Oricum nu vor îndrăzni? Petrol în Arctica?

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 04/10/09, 20:27

Obamot a scris:
bpval a scris:Desertec este o utopie
Dorința de a concentra producția de energie în locuri precum deșertul este cu siguranță interesantă (evaluarea locului ... deșert), dar presupune crearea unei pânze de păianjen pentru distribuirea energiei ...
Ca să nu mai vorbim de faptul unei eventuale lovituri de stat
sau faptul de a smulge niște panouri pentru acoperișul „Căminului Dulce”

Nu încă glumesc, deși la reflecție asta am făcut


Koi? Panouri de cusut ... asta e bine.


Nu ustura
Puneți 24 m2 de panouri pe acoperișul meu
Și când voi termina (lucrarea) vă voi arăta ce am făcut din dale

Un Ciao
0 x
PIF PAF POUM
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16266
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5285




de Remundo » 04/10/09, 21:06

Bună ziua Bpval,
bpval a scris:Abstract

Centralele solare termice consumă cantități apreciabile de apă dulce

Nu, pentru că:
- instalațiile cu aburi funcționează într-un circuit închis fără a avea nevoie semnificativă de apă
- există alte procese, cum ar fi circuitul închis de aer Stirling.
Depozitarea termică presupune recurgerea la cantități enorme de săruri topite (nitrați etc.)

Nu, pentru că putem lua în considerare depozitarea subterană în nisip sau chiar deloc depozitarea.

DESERTEC implică un mod foarte centralizat de producere a energiei.

Nu, el susține în mod specific o vastă descentralizare temporală și geografică.

Uniunea Africană respinge acest proiect deoarece duce la divizarea în două din Africa și este percepută ca o nouă inițiativă neo-colonialistă.

Acolo, nu știu ... Cred că îl interesează dimpotrivă, dar într-adevăr, mentalitățile sunt greu de schimbat atât în ​​sud, cât și în nord.

OK ... OK Sunt negativ în ceea ce privește contribuția argumentelor mele
Dar hei, persist, acolo este acoperișul meu

Da ! :P
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28753
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5553




de Obamot » 04/10/09, 21:42

După gândurile lui Remundo, aș asculta în cele din urmă:

bpval a scris:Centralele solare termice consumă cantități apreciabile de apă dulce, o marfă rară în zonele aride.

Ce alternative există? Regiuni foarte sărace, fără dezvoltarea resurselor disponibile. Rezultatul: sărăcia care este creuzetul tuturor fanatismelor.
Și acest argument nu se menține. Energia din abundență va face posibilă desalinizarea apei de mare, deșerturile vor înflori din nou, dezvoltarea agriculturii acolo, dezvoltarea transportului nepoluant (tren electric) ... etc. Apa se va întoarce în cele din urmă pe măsură ce vegetația crește, creând microclimate ... Acest lucru oferă perspective fantastice țărilor riverane și o nouă prosperitate, stabilizare politică.

bpval a scris:Depozitarea termică presupune recurgerea la cantități enorme de săruri topite (nitrați etc.) din substanțe chimice grele. În Franța, aceste instalații sunt clasificate ca SEVESO.

Principala problemă nu este aceea, ci instabilitatea electronilor și provocarea electrolizei ... din câte am înțeles. La rândul său, electroliza poate fi „controlată” pentru a stoca hidrogenul ... și energie curată. Deci nu există nicio problemă.

bpval a scris:DESERTEC implică un mod foarte centralizat de producere a energiei.

La toate, situat la ... foarte localizat:

Imagine

Proiect de cercetare la Font-Romeu-Odeillo, Franța. Pentru a ilustra ceea ce a spus Ramundo, iată motorul Stirling, despre care vorbește, care este plasat în centrul parabolei. (Sursa: Wiki)

bpval a scris:Uniunea Africană respinge acest proiect deoarece duce la divizarea în două din Africa și este percepută ca o nouă inițiativă neo-colonialistă.

