Un nou tip de încălzire! (cele mai vechi din lume)

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 31/12/13, 10:50

măsurarea temperaturii este semnificativă dacă nu există un circuit de apă pentru a utiliza căldura ... dar doriți să utilizați căldura, aveți nevoie de apă în contact termic bun, astfel încât temperatura să devină temperatura 'apă, nu mai este mult de măsurat

soluția mi se pare a fi un furtun flexibil care trece în grămada de compost: furtunurile de grădină

avantaj plasticul nu rugineste și va rezista mult timp la coroziunea compostului sau a gunoiului de grajd

50m de furtun de grădină creează o suprafață de contact mai mare decât un rezervor de 200l

volumul unui rezervor de 200l este inutil: dacă se încălzește, nu vedem creșterea temperaturii înainte de a încălzi volumul: cu o țeavă, dacă se încălzește, îl vedem mai repede și putem face o reglare care să circule apă numai atunci când este suficientă căldură de luat și care evită pomparea atunci când nu este nimic de câștigat
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 31/12/13, 13:51

chatelot16 a scris:măsurarea temperaturii este semnificativă dacă nu există un circuit de apă pentru a utiliza căldura ...

Ideea este de a localiza locul în grămadă unde căldura este cea mai importantă (la mijloc, pe margini, în partea de sus, în partea de jos? ...) pentru a poziționa cât mai bine conducta, rezervorul sau rezervoarele.

soluția mi se pare un furtun flexibil care trece în vrac în grămada de compost: furtunurile de grădină.
avantaj plasticul nu rugineste și va rezista mult timp la coroziunea compostului sau a gunoiului de grajd.

Cu riscul ca un furtun de grădină PE să se topească dacă există o reacție exotermă foarte puternică. Este obișnuit ca grămezile de gunoi să înceapă să fumeze cu temperatura ridicată în interior.

50m de furtun de grădină creează o suprafață de contact mai mare decât un rezervor de 200l

50 m țeavă PE cu diametrul de 32 mm (grosimea peretelui de 2 mm) face doar un volum de 14 litri de apă. Nu mi se pare mult. Fără rezervă, apa care trece prin conductă ar trebui să se încălzească foarte repede => temperatură ridicată => topirea conductei.
Pentru început, voi recupera doar un cumulus de 50 până la 100 de litri. Îmi va permite să fac niște teste.

volumul unui rezervor de 200l este inutil: dacă se încălzește, nu vedem creșterea temperaturii înainte de a încălzi volumul: cu o țeavă, dacă se încălzește, îl vedem mai repede și putem face o reglare care să circule apă numai atunci când este suficientă căldură de luat și care evită pomparea atunci când nu este nimic de câștigat

Este destul de simplu să introduceți sonda în rezervor pentru a cunoaște temperatura apei.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 31/12/13, 15:57

nu există riscul topirii conductelor: căldura este produsă de bacterii ... peste o anumită temperatură bacteriile ar fi moarte

nu volumul contează! apa trebuie circulată pentru a capta căldura, a limita temperatura fără a aștepta ca supraîncălzirea să încetinească fermentația

când vedem mormane de fân care se aprind în caz de fermentare, asta nu înseamnă că fermentația ridică temperatura suficient de ridicată pentru a stinge focul: înseamnă mai ales că fermentarea anumitor materii produce gaze inflamabile spontan ca focul folet

practic polietilena 32 este prea rigidă, bună pentru o instalare fixă: pentru a amesteca cu grămada este mai bine un furtun mai flexibil ca furtunurile de grădină

pentru a muta grămada cu o furculiță, începeți prin tragerea țevii din grămadă, mutați grămada reconstruind-o alternând runde de țevi și strat de gunoi de grajd

astfel, în ciuda conductivității termice scăzute, căldura va fi capturată fără a-i lăsa posibilitatea de a fi pierdută
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 31/12/13, 18:01

Nu, nu există riscul topirii țevii, temperatura va crește, la un vârf, în jur de 65/70 ° (dacă memoria îmi servește corect); apoi, va coborî foarte treptat până când îți amesteci grămada, ceea ce o va face să crească din nou.

Aceste bacterii sunt foarte simpatice (aceasta este o opinie care mă angajează doar pe mine!) Și comportamentul lor este destul de previzibil, totuși nu garantează că alimentarea cu apă caldă va fi durabilă.

