Cum se adaptează o mașină de tuns iarba CNC pentru GV?

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
berdulle
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 01/05/06, 20:36
Locul de amplasare: Guadelupa

Cum se adaptează o mașină de tuns iarba CNC pentru GV?




de berdulle » 20/09/09, 08:08

Bonjour à tous,

Înregistrat pe forum pentru o vreme, am început în cele din urmă o editare a mașinii. Mulțumesc tuturor lucrărilor dvs., în special evoluției pantonei în pantone „G” și principiului velei principale, amatorul pe care îl simt se simte crescând aripi.

Scurtă prezentare a proiectului: țeava mea de eșapament se separă în două tuburi și intenționez să instalez reactorul și SG-ul în fiecare, cât mai aproape posibil de colector. Mașina care se montează pe țeavă este un Opel Astra F 1994 1.7D.

Prima mea întrebare se referă la rezervorul cu nivel constant: voi folosi un carburator de tuns Tecumseh, deoarece mă străduiesc să găsesc un canal de încălzire centrală (în Guadelupa, este un pic normal : Cheesy: ). Am probleme să-mi dau seama ce modificări să fac ca să funcționeze ca un simplu CNC. Ma poti ajuta te rog? fotografia lucrului atașat.

Mă bucur să vă alătur!

Cordialement,
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Cum se adaptează un carb de tuns CNC pentru SGS?




de Flytox » 20/09/09, 22:13

Buna berduLLe
berduLLe a scris:Prima mea întrebare se referă la rezervorul cu nivel constant: voi folosi un carburator de tuns Tecumseh, deoarece mă străduiesc să găsesc un canal de încălzire centrală (în Guadelupa, este un pic normal : Cheesy: ). Am probleme să-mi dau seama ce modificări să fac ca să funcționeze ca un simplu CNC. Ma poti ajuta te rog? fotografia lucrului atașat.


Carburatoarele sunt fabricate de obicei din Zamac (aliaj de zinc). Când puneți apă în el (electrolit), se creează o baterie între Zamac și părțile de alamă ale acului și ale altor jeturi. Rezultatul, începe o mică electroliză și formează un depozit albicios care plutește și se depune peste tot și ajunge să blocheze totul. Nici măcar nu funcționează o săptămână.

Pentru problema dvs. de funcționare, este necesar să aveți grijă la nivelul orificiului de aerisire al rezervorului. În funcție de ansamblul dvs., poate fi necesar să conectați orificiul de ventilație la o ramură în aval de Generatorul de abur instant, pentru a echilibra presiunile. Înălțimea apei trebuie să acționeze plutitorul și nu o contrapresiune.

Personal, nu am reușit niciodată să fac acest sistem de nivel constant să funcționeze corect și nu îl voi recomanda nimănui.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
berdulle
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 01/05/06, 20:36
Locul de amplasare: Guadelupa

Rezervor de nivel constant




de berdulle » 21/09/09, 09:47

Mulțumim Flytox pentru răspuns.

Prefer să îmi iau timp pentru a găsi piesa potrivită, mai degrabă decât să mă lupt cu un carburator, dacă nu este adecvat.
Cu excepția cazului în care un alt sistem de nivel constant este mai potrivit, voi aranja să găsesc o capcană pentru încălzire.

În ceea ce privește principiul de funcționare, suntem de acord că înălțimea de plasare a capcanei este cea care garantează un nivel constant în dispozitivul conectat (vas comunicant, sub rezerva anulării contrapresiunii prin conexiunea de aer)?

Personal, nu am reușit niciodată să fac acest sistem de nivel constant să funcționeze corect și nu îl voi recomanda nimănui.


Adică ați ales mai degrabă un bule decât un GVI sau în timp ce ați găsit o altă modalitate de a hrăni GVI în siguranță?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 21/09/09, 19:05

berduLLe a scris:Adică ați ales mai degrabă un bule decât un GVI sau în timp ce ați găsit o altă modalitate de a hrăni GVI în siguranță?


Nu, am ales soluția GVI, dar am furnizat cu o pompă ștergător și o supapă ac / debitmetru pentru a regla debitul dorit. Nu este nici cel mai simplu, nici cel mai economic, dar permite reglarea fină ...

https://www.econologie.com/forums/dopage-a-l ... t3270.html
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
berdulle
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 01/05/06, 20:36
Locul de amplasare: Guadelupa




de berdulle » 24/09/09, 04:22

Uau, sistemul tău este de înaltă tehnologie ... Îmi amintesc că te-am citit pe atunci, dar zboară prea sus pentru mine.

Prin urmare, voi rămâne la nivelul meu de (constant;)) de calificare și voi încerca să hrănesc rădăcinile GVI. Se pare că Cahors 306 încorporează cu succes un orificiu de aerisire precum CNC https://www.econologie.com/mairie-de-cahors-306-dopee-a-l-eau-dossier-technique-complet-telechargement-4128.html și același lucru pentru C15.

Dar bine făcut pentru această muncă, este bine că există diverse căi. Și vă mulțumesc pentru reacție ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 163