Uh ... așteptați, actualul președinte al Uniunii Africane, nu ar fi acesta foarte frumosul Mu @ mmar K @ dd @ fi? : Mrgreen:

Vedeți, alternativa la toate acestea este energia atomică ... ce alegeți? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 05/10/09, 19:15

Bine bine

Centralizat ...

Nu în sensul de a furniza o casă de biliard în deșert pentru un tip care se enervează de dolarul condimentat de exotism.

Nu Nu

În sensul în care părea să înțeleg
Deșertul este inutil acolo
Sunt instalate centrale solare (sodiu, apă sub presiune, tigaie pentru cartofi prăjiți)
Conectăm întreg bazarul împreună (ca o conductă electrică)
Și hrănim Europa

Am doar ???

Um, simt că explicația letală pentru manechine apare în umbra postării.

Imagine


Bună seara
0 x
PIF PAF POUM
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 05/10/09, 19:34

Remundo ...

Ai fi la inițiativa unui astfel de proiect, ca să mă pot alătura acestuia.
Desertec.
Dar nu este cazul.
Prejudiciu
Inventivitatea ta este uluitoare ... ca Pascal HAM.
...
Problema ta ... ai prea mult timp liber ... Imagine

Și îl folosești deasupra
Și acolo vezi că mă doare Imagine

Supapa anti-eroziune mă întreb dacă este garajul în miniatură al copilăriei mele și mă înspăimânt (prea multe amintiri bune)

îmbrăţişări
0 x
PIF PAF POUM
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28753
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5553




de Obamot » 05/10/09, 20:28

Calmeaza-te 8)

Vor exista centrale solare plutitoare planificate pe mare în larg, coordonate cu piscicultura marină. Deci, extinde potențialul ...

Desertec este doar o parte a Cooperare trans-mediteraneană pentru energie regenerabilă care se extinde și în toată Europa ...

În rest renunț. Totul este în linkuri, dar evident că nu ați citit.
Dernière édition alin Obamot 05 / 10 / 09, 20: 30, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 05/10/09, 20:30

Desertec este un proiect foarte interesant, problema majoră rămâne politică, dispozitivul ar costa câteva sute de miliarde, ceea ce obligă țările să lanseze finanțare comună.
Ar fi mai inteligent să realizăm mai întâi un proiect european „mini Desertec”.
Soarele din sudul Spaniei (în procesul de desertificare) ar permite o operațiune foarte profitabilă.
Și mai aproape de noi, lansăm construcția de insule solare în largul coastei noastre.
Din păcate, guvernul nostru nu este foarte interesat de acest tip de dispozitiv.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16266
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5285




de Remundo » 06/10/09, 09:57

bpval a scris:Remundo ...

Ai fi la inițiativa unui astfel de proiect, ca să mă pot alătura acestuia.
Desertec.
Dar nu este cazul.
Prejudiciu
Inventivitatea ta este uluitoare ... ca Pascal HAM.
...
Problema ta ... ai prea mult timp liber ... Imagine

Și îl folosești deasupra
Și acolo vezi că mă doare Imagine
Mulțumesc Bpval,

Supapa anti-eroziune mă întreb dacă este garajul în miniatură al copilăriei mele și mă înspăimânt (prea multe amintiri bune)

îmbrăţişări

Eu, vedeți, dimpotrivă, constat că îmi lipsește timpul ... ei bine, îmi fac probleme :D

Pentru Desertec, ca și pentru toate proiectele relevante de RE, este o problemă a lobby-urilor intra și internaționale, pe fondul controlului asupra resurselor fosile (petrol și uraniu) și încetinirea apariției surselor concurente, chiar dacă acestea sunt curate și profitabile. .. :?

Saruturi mari Bp :P
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 06/10/09, 10:05

Discuția s-a deviat ușor, din cauza lui Obamat (nu este bine !!!), nu este frumos pentru pear belle Hélène, ar trebui să vedem să continuăm această discuție la postarea inițială https://www.econologie.com/forums/desertec-e ... t5338.html
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 06/10/09, 10:07

Și nu vorbesc despre planta Solar One din Statele Unite, care singură generează 22 Mw qd chiar.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 87