Vă explic: la nivelul aportului caloric va avea loc o răcire care va descuraja bacteriile; o zonă uscată și izolantă se va forma la periferia zonei de schimb și va bloca procesul (sunt precauți, aceștia obraznici!).

Nu trebuie să facem greșeala de a confunda cantitatea de căldură conținută în grămadă și flux probabil să fie generată; de aceea demonstrațiile sunt concludente și utilizările obișnuite dezamăgitoare ...

În opinia mea, conducta de socarex trebuie evitată, este mai bine să rămâneți la ideea dvs. inițială: balonul va rămâne fierbinte atunci când luați probe de apă și poate funcționa și mai bine.
Acest lucru este văzut din punct de vedere biologic, Chatelot Cu siguranță este corect din punct de vedere fizic, dar aici biologicul are prioritate ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 01/01/14, 22:39

Bună ziua și la mulți ani la toți
Foarte frumoasă idee de gunoi de grajd pentru a încălzi apa într-un balon.
Rezervorul meu de 200L are o rezistență de 2000w și am programat timpul de încălzire la 4h, adică 8kwh pentru a menține apa la 60 ° C în fiecare zi pentru 4 persoane.
Întrebare: Dacă inversăm calculul, putem considera că în 24 de ore (gunoiul de grajd se încălzește 24 / 24h) pentru a produce 8 kWh, ar fi suficient ca grămada dvs. de gunoi să producă echivalentul a 334 w care se încălzește continuu?

În cele din urmă, dacă este doar puterea pare destul de rezonabilă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 01/01/14, 23:14

bonjour Pitmix si un an Nou fericit. : Mrgreen:
Nu este atât de ușor cum spui.
De fapt, pentru a ridica apa la 60 ° C, ai nevoie de un anumit Delta T ° ...
Nu sunt sigur că 338W de putere maximă instantanee sunt suficiente pentru a crește volumul de apă din rezervor la 60 ° C ...
Acest lucru va depinde, desigur, de temperatura inițială a rezervorului înainte de încălzire și de pierderile care trebuie compensate (calitatea izolației rezervorului și defazarea izolației), dar și de inerția reprezentată de volumul de apă de încălzit. .

Alții decât mine, mai mulți experți în materie vă vor prezenta probabil această problemă sub forma unei ecuații.
: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 02/01/14, 09:56

Ei bine din câte știu este nevoie de 4,18 kj / kg pentru a încălzi apa cu 1 ° c. Pentru a trece apa de la 10 ° C la 65 ° C este necesar în cazul unui rezervor de 200 litri
200x4,18x55 = 45980kj sau aproximativ 12kwh sau echivalentul unei rezistențe de 500w încălzire timp de 24 de ore. Cred că acest lucru va fi valabil pentru prima încălzire, dar apoi în modul stabilizat va necesita mai puțină energie, deoarece delta T ° va fi mai puțin importantă.
Problema este că vor exista desene pe tot parcursul zilei care pot pune probleme, apa va fi călduță. Cu un rezervor de 50 de litri, apa va fi încălzită mai repede, dar și mai repede reînnoită în apă proaspătă.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 02/01/14, 20:18

O mică întrebare formală: de ce am adăugat la titlu mențiunea „cea mai veche din lume”, dacă nu prin antiteză?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 02/01/14, 20:46

cel mai vechi din lume este ciudat

în momentul în care grajdurile erau așezate în aceeași clădire cu casa, gunoiul de grajd era corect evacuat! mult mai bine decât în ​​actuala clădire de animale

cea mai veche încălzire este arderea lemnului! prima încălzire solară de când energia lemnului provine 100% din soare
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 02/01/14, 21:00

Cred că înainte de invenția focului, care este relativ recentă în comparație cu epoca umanității (totul depinde în mod evident de locul în care plasăm începutul ... dar datează oricum) cel mai vechi sistem de încălzire urma să fie îmbrățișându-se reciproc (ceea ce uneori era probabil bun, ca rău! :P ).

Cel pe care îl citați, Chatelot, Animalele (mari) care trăiesc în apropierea oamenilor sunt o variantă mult mai recentă: am ținut vitele pentru încălzire și am evacuat gunoiul de grajd pentru miros! :P
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 71