru este valabil și pentru militari: vehiculele sunt conduse sau furate pentru nimic la sfârșitul lunii pentru a „atinge” aceeași cantitate de combustibil în luna următoare.

anecdotă: acum mulți ani (anii 1990), unul dintre clienții mei, prefectul unui liceu deosebit de prost conceput la începutul anilor 70 (chiar înainte de primul șoc petrolier) mi-a spus că a avut a ordonat comisarului să nu plătească facturile la gaz pentru a „declanșa o reacție în locuri înalte”. Apel telefonic de la compania de gaze - clientul meu explică acțiunea ei. Eșuată, compania de gaze nu a avut dreptul să-și reducă aprovizionarea, așa cum ar fi putut face pentru orice pensionar în ruină: clădirea publică!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 05/09/09, 08:42

Did67 a scris:HM hm. Am o tuse !!!!!! Dar nu mă sugrum.

Liceul agricol Obernai (public - deci gratuit) are:

- un cazan cu așchii de lemn
- încălzitoare solare de apă și acoperișuri verzi
- o nouă aripă (internat, refectoriu) BBC (cu o unitate de control care gestionează automat obloanele, senzorii de prezență etc.)
- un acoperiș fotovoltaic de 600 m² (autofinanțat de unitate)


Este „doar” excepția care dovedește regula ...
Primăria Obernai are geamuri termopan?

Did67 a scris:Deci ceea ce spui este adevărat. Dar nu absolut.


De aceea am spus „în general” :)

Did67 a scris:Uneori pentru că clădirile sunt monumente istorice (Senat, Elysé etc ...).


Știm, plătind prețul, să realizăm foarte bine rame din lemn-aluminiu, de exemplu, care respectă în mare măsură imaginea fațadei, având în același timp performanțe termice foarte bune.

Dar aveți dreptate: este mai bine să lăsați cadrele de lemn în Senat de unde se desprinde vopseaua ...

Cred în special că băieții care gestionează bugetele de construcții ale „politicii înalte” au atât de mulți bani încât TREBUIE să cheltuiască încât să nu dea naiba să facă renovări ... atâta timp cât noi plătește-le gestionarea greșită ... e bine! : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 05/09/09, 19:38

Christophe a scris:
Este „doar” excepția care dovedește regula ...
Primăria Obernai are geamuri termopan?


1) Există și alte excepții ...

2) Clădirile private, în medie, crezi că este mai bine ??? Nu sunt deloc convins!

3) Primăria, tocmai, un monument istoric. Ferestrele, nu-mi mai amintesc ... mă întreb chiar dacă nu sunt vitralii!

Dar primăria, în timpul meselor rotunde, conferințelor etc., a interzis sticlele mici de apă. Apa (de la robinet, cred) se servește în ulcioare! Da domnule ! (PS: Nu sunt cetățean al Obernai, deși lucrez acolo, darămite angajat politic, așa că o spun așa)
0 x
futuranat
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 14/11/08, 16:09

Public versus privat?




de futuranat » 07/09/09, 11:31

Suntem de acord cu dvs., în lupta „publică versus privată”, un mic angajament face mai ușoară mutarea sectorului public decât sectorul privat.
După aceea, cred, de asemenea, că acest tip de abordare necesită smerenie. OK, am instalat o pompă de căldură geotermală France care funcționează perfect, dar asta înseamnă că toată lumea trebuie să se comporte ca mine? Nu sunt sigur. Dacă vreau să-mi conving compania să fie mai respectuoasă cu mediul, am impresia că trebuie să mă detașez de exemplul meu pentru a mă apropia de nevoile reale ale companiei.
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 162