Un nou tip de încălzire! (cele mai vechi din lume)

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10

cantitatea de gunoi de grajd necesară pentru încălzire




de dedeleco » 16/01/10, 22:01

Pentru mărimea mormanului de gunoi de grajd, având în vedere conservarea energiei, microbii și mucegaiurile eliberează în câteva luni de fermentare aceeași energie ca arderea într-un cazan din același paie care constituie gunoiul de grajd (cu un factor apropiat de 1 până la 2 )
Așadar, pentru o casă ai nevoie de cel puțin 3 - 10 tone de gunoi de grajd, deoarece 10 metri cubi arși într-o iarnă cântăresc 5 tone.
Acest gunoi de grajd trebuie, de asemenea, izolat în exterior, pentru a nu pierde căldura.
Înțelegem mai bine de ce grămezi prea mari de gunoi de grajd sunt periculoase prin aprinderea spontană !!!
În afară de miros, putem pune această grămadă mare de gunoi de grajd în casa noastră, încălzindu-ne ca strămoșii noștri !!!
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 16/01/10, 22:16

Ahmed a scris:Am înțeles toate acestea și, pe partea de jos, suntem de acord; ceea ce mă deranjează sunt inexactitățile.


Da, cu siguranță, dar ce inexactități? O întrebare precisă, un răspuns precis :-)

Ceea ce mă deranjează sunt prescurtările, care sunt surse de confuzie.

Ahmed a scris:că substanțele chimice pot interfera cu asta, sunt de acord, dar asta nu explică totul.


Vorbești deloc despre teorie? această imprecizie mă deranjează ;-)

Serios, luați o grămadă de deșeuri verzi sau gunoi de grajd proaspăt și stropiți-le totul cu amestecul de substanțe chimice răspândite pe câmpuri: veți obține composturi de aceeași calitate ca și cum nu ați pus aceste substanțe chimice? Și totuși, toate produsele alimentare de la Microorganisme sunt disponibile ...

Ahmed a scris:De exemplu, ideea de a preda viermii de pământ are prea puțin sens, AMHA, în timp ce practicile culturale care nu le distrug nici mecanic, nici chimic și care le oferă hrană ar fi suficiente pentru fericirea și înmulțirea lor!


Absolut, mă gândeam doar la un test, în contextul răspunsului și la o situație tranzitorie.

Cu toate acestea, facultatea lor întotdeauna o sursă de uimire pentru mine este că tăierea lor mecanică le înmulțește în loc să o distrugă :-) Pe de altă parte, sunt substanțele chimice letale pentru ei? Șansele sunt ...
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 17/01/10, 11:50

Bună ziua tuturor.

Mă bucur să văd că subiectul dă naștere la câteva reflecții și dezbateri, chiar dacă unele (foarte interesante) se abat puțin de la subiect. Pe de altă parte, începând cu primăvara viitoare, aș putea aduce noi elemente în ceea ce privește îmbogățirea solului: mi-am parcat caii în subunitatea pinilor Aleppo ale căror ace acide sunt formidabile pentru restul vegetație.
Deoarece caii mei „ară” în mod natural solul și amestecul cu gunoiul de grajd, nu mai există stratul de ace și pământul reapare și și-a schimbat foarte clar culoarea; a trecut de la o culoare albicioasă (datorită calquaire) la o maro, cum aș spune ... culoarea balegarului : Cheesy:
Voi face poze pentru a face o comparație înainte-după.


Pentru a reveni la subiect, îmi pare rău că nu am avut încă timp să finalizez acest proiect: am mai multe proiecte în lucrări (inclusiv cel al cuplajului hibrid) care au luat un impuls neașteptat și pozitiv și o schimbare de munca m-a încetinit și în programele mele.

Oricum, deocamdată acumulez gunoi de grajd în grămezi, fără să exploatez reacțiile exoterme interne.
De asemenea, aștept să găsesc echipamente de reciclare (tuburi, țevi, calorifere, găleată, ...) pentru a începe în DIY la costuri mai mici. Pe de altă parte, am cumpărat termometre cu sondă pe care am încercat să le îngrop în gunoiul de grajd, dar rezultatele nu sunt convingătoare. Trebuie, de asemenea, să spun că am avut un episod destul de semnificativ de zăpadă și ploios, care nu facilitează experiențele în aer liber, mai ales când vine vorba de o mulțime de gunoi de grajd! : Cheesy:

De asemenea, aștept un răspuns de la un vecin care are o remorcă agricolă de mare tonaj agricolă de tip vintage care se ruginește pe proprietatea sa. L-am întrebat dacă îl poate împrumuta, să-l vândă (sau să-l dea).
O remorcă mare basculantă ar facilita asamblarea sistemului și depozitarea gunoiului de grajd.

