3G Internet mobil, cineva foloseste? Experiența?

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 02/10/09, 13:22

Esti sigur ? : Cheesy:
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 02/10/09, 13:28

Nu deloc ... dar ceea ce sunt sigur este că adolescenții sunt prea răsfățați în zilele noastre în jucăriile cu tehnologie mobilă ...

Dar cel mai rău este că, în același timp, părinții plâng să cumpere o salată cu 1.5 € ... și, prin urmare, să nu o cumpere! : Evil:

Hei, ilustrare practică a acestor tineri răsfățați!

Când eram la SFR pentru a lua abonamentul, o fetiță de 14-15 ani a venit cu mama ei!

Copila asta a vrut să i se "schimbe" telefonul mobil (un model frumos, ceva de genul 150 sau 200 € fără abonament) pentru că avea niște ... zgârieturi !! Nu, dar ce aroganță !! O palmă și în pat da! Din fericire, fiica SFR a găsit cuvintele potrivite și a profitat de ocazie pentru a-i refuga o protecție la 15 €! : Cheesy:

Nu dar!
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 02/10/09, 14:12

De ce „tineri” ????

Ceilalți nu se joacă niciodată (sau așa ceva scrabble cu bunica lor), își curăță regulat mașinile pentru a nu fi nevoit să înmulțească hard disk-urile, nu își umple rafturile cu DVD-uri arse cu prostii descărcate pe care nu le vor urmări niciodată, nu schimbați niciodată telefoanele „pentru că atunci când întoarceți dispozitivul la 90 °, ecranul se rotește și el, este atât de cool!”, etc. etc.

: Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 02/10/09, 14:17

Da, dar „ceilalți” își plătesc singuri echipamentul ... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 02/10/09, 14:18

++++

: Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 02/10/09, 14:58

Meowuuuuu : Lol:
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79294
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 18/02/10, 16:54

Voila după câteva luni de utilizare a SFR 3G, sincer nu este rău.

De exemplu, am testat în tren (TER) și în mediul rural și a funcționat (foarte încet, dar a funcționat).

Cu toate acestea, am observat ceva: 3G pompează rețeaua „moartă”.

Adică se trece de la „Max rețea” la aproape „Min rețea” cu un telefon din apropiere când 3G-ul se stinge :)

Dacă există 2 conexiuni 3G pe același releu în bucșă, puteți uita!

Am testat și pe autostradă în mediul rural, aceeași remarcă ca în tren.

În oraș se oprește, dar încă nu am reușit să obțin codurile noastre de acces pentru hotspoturile SFR Wifi (fără răspuns pe linia de asistență) :( )
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 18/02/10, 19:46

Am aproape aceeași configurație ca tine timp de 1 an
Samsung NC10 (achiziționat separat și fără cititor SIM)
Pachet SFR 3G cu cheie USB
Pe de altă parte, am prețuit un pachet cu volum reglabil: puteți rămâne conectat ore în șir, toată ziua dacă doriți, atâta timp cât volumul de date schimbate rămâne redus, nu vă costă mult. Eu, care l-am luat în principal pentru chat (msn și companie), mi se potrivește foarte bine, pentru că nu mă vedeam plătind în funcție de durata ca în zilele vechiului modem RTC 56k
Pentru navigare, am dezactivat tot ce consumă lățimea de bandă (și, prin urmare, care arde pachetul la viteză mare), imagini, bliț, actualizare automată etc.

Așa că au trecut 12 luni de când o am și aproape nu am depășit pachetul inițial (25 € / lună pentru 50 Mo cred)
Este adevărat că în oraș (acoperit 3G-UMTS sau 3G + HSPDA) lucrurile merg repede, nu suntem departe de o conexiune ADSL de 8 mega. Pe de altă parte, în câmpul liber, când ești doar în 2G (EDGE), ai crede că ai căzut înapoi în era 56K
Și nici măcar nu vorbesc despre GPRS : Cheesy:

Pe de altă parte, aveți grijă să nu vă conectați la Roaming (utilizarea rețelei unui alt operator, la SFR o puteți utiliza și pe cea Orange), deoarece acest lucru poate fi dificil în ceea ce privește factura.
Aceeași problemă în utilizarea frontierelor, aveți grijă să nu „atârnați” rețeaua țării vecine, deoarece este și mai gravă.
Am avut ocazia să-l folosesc în Germania în timpul unei călătorii de afaceri, acolo era ceva de genul 25 € pe zi (conexiune 24h inclusă) și asta din prima secundă, în ciuda utilizării rețelei vodafone (din care face parte SFR)
Este suficient să spun că nu m-am conectat în fiecare zi (dar hei, wifi-ul la hotel era și la 25 € pe zi)

NC10 este o adevărată bijuterie.
Nu ar trebui să-i ceri lucruri prea grele, dar pentru net sau pentru birocrație merge foarte bine.
Lucrez în mod regulat cu documente Word de peste 100 de pagini (totuși numai text) se descurcă foarte bine. În plus, tastatura este foarte plăcută (de aceea am ales-o)
Numai touch-pad-ul este puțin mic, pentru a lucra cu el este mai bine să conectați un mouse.
Autonomie strălucitoare, cum ar fi 5 ore fără griji și aproape 8 ore economisind bani.
Îl am de peste un an, îl port de multe ori în rucsac și este încă aproape ca nou.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 18/02/10, 19:56

Da, ceva, de când Christophe vorbește despre asta.
Ziarul Auto-plus a făcut un studiu privind utilizarea telefoanelor mobile în mașină.
Au măsurat „puterea” undelor emise de telefoanele GSM folosite într-o mașină. Chiar dacă dispozitivul de măsurare ales poate nu este cel care măsoară undele (presupuse) cele mai dăunătoare organismului (îl recunosc ei înșiși) rezultatele obținute permit să se facă o idee despre acest lucru asta se întâmplă.

Prin urmare, deja în interiorul unei mașini oprite, din cauza efectului cușcă Faraday, telefonul este obligat să mărească puterea de transmisie pentru a compensa pierderile.
Și se agravează și mai mult în timp ce conduceți, din cauza deplasării, un telefon mobil crește și mai mult puterea de transmisie pentru a reuși să „urmărească” releul.
Prin urmare, mâncăm mult mai multe (nu știu proporția) de valuri în interiorul unei mașini în mișcare.
Este la fel în proces.
Deci, dacă crezi în nocivitatea undelor telefonului mobil, știi ce trebuie să faci (sau mai bine zis să nu faci)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 172