Pompă de căldură bazin Poolex pentru încălzire la domiciliu?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
robindesbois
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 20/08/09, 16:53
Locul de amplasare: Languedoc
x 1

pompa de caldura




de robindesbois » 23/09/09, 18:16

Ave.
Nu este o cască de piscină fabricată în Europa? Dacă nu se mai face nimic în Europa
Acest lucru ar evita transportul din Asia.
0 x
trebuie să găsești cele mai simple și mai economice lucruri din trecut.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 23/09/09, 18:25

Ei bine, trebuie să fie ... la fel de ușor ca aparatele de aer condiționat (reversibile sau nu)! : Mrgreen: : Mrgreen:

Dar nu ai altceva ca contraargument? : Lol: Ave!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 24/09/09, 22:30

acest lucru se face pentru T ° scăzut, aproximativ regimul de funcționare este conceput pentru a furniza apă la 35 ° C la ieșirea schimbătorului, ideal pentru încălzirea prin pardoseală sau pentru a furniza bobine de apă caldă / aer supradimensionate (tip fan coil)

În plus, este în R410A, este perfect

și nu este chiar scump în comparație cu modelele Daikin, Mitsubishi și alte mărci, unde prețul pentru 5KW este de aproximativ 5000 €

Reversibilitatea este de fapt să se răcească atunci când sistemul de dezumidificare își eliberează caloriile în piscină (sunt bani înșelați, dar ce nu am face pentru confort)

Pe scurt, practic, este minunat pentru încălzirea prin pardoseală și preîncălzirea apei calde menajere,
dar mai ales nu pentru o aplicație pe calorifere

În plus, vă dau o lingură, nu ar trebui să înlocuiți un cazan cu o pompă de căldură la temperatură ridicată, neprofitabilă
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 27/09/09, 20:31

Capt_Maloche a scris:Pe scurt, aproximativ, este minunat pentru încălzirea prin pardoseală și preîncălzirea apei calde menajere, dar mai ales nu pentru o aplicație pe radiatoare


Ei bine, asta este ideea: să preia sau în afara sezonului ... acum există radiatoare cu T ° scăzut, nu?

Întrebare: pkoi, nici un inginer termic nu?

Deci, cred că trebuie să existe altceva care să explice diferența de preț: poate durata de viață? Dar un lucru este sigur: pentru același producător de compresoare, o pompă de căldură pentru piscină aer-apă (reversibilă) trebuie să aibă aproximativ durata de viață a unui climatizor (reversibil) ...

Deci cine vrea să testeze?

Capt_Maloche a scris:În plus, vă dau o lingură, nu ar trebui să înlocuiți un cazan cu o pompă de căldură la temperatură ridicată, neprofitabilă


Shhh, încalci planurile EDF acolo!

: Cheesy:
0 x
seb0043
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 29/09/09, 00:32

Utilizare pompă de căldură pentru piscină pentru încălzire la temperatură scăzută




de seb0043 » 29/09/09, 00:39

Vă rugăm să rețineți că încălzitoarele pentru piscină au o pompă variabilă controlată de regulator și care se transformă la rândul meu între 4 și 6m3 / h. O pardoseală încălzită la temperatură scăzută nu rulează mai mult de 1m3 / h.

Dar cred că problema poate fi rezolvată pur și simplu prin utilizarea unui bypass pe circuitul PAC.

Plănuiesc să instalez o pompă de căldură de 9.5kW la casa părinților mei cuplată cu cazanul pe gaz, vă voi ține la curent.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 29/09/09, 14:12

Uh, este tehnologia „invertor” (nu trebuie confundată cu reversibilă) în toate cazurile, prin urmare, conform dvs.? Și este controlat de un debitmetru pe circuitul piscinei?

Da pentru debitele, fie ocolim, fie urcăm în T ° pe partea „fierbinte” (scăderea performanței la nivelul COP dar hei ... nu catastrofală cred) ... chiar dacă înseamnă „manevrarea” anumitor senzori!

Doriți să puneți o pompă de căldură pentru piscină ca extensie a cazanului?

Foarte bine! Va trebui să ne spuneți exact ce faceți sau doriți să faceți! : Idee:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Poolex pompa de căldură pentru piscină pentru încălzirea casei?




de Christophe » 11/03/16, 12:06

Relansarea subiectului, un mic tabel comparativ cu pompe de căldură pentru piscine:
comparație-dintre-pompe-de-căldură-pentru-piscină-pic577.jpg


Încă nu am răspuns (mi se pare) la întrebarea despre preț: de ce încălzitoarele pentru piscine sunt mai puțin costisitoare decât pompele de căldură domestice cu aceeași putere de încălzire? Cu toate acestea, este obișnuit să se umfle prețurile pentru echipamentele de piscină ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Re: Poolex pompa de căldură pentru piscină pentru încălzirea casei?




de Capt_Maloche » 01/05/16, 23:48

Pentru că o pompă de căldură pentru piscină funcționează în toate sau în nimic, presupun :D
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Poolex pompa de căldură pentru piscină pentru încălzirea casei?




de chatelot16 » 02/05/16, 00:03

o piscină nu are nevoie niciodată de 35 ° ... 20 sau 25 ° este suficient, iar cu 20 sau 25 ° nu puteți încălzi o casă, nici cu încălzire prin pardoseală, nici cu ventiloconvector

temperatura scăzută a apei din piscină permite o cantitate mare de pompă de căldură, prin urmare, permite ca pompa de căldură să devină mai economică decât pentru încălzirea casei ... nu există nici un miracol, un capac pentru piscină folosit încălzirea în casă va avea performanțe reduse și nu va fi o afacere bună

Un alt punct particular al pompelor de căldură pentru piscine: în general, vrem să încălzim piscina când nu este prea rece, deci temperatura exterioară nu este prea scăzută: spre deosebire de încălzirea casei pe care vrem să o încălzim mai ales când este frig
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Poolex pompa de căldură pentru piscină pentru încălzirea casei?




de lilian07 » 02/05/16, 17:57

bonjour,
Nu cred că este o idee bună, în afară de problemele menționate, debitmetrul și temperatura de ieșire de 30 °. COP vara nu depășește războiul 5 cu temperaturi exterioare de 20 ° în medie. Acest tip de pompă este de neconceput în extrasezon, nici nu vorbesc despre iarnă.
În această etapă, este mai bine să obțineți o pompă de căldură individuală pentru încălzirea aerului-apă de la site-urile de vânzare noi și folosite.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 362