Vindem placi din lemn de pin: pret de la 1 la 3!

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79456
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11096

Re: Cotație pentru panouri izolatoare din vată: preț de la 1 la 3




de Christophe » 15/09/09, 11:03

Bucheron a scris:: șoc: Uh ... Nu cred că am spus asta, sau greșesc cuvântul! Un panou rigid poate fi folosit ca suport pentru altceva (în special pentru lamele de așezare a pardoselilor în aer liber), deci poate exista într-adevăr un interes în alegerea acestui tip de panouri, dar trebuie să îl priviți în prealabil și trebuie să luați panouri „grele” (mai mult de 200 kg / m3).


Uh, dacă ai spune așa aici acolo!

Dar hei s-ar putea să fii confuz ... Sunt atât de multe pe piață!

Bucheron a scris:
Christophe a scris:[...]
Oare, din întâmplare, panourile de lemn sunt suficient de rigide pentru a fi fixate direct pe tavan și servesc drept structură în partea de jos a tavanului (nu știm încă cum vom face acest lucru) sau este necesară o structură metalică în toate cazurile ?
Les Pavatherm și FlexCl nu sunt suficient de puternici pentru a susține ceva... Pe de altă parte, le puteți fixa pe tavan cu șuruburi din plastic cu flanșe mari.

Dacă doriți un panou rigid care să servească drept suport, HOMATHERM a lansat recent unele, care sunt destul de supraevaluate și foarte eficiente ...


Pe scurt, dacă panoul pavatherm poate fi folosit ca suport, atunci asta schimbă totul: aduce mai multă valoare adăugată ... dar hei cu 20 € mai mult pe m², oricum ezit ... trebuie să fac calculul precis al lucrării. ..

Bucheron a scris:În cele din urmă, STEICO Canaflex iese la 13.81 € / m² HT, furnizorul dvs. v-a oferit Tarif profesional...


?? Nu există canaflex pe citat ?? Cât de gros este 13.81 € / m²? 8 sau 10 cm sau altele?

Nu sunt tarife profesionale, am întrebat ca persoană fizică.
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 15/09/09, 11:24

În gestionarea focului, facem diferența între rezistența la foc și rezistența la foc.

De obicei, la o capacitate echivalentă, o structură metalică neprotejată va rezista mai puțin la foc, chiar dacă nu arde, decât o structură din lemn. În general, betonul are ambele avantaje.

Din păcate, de la o anumită temperatură, pierdem avantajul cu o structură din lemn, deoarece există o propagare a focului care merge foarte repede. Londra, Paris, Marsilia ... nu ar fi cunoscut incendii atât de mari cu structuri din beton.
0 x
Este greu să fii simplu !!!
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: Cotație pentru panouri izolatoare din vată: preț de la 1 la 3




de tăietor de lemne » 15/09/09, 11:32

Christophe a scris:
Bucheron a scris:: șoc: Uh ... Nu cred că am spus asta, sau greșesc cuvântul! Un panou rigid poate fi folosit ca suport pentru altceva (în special pentru lamele de așezare a pardoselilor în aer liber), deci poate exista într-adevăr un interes în alegerea acestui tip de panouri, dar trebuie să îl priviți în prealabil și trebuie să luați panouri „grele” (mai mult de 200 kg / m3).


Uh, dacă ai spune așa aici acolo!

Dar hei s-ar putea să fii confuz ... Sunt atât de multe pe piață!

Bucheron a scris:
Christophe a scris:[...]
Oare, din întâmplare, panourile de lemn sunt suficient de rigide pentru a fi fixate direct pe tavan și servesc drept structură în partea de jos a tavanului (nu știm încă cum vom face acest lucru) sau este necesară o structură metalică în toate cazurile ?
Les Pavatherm și FlexCl nu sunt suficient de puternici pentru a susține ceva... Pe de altă parte, le puteți fixa pe tavan cu șuruburi din plastic cu flanșe mari.

Dacă doriți un panou rigid care să servească drept suport, HOMATHERM a lansat recent unele, care sunt destul de supraevaluate și foarte eficiente ...


Pe scurt, dacă panoul pavatherm poate fi folosit ca suport, atunci asta schimbă totul: aduce mai multă valoare adăugată ... dar hei cu 20 € mai mult pe m², oricum ezit ... trebuie să fac calculul precis al lucrării. ..
Nu, nu m-am înșelat ... : Wink: Pavtherm este un izolator „mediu-greu” care, după părerea mea, nu poate transporta nimic, citiți ceea ce tocmai am scris pe panourile rigide ... Trebuie să tastați în gama de mai sus, în panourile care sunt folosite pentru sarking de exemplu, care se învârt între 230 și 270 kg / m3 și care sunt și mai scumpe ...