Profit de o remarcă pentru a valida o idee:
dedeleco a scris:gunoiul de grajd trebuie agitat sau mutat de un motor electric în jurul schimbătorului într-o grămadă mare la fiecare câteva ore.

Este mai interesant amestecarea gunoiului de gunoi?
Dacă este cazul, este necesar să ne imaginăm un sistem simplu și ușor de implementat, cum ar fi, de exemplu, un rezervor cilindric mare, care poate fi rotit manual sau automat, ca o betonieră.

În orice caz, dacă mă bazez pe excremente de cai pentru a mă încălzi în această iarnă, am interesul să mă grăbesc, deoarece în curând, va fi rezultatul opus pe care va trebui să-l fac: să-mi frig frig în această vară cu gunoi de grajd ... și ar putea fi o poveste diferită! : Mrgreen:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 17/01/10, 13:30

gunoiul de grajd se incalzeste daca are aer, dar prea mult aer disipa caldura si nu mai ramane nimic de recuperat

agitarea mecanică este o modalitate de a împărți aerul în toți, dar puterea termică este destul de scăzută: ghicitul este probabil să consume mai mult decât produce

un rezervor mare rotativ precum o betonieră va fi prea scump

toate aceste lucruri complicate pentru a recupera puțină căldură nu par foarte profitabile

atâta timp cât faceți o instalație pe gaz, la fel de bine puteți face o digestie anaerobă, un rezervor sigilat, fără producție de aer și metan având mult mai multă valoare decât căldura la temperatură scăzută

metanul este stocabil și transportabil: rezervorul de metanizare poate fi departe de casă, pentru a facilita manipularea

producția de metan poate fi împărțită unui număr mare de utilizatori

există deja metanizarea care este rentabilă în altă parte a lumii: în Franța, problema nu este tehnică, ci de reglementare: există atât de multe reglementări prea costisitoare pentru a respecta faptul că orice proiect din acest gen este mort

singura modalitate de a face profitabil este să nu declare nimic de a face bricolaj mic acasă: o problemă cu cât este mai mic, cu atât este mai mic randamentul: puterea de a încălzi rezervorul depășește suprafața, fluxul produs depășește volumul: mai mult este mare minus încălzirea rezervorului făcut din pierderi

pentru a merge mai departe, va fi necesar să se facă reglementări rezonabile pentru a autoriza micile instalații de metanizare de pretutindeni din Franța pentru a valoriza corect deșeurile verzi, gunoiul de grajd și anumite tipuri de gunoi
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 17/01/10, 14:51

Vă mulțumim chatelot16 pentru detalii.

Într-un anumit sens, în ceea ce privește sistemul de agitare a gunoiului de gunoi de grajd, mi se potrivește să aflu că este a priori de prisos, deoarece nu am rezolvat deja cel mai eficient mijloc de recuperare a căldurii de bază!

Pentru gazul metan, chiar dacă este mai profitabil, părerea mea este similară cu observațiile mele anterioare: nu este deja ușor să găsești modalități de a recupera caloriile cu un material fără riscuri (excremente de cai), prefer deci nu începe să manevrați un gaz exploziv! Imagine

În cele din urmă, sunt de acord cu dumneavoastră că în Franța reglementările (și administrația) sunt buline de tun și nicovale pentru multe proiecte inovatoare, ecologice, economice și deci ecologice.

Ca anecdotă, săptămâna trecută am întâlnit o organizație pentru un micro-credit pentru a finanța proiectul echipei ecvestre hibrid. Se dovedește că au un proiect aproximativ similar: o companie de transport urban care folosește un triciclu hibrid.
Acest proiect este blocat pentru că nu există un cod APE în Franța pentru acest tip de transport și, prin urmare, nici o administrație nu acceptă să înregistreze această activitate !!!!

Dintre marile chestii administrative de care țara noastră este încă un reprezentant mândru.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 17/01/10, 21:13

@ Bernardd :
Pentru abrevieri, nu abuzez de ea și specific întotdeauna o singură dată întreaga expresie (cu excepția prescurtărilor obișnuite).

