Vindem placi din lemn de pin: pret de la 1 la 3!

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Vindem placi din lemn de pin: pret de la 1 la 3!




de Christophe » 09/09/09, 14:24

Ca parte a acestui proiect: izolarea interioară a tavanului, am solicitat o ofertă de 22 m² pe panourile din lână din lemn și iată un extras din cotația primită:

Imagine

Prețurile sunt fără TVA (+ 21% așa cum facem noi înșine), fără livrare (în jur de + 50 €, am plătit 85 € pentru 2 paleți cu același furnizor).

Ce avem ca produse pe această ofertă se referă la:
a) Pavatherm
b) Hometherm
c) Steico Flex
d) Sylvactis

În 8 și 10 cm de fiecare dată (conform lambda, R mini = 2, R maxi = 2.8)

Sunt șocat de diferența dintre prețuri pentru același produs: de la 1 la aproape 3!

Iată proprietățile detaliate ale celor mai ieftine: Sylvactis.

Imagine

În opinia dumneavoastră, care dintre noi vom lua? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: Cotație pentru panouri izolatoare din vată: preț de la 1 la 3




de tăietor de lemne » 14/09/09, 13:52

Christophe a scris:[...]Sunt șocat de diferența dintre prețuri pentru același produs: de la 1 la aproape 3! [...]
Atenție!
Nu sunt deloc aceleași produse ...

Pavatherm de la PAVATEX este o placă din fibre rigide.
Ceea ce corespunde celorlalte produse este PAVAFLEX (55 kg / m3, lambda = 0.038).
În plus, HOMATHERM FlexCl040 este celuloză, este mai scump decât vata de lemn și are o densitate de 70 kg / m3.

Singurele care sunt cu adevărat comparabile sunt ACTIS și STEICO.
De asemenea, acordați atenție faptului că prețul ACTIS corespunde cu palet întreg, în timp ce pentru ceilalți, este prețul pe pachet ...

În plus, produsele STEICO sunt certificate „NaturePlus”, care este o etichetă destul de solicitantă în multe domenii (energie gri, impact asupra sănătății, asupra mediului etc.)
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 14/09/09, 18:46

De fapt, nu este o ofertă, ci o listă de prețuri, nu? Aparent nici o poză.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Cotație pentru panouri izolatoare din vată: preț de la 1 la 3




de Christophe » 15/09/09, 09:58

Bucheron a scris:
Christophe a scris:[...]Sunt șocat de diferența dintre prețuri pentru același produs: de la 1 la aproape 3! [...]
Atenție!
Nu sunt deloc aceleași produse ...

Pavatherm de la PAVATEX este o placă din fibre rigide.
Ceea ce corespunde celorlalte produse este PAVAFLEX (55 kg / m3, lambda = 0.038).
În plus, HOMATHERM FlexCl040 este celuloză, este mai scump decât vata de lemn și are o densitate de 70 kg / m3.


Achh soo tou zexplike !! Nu este posibil ca celuloza să fie cea mai ieftină izolație naturală?

Pentru rigiditatea pe care ați spus-o în celălalt subiect, chiar și în versiunea „rigidă”, panourile din lemn nu au putut fi folosite ca suport pentru altceva: este necesară o altă structură.

Deci nu prea văd rostul de a folosi panouri rigide din lemn: inerția termică poate fi? Din cauza posei în unele cazuri?

Pentru informații: pavathermul este de 3 ori mai greu pe m3 mi se pare: mai mult de 300 kg în loc de 100 kg pentru 22m² / 10 cm aproximativ ...

Totuși, la R termic egal, avem încă un preț triplu! Și ce ne dorim de la un izolator este să izolăm, nu?

Bucheron a scris:Singurele care sunt cu adevărat comparabile sunt ACTIS și STEICO.
De asemenea, acordați atenție faptului că prețul ACTIS corespunde cu palet întreg, în timp ce pentru ceilalți, este prețul pe pachet ...


Nicio problemă, avem nevoie de 22 m2 + cădere, așa că vom găsi un loc unde să plasăm restul de 11m2!

Bucheron a scris:În plus, produsele STEICO sunt certificate „NaturePlus”, care este o etichetă destul de solicitantă în multe domenii (energie gri, impact asupra sănătății, asupra mediului etc.)


