Centrul de reciclare Crèvecoeur-le-Grand

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Centrul de reciclare Crèvecoeur-le-Grand




de bham » 05/10/09, 14:17

Am văzut astăzi pe 5 un raport despre centrul de primire a deșeurilor din Crevecoeur-le-grand, în Oise. Particularitatea sa este de a fi cuplată cu un centru de reciclare http://www.crevecoeur-le-grand.com/inde ... lerie.html . Prin urmare, dacă obiectele pe care unii le aruncă sunt încă în stare, acestea sunt ținute să meargă la centrul de reciclare, mai degrabă decât să ajungă în tomberon, apoi în depozitele de deșeuri. Cu toții am observat, în special cei mai conservatori și / sau jucători din rândul nostru, că oamenii aruncă uneori orice, inclusiv obiecte care pot face unii oameni fericiți.
Deci, această inițiativă mi se pare deosebit de inovatoare și pozitivă pentru mediu. Trebuie doar să vedeți ce a găsit Gegyx la Emmaüs, o „frumoasă” tocătoare de plante.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 05/10/09, 14:50

Imagine

Amuzant numele de „reciclare” niciodată auzit, adopt eu :)

Am o îndoială cu privire la ortografia deșeurilor (t?) Erie, personal aș fi pus un T:

A) Academia franceză + wiki + ademe ... = 1T

http://archives.ucciani-dessins.com/le-saviez-vous/
http://fr.wikipedia.org/wiki/D%C3%A9ch%C3%A8terie
http://www2.ademe.fr/servlet/KBaseShow? ... atid=16297

B) ... dar conform lui Larousse este 2 T:
http://www.larousse.fr/dictionnaires/fr ... erie/22144

:?:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 05/10/09, 15:16

Dă-ți seama! :şoc:
Pentru reciclare, mi se pare că acesta este numele adoptat de cebecieni, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 05/10/09, 16:13

Roooooh ... nu cunoașteți centrele de reciclare? Cu toate acestea, este un mare clasic al alter-economiei ...

Pentru cuvinte precum centru de reciclare, reforma ortografică din 2007 permite ambele tipuri de scriere, dar am probleme cu versiunea „et” ... :? (scoala veche? :se încrunta: :strigăt: )
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 06/10/09, 11:24

La fel în Angers, unul dintre centrele de primire a deșeurilor urbane este centrul de reciclare Emmaüs ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 07/10/09, 20:29

La fel de bine ați putea pune 2 T în centrul de reciclare, ceea ce face întotdeauna o T de material reciclat! :?

Mi se pare nepotrivit să folosești fără discriminare termenul „reciclare”, care este recuperarea materialelor unui obiect, pentru a desemna reutilizarea total sau parțial al unui obiect în forma sa originală (repararea sau sursa pieselor de schimb) sau pentru o altă funcție similară sau diferită, dar mai puțin solicitantă.

Primul tratament este însoțit de o pierdere considerabilă calitativă și de energie (care poate depăși câștigul), în timp ce al doilea este foarte virtuos din toate punctele de vedere.

De exemplu, este inept să recupereze materialul dintr-o sticlă de sticlă care a fost utilizată o singură dată, când ceea ce este cel mai valoros este energia necesară pentru a o topi: este mai bine să o consignați.

Limita reutilizării multor obiecte este, așa cum am plâns deja, că, prin fabricare, acestea nu se pretează ușor la demontare și că calitatea componentelor este nesatisfăcătoare (eufemism!).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 20/10/09, 20:37

Ahmed a scris:[...] Mi se pare nepotrivit să folosești fără discernământ termenul „reciclare”, care este recuperarea materialelor unui obiect, pentru a desemna reutilizarea total sau parțial al unui obiect în forma sa originală (repararea sau sursa pieselor de schimb) sau pentru o altă funcție similară sau diferită, dar mai puțin solicitantă. [...]
Mi se pare că s-a folosit doar termenul „reciclare” ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 21/10/09, 12:00

Prefer cuvântul „centru de resurse„pentru că evidențiază diferite aspecte ale acestui tip de activitate:
Vezi o resursă unde alții nu văd decât gunoaie, apelează la ei Resurse creativitate pentru a proiecta noua viață a unui obiect, pentru a concretiza această creativitate grație Resurse să știi cum, să aduni Resurse individual pentru un proiect colectiv etc.

Cuvinte precum „reciclare”, „reciclare” nu au această bogăție și, după cum subliniază Ahmed, trebuie rezervate materialului și proceselor industriale - în opinia mea.
0 x
Aumicron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 387
Înregistrare: 16/09/09, 16:43
Locul de amplasare: Bordeaux
x 1




de Aumicron » 21/10/09, 12:05

Christine a scris:Vezi o resursă unde alții nu văd decât gunoaie

Foarte bine. In totalitate de acord.

O propoziție la care să te gândești.
0 x
Să ne certăm să facem.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 21/10/09, 12:33

Christine a scris:Prefer cuvântul „centru de resurse„[...]
Structurile pe care le cunosc pe aici se numesc „Reciclare - resurse” ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 97