Ce spuneți despre produsele fitosanitare (sic!) Este perfect exact, dar nu face dreptate întregului proces ...
Produsele fitosanitare fac parte dintr-un sistem global de utilizare a terenurilor și sunt în concordanță cu alte practici care sunt la fel de dăunătoare pentru viața solului.

Pe viermi: tăierea mecanică nu le înmulțește, contrar opiniei populare; ceea ce este adevărat este că un vierme tăiat în două poate supraviețui uneori datorită fiziologiei sale particulare, ceea ce în sine este deja foarte surprinzător.
Viermii au un perete exterior semi-permeabil, ceea ce îi face foarte vulnerabili la agenții chimici, nu numai din punct de vedere al toxicității, ci și prin osmoză (în contact cu îngrășăminte, de exemplu).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Ptilu
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 196
Înregistrare: 15/01/10, 14:23




de Ptilu » 17/01/10, 21:34

Recuperarea căldurii nu va ucide reacția?

Evident, nu trebuie să recuperezi totul ... Acesta este riscul folosirii unui circuit de apă ...
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 17/01/10, 23:39

Ahmed a scris:Ce spuneți despre produsele fitosanitare (sic!) Este perfect exact, dar nu face dreptate întregului proces ...
Produsele fitosanitare fac parte dintr-un sistem global de utilizare a terenurilor și sunt în concordanță cu alte practici care sunt la fel de dăunătoare pentru viața solului.


Termenul de justiție este la fel de surprinzător aici ca și termenul de sănătate :-)

Sunt de acord cu tine, dar restul practicilor se pot opri imediat, în timp ce substanțele chimice rămân nedefinite și blochează aspectele pozitive ale organismelor, fie ele micro sau macro, așa cum ați arătat pentru viermi .
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 18/01/10, 00:15

În opinia mea, și cu riscul de a repeta cele spuse deja, recuperarea căldurii produse prin fermentație este imposibilă.
Deja cantitatea de calorii produse este foarte mică în comparație cu volumul. Când ninge pe o grămadă de gunoi de grajd, chiar foarte mare, zăpada nu se topește mult mai repede decât pe sol, dovadă că cantitatea de căldură produsă și, prin urmare, degajată nu este atât de importantă.
Atunci însăși natura materialului face foarte dificilă recuperarea acestei energii, este un material solid și izolant, nu există convecție în interior care să poată aduce căldură de la punctele fierbinți la locuri la rece.
În cele din urmă, faptul de a răci materialul oprește reacția și, prin urmare, producerea de căldură. Am experimentat-o ​​anul trecut. Am folosit o grămadă de gunoi de grajd pentru a-mi izola rezervorul de apă. După ce am separat gunoiul de la rezervor cu o prelată, am putut în unele locuri să-mi alunec mâna de-a lungul centurii, era încă rece, chiar dacă reacția a continuat să apară și să degajeze căldură.
Un alt exemplu, cel mai mic fapt de a agita grămada de gunoi de grajd (pentru a-l aranja de exemplu) și, prin urmare, de aerarea și de răcirea acesteia, oprește ușor reacția pentru 24 de ore

Întâmplător, aș spune că producția de căldură este echivalentă cu 100 W pe m3 de gunoi de grajd și că, dacă ar fi recuperabil, doar 1/3 ar putea fi fără oprirea reacției.
Desigur, acesta este doar pifometrul, pot fi departe de număr, dar rămân convins că ar fi nevoie de un volum enorm pentru a fi exploatabil și că metoda de recuperare a energiei ar face asta oricum. sistemul nu ar fi niciodată profitabil.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 18/01/10, 21:43

Bernardd scrii:
Termenul de justiție este la fel de surprinzător aici ca și termenul de sănătate :-)

M-am explicat prost, termenul „dreptate” se aplică procesului care merge de la materia organică la macro-faună, micro-faună, ciuperci, pentru a forma humus și, în cele din urmă, bacterii care transformă l „humus în elemente care pot fi asimilate de plante (atunci când bacteriile menționate sunt stimulate de emisiile de rădăcini de la plante).
Aceasta se numește o rețea alimentară.

Mai departe, spuneți:
restul practicilor se poate opri imediat

Cea mai mare parte a eforturilor se referă la agricultura chimică: nu este ușor să schimbi modelele rapid și masiv, în timp ce există tehnici alternative, desigur, dar necesită totuși o mare dezvoltare și dezvoltare.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 65