Steico face multe alte lucruri „naturale”.
De fapt, am întrebat prețul steico canaflex (același pe care l-am folosit în mansarda noastră), dar cu greu mă pot exprima!

ps: Elephant, în Franța un „citat” poate să nu conțină forță de muncă și am pus cu bold că a fost HT, cu excepția MO. În afară de aceasta, în Belgia trebuie să spuneți: „Reducerea prețului” aveți dreptate :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 15/09/09, 10:34

elefantul a scris:De fapt, nu este o ofertă, ci o listă de prețuri, nu? Aparent nici o poză.
Numim asta o ofertă de ofertă ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 15/09/09, 10:47

Rezistență interesantă la foc a pavatherm-ului! Lemn care rezistă mai bine decât substanțele chimice!

Imagine

Imagine

Găsit într-un .pdf pe www.pavatex.fr : https://www.econologie.info/share/partag ... jb6ujk.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 15/09/09, 10:48

OK, amândoi, am vrut să fiu sigur. Lucrurile sunt clare.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 15/09/09, 10:50

Hei Elefant, veți observa că pe „lista de prețuri”:

a) este un document belgian
b) este bine marcat ESTIMATUL din stânga sus
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: Cotație pentru panouri izolatoare din vată: preț de la 1 la 3




de tăietor de lemne » 15/09/09, 10:54

Christophe a scris:[...]
Achh soo tou zexplike !! Pentru celuloză, nu trebuie să fie cea mai ieftină izolație naturală?
Da ... în vrac!
Pentru a fi montat în panouri, este ceva mai complicat decât vata de lemn! Conținutul de fibre de poliolefină este mai important pentru FlexCl decât pentru Holzflex la HOMATHERM.

Christophe a scris:[...] Pentru rigiditatea pe care ați spus-o în celălalt subiect, chiar și în versiunea „rigidă” panourile din lemn nu au putut fi folosite ca suport pentru altceva: este necesară o altă structură.

Deci nu prea văd rostul de a folosi panouri rigide din lemn: inerția termică poate fi? Din cauza instalării în anumite cazuri? [...]
: șoc: Uh ... Nu cred că am spus asta, sau greșesc cuvântul! Un panou rigid poate fi folosit ca suport pentru altceva (în special pentru lamele de așezare a pardoselilor în aer liber), deci poate exista într-adevăr un interes în alegerea acestui tip de panouri, dar trebuie să îl priviți în prealabil și trebuie să luați panouri „grele” (mai mult de 200 kg / m3).

Dacă nu, da pentru izolarea externă, deplasarea de fază poate fi crescută prin creșterea densității panoului.

Christophe a scris:[...] Pentru informații: pavatherm-ul este de 3 ori mai greu pe m3 mi se pare: mai mult de 300 kg în loc de 100 kg pentru 22m² / 10 cm aproximativ ...
Trebuie să fie aproximativ, Pavatherm se rotește cu 140 kg / m3 ...

Christophe a scris:[...]Totuși, la R termic egal, avem încă un preț triplu! Și ce ne dorim de la un izolator este să izolăm, nu?
Puțin simplist ca raționament, dragă Maestră Imagine ... : Wink:

Christophe a scris:[...]
Bucheron a scris:În plus, produsele STEICO sunt certificate „NaturePlus”, care este o etichetă destul de solicitantă în multe domenii (energie gri, impact asupra sănătății, asupra mediului etc.)


Steico face multe alte lucruri „naturale”.
De fapt, am întrebat prețul steico canaflex (același pe care l-am folosit în mansarda noastră), dar cu greu mă pot exprima! [...]
Ce vreau să spun este că ai cu STEICO un "asigurarea calității„în ceea ce privește mediul pe care nu îl aveți neapărat cu ACTIS, care fabrică practic o izolație subțire !!!

Este la fel pentru PAVATEX, este o cutie care are un angajament real pentru mediu și, în plus, panourile lor sunt cele care conțin cel mai mult lemn în comparație cu alți producători.

În cele din urmă, STEICO Canaflex iese la 13.81 € / m² HT, furnizorul dvs. v-a oferit Tarif profesional...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 15/09/09, 10:57

Christophe a scris:Rezistență interesantă la foc a pavatherm-ului! Lemnul care rezistă mai bine decât substanțele chimice! [...]

Da!

Este o demonstrație pe care o fac la fiecare emisiune (trebuie să am un videoclip pentru a vă transmite ...) cu vată de celuloză și cu un suflare ...
Trebuie să testez cu vată de sticlă, dar în mod normal o „topesc” fără probleme!
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 394