Dar, în același timp, când priviți exemplele date de PAVATEX, acestea folosesc Pavatherm în compresie și ca elemente de fațadă sub Diffutherm ... Ar trebui să le întrebați.

Aici, dacă vă uitați la acest link: http://pavatex.fr/d%C3%A9tail_du_produi ... HERM-PLUS+

ei spun că Pavatherm-Plus este suficient de puternic pentru a nu necesita lamele compensatoare (structură) ... Pentru a vedea atunci, poate că este posibil.
Pe de altă parte pierzi puțin în lambda, iese la 0.042 pentru Pavatherm.

Christophe a scris:
Bucheron a scris:În cele din urmă, STEICO Canaflex iese la 13.81 € / m² HT, furnizorul dvs. v-a oferit Tarif profesional...


?? Nu există canaflex pe citat ?? Cât de gros este 13.81 € / m²? 8 sau 10 cm sau altele?

Nu sunt tarife profesionale, am întrebat ca persoană fizică.
Nu, prețul Canaflex, ți-l voi da (în 100 mm)! Furnizorul dvs. și-a publicat prețurile din catalogul PRO 2008 ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79456
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11096




de Christophe » 15/09/09, 23:56

Ok cred că mi-am dat seama acum!

Cu cât este mai puternic, cu atât este mai greu, cu atât este mai scump, dar cu atât mai puțin izolează! : Cheesy: : Cheesy:

Pentru linkul dvs., nu funcționați. Ne puteți da adresa URL a paginii originale?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 16/09/09, 00:36

Christophe a scris:[...]

Pentru linkul dvs., nu funcționați. Ne puteți da adresa URL a paginii originale?

Acesta este locul în care: http://pavatex.fr/d%C3%A9tail_du_produi ... HERM-PLUS+

Dedesubt "fișă tehnică".
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79456
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11096




de Christophe » 16/09/09, 00:42

mulțumesc 8)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79456
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11096




de Christophe » 14/12/09, 19:10

Am găsit și mai ieftin la Gedimat (îmi pare rău pentru reclama ...): până la 6.62 € / m² pentru 80 mm de Sylvactis 55 Fx!

Spun până la faptul că există reduceri la cantități bune, dar cantitățile sunt mari: (2 nivele:> 51 m² - 7% și> 151 m²: -15.6%).

Prețul "de bază" pentru 40 mm este de 3.92 € fără TVA sau 4.74 € / m² cu TVA (21% TVA). Lambda de 0.036.

Cu aceeași rezistență termică, este (pe scară largă) mai puțin costisitoare decât PE extrudat (styrodur) și exclude reducerile cantitative !!

Deci nu mai avem scuze pentru a cumpăra substanțe chimice!

Imagine

Să comparăm:

a) Polistiren, R = 2.25, grosime = 80 mm. Lambda = 0.036

Preț per m² = 12.13 € incl.
Preț per m² / R = 12.13 / 2.25 = 5.39 € / m² pentru R = 1!

b) Sylvactis, grosime = 80 mm. Lambda = 0.036. R = 2.25

Preț per m² = 9.48 € TTC (fără reducere cantitativă)
Preț per m² / R = 9.48 / 2.25 = 4.21 € / m² pentru R = 1!

Lâna de lemn este, prin urmare, cu o putere de izolare echivalentă cu cel puțin 22% mai puțin costisitoare decât polistirenul extrudat!

ps: în acest proces, am luat 2 pachete de 60 mm de Sylvactis pentru https://www.econologie.com/forums/isolation- ... t8870.html
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 14/12/09, 19:44

Cu aceeași rezistență termică, este (pe scară largă) mai puțin costisitoare decât PE extrudat (styrodur) și exclude reducerile cantitative !!

alunecare de limbă: ai scris PE extrudat: PE = polietilenă
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79456
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11096




de Christophe » 14/12/09, 19:51

Fără alunecare, m-am înșelat!

PE = și poliuretan, de fapt depinde de context ...

Care este abrevierea oficială pentru polistiren?

Ei bine, tocmai am calculat: în cel mai bun caz prețul este 3.6 € TTC / m².R

Imagine

Grosimea nu este importantă. Cu alte cuvinte: 2 panouri de 60 reprezintă același preț / m² ca 1 panou de 120.
Dernière édition alin Christophe 14 / 12 / 09, 20: 08, editate 3 ori.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 14/12/09, 19:58

PS = polistiren de bază (cristal)
EPS = polistiren expandat
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 199