Instalarea unei centrale hidroelectrice pico la domiciliu

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 17/09/09, 13:44

vinio a scris:[...] Lumberjack, dacă partajați un fișier excel ca acesta, este imperativ să puneți o legendă pe definițiile formulelor dvs. Fluxul de turbină, ce este?
Dacă nu sunteți inginer hidraulic, există puține șanse ca foaia dvs. de calcul Excel să fie utilizată. : Idee:

Mai mult, acest lucru se aplică numai unui anumit tip de turbină sau tuturor ??
Nu sunt inginer hidraulic, ci hidrobiolog.

Am făcut acest mic dosar pentru un prieten, căutând de la dreapta la stânga și cu cunoștințele mele slabe de hidraulică.

Tot ceea ce este în formule este explicat pentru a înțelege la ce corespunde. Nu este un document educațional.
Dacă fluxul turbinatului nu îmi aduce în minte cantitatea de lichid care curge prin turbină, nu pot să o explic mai departe, îmi pare rău.

Christophe a scris:[...]
Pentru Lumberjack .xls, oferă aproximativ același lucru ca și versiunea online ...
Cu un pic mai multă precizie, dar versiunea online este suficientă pentru a fi dură.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
vinio
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 14/09/09, 11:39
Locul de amplasare: Toulouse și Ariège (Saurat)




de vinio » 17/09/09, 15:10

Da, este adevărat, să o privim mai atent, este chiar destul de ușor de înțeles. Îmi pare rău că am avut o dispoziție proastă în această dimineață și tu ai băut : Cheesy:
Primesc 400 - 500W putere electrică vara. Prin urmare, ne putem aștepta la 1KW primăvara / iarna.
Va trebui să vă gândiți la un nisip, frunze, pietricele, ramuri etc.
Pe de altă parte, dacă intenționez să rulez ca echipament electric, ceea ce rulăm pentru o casă mare de pluș, calorifere, rezervor mare de apă caldă, congelator de 300l, 10 becuri, mașină de spălat, mașină de spălat vase, televizor, fier de călcat , etc ...
Voi avea nevoie de baterii ?????

În ceea ce privește turbina / alternatorul / ansamblul, nu am nici înclinația, nici timpul, nici cunoștințele de a mă bate cu ceva. Vreau să cumpăr lucruri noi și apoi să le instalez pe site-ul meu. Desigur, va trebui să calculăm pentru a vedea dacă va fi profitabil suficient de repede și nu în 50 de ani.
Debitul fluxului fiind deosebit de mic, instalația care va rezulta din acesta va fi prea. Și, prin extensie, întreținerea nu este prea restrictivă.
Cred că cel mai bun lucru de făcut acum este să luați legătura cu un furnizor. Dar și acolo este DUR, pentru că nu toată lumea instalează o centrală hidroelectrică pico în grădina sau pe balconul lor.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 17/09/09, 15:19

Bucheron a scris:
Christophe a scris:[...]
Pentru Lumberjack .xls, oferă aproximativ același lucru ca și versiunea online ...
Cu un pic mai multă precizie, dar versiunea online este suficientă pentru a fi dură.


Toutafé, dar este valabil doar pentru o cartelă aparent ... Sau trebuie să puneți 0 la nivelul pierderilor de sarcină liniară ... și în acest caz trebuie să setați eficiența turbinei la 0.3 max ... asta este caz :strigăt:
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 17/09/09, 16:17

aveți grijă să nu confundați puterea brută a căderii și kw-ul electric la ieșire. Pentru 1 kw brut vei avea aproximativ 600w electric
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 17/09/09, 21:21

raymon a scris:aveți grijă să nu confundați puterea brută a căderii și kw-ul electric la ieșire. Pentru 1 kw brut vei avea aproximativ 600w electric
Tocmai pentru asta este micul meu fișier ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 161