Proiectul meu stabil, de renovare ecologică

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 19/02/10, 16:50

bonjour,

@ Forhorse:
Nu cunosc modelul regulatorului dvs. MPPT, dar de multe ori există un semnal declanșat la sfârșitul încărcării bateriei.
Nu ar fi acesta cazul tău?
În caz contrar, o altă soluție: un comparator de bază care „deschide” circuitul de descărcare atunci când tensiunea este mai mare decât un prag reglabil.

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 19/02/10, 17:26

Obelix a scris:bonjour,

@ Forhorse:
Nu cunosc modelul regulatorului dvs. MPPT, dar de multe ori există un semnal declanșat la sfârșitul încărcării bateriei.
Nu ar fi acesta cazul tău?
În caz contrar, o altă soluție: un comparator de bază care „deschide” circuitul de descărcare atunci când tensiunea este mai mare decât un prag reglabil.

Obelix


Da, asta îmi propun.
Sistemul se va baza pe un microcontroler. Voi încerca să implementez o reglementare PI acolo, astfel încât tensiunea bateriei să fie stabilizată în jurul valorii de 13.8V (tensiunea „plutitoare” a unei baterii cu plumb)
Semnalul de la ieșirea buclei de reglare va ataca un variator triac plasat în aval de un convertor 12 / 230V
Aș putea astfel să alimentez orice sarcină (rezistivă) cu 230V pentru a modula puterea.
Cea mai practică fiind hrănirea unui cumul.
Aceasta pentru a evita nevoia de a găsi și adapta rezistența specifică la tensiune joasă.

Am deja cel puțin diagrama în cap (nu este nimic complicat din punct de vedere electronic)
Rămâne să punem asta pe hârtie și apoi să trecem la realizare. Cel mai complicat va fi atunci să scrii „firmware-ul” ansamblului ...
Pe scurt, o mulțime de ore de muncă în perspectivă!

Deocamdată sunt pe altceva (care va face obiectul unui subiect specific), astfel încât acesta să fie amânat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 16/12/10, 12:57

Aceleași cauze care produc aceleași efecte, actualizez acest subiect deoarece odată cu sosirea frigului, băutorul cailor mei încă îngheață (ca anul trecut, și cu siguranță ca anul viitor ...).

Forhorse își imaginase un sistem cu un panou solar care alimentează o mică pompă de apă pentru a circula apa, astfel încât să nu înghețe. (Apropo, sistemul tău funcționează Forhose?)

Am venit să am o altă idee și înainte de a o pune în aplicare, mi-ar fi plăcut să am părerile tale.

Ar împiedica formarea de înghețuri să pună o pompă mică care face bule în partea de jos a băutorului, precum cele pe care le punem în acvarii?
Imagine

Opțional, poate fi, de asemenea, o pompă mică de fântână care produce un fel de jet mic de apă.
Imagine

Dacă da, pare mai ușor de făcut decât instalarea unui sistem mai scump de circulație a apei.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 16/12/10, 13:26

În fiecare seară treci, toarnă un pahar de gnole în fiecare băutură ...

Bulele nu vor preveni nimic. nici circulația apei ...

Sunt surprins de faptul că nu există băutori rezistenți la îngheț, precum hidranții de incendiu ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 16/12/10, 15:07

Macro a scris:Sunt surprins de faptul că nu există băutori rezistenți la îngheț, precum hidranții de incendiu ...

Totul există curajosul meu domn, dar la prețuri EXORBITANTE!

Pentru hooch la băutori, nu este sigur că aduce doar avantaje: atunci când lucrați cu cai, principiul de bază este „Înainte, calm și drept” (http://fr.wikipedia.org/wiki/En_avant,_calme_et_droit).

Deja că nu este ușor să meandre printre copaci cu un trunchi mare de copaci în spatele calului (în derapaj), dacă în plus, nagul este umplut ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 16/12/10, 15:32

baloanele de aer pot face acest lucru dacă temperaturile nu scad prea mult (deja am avut -8 ° C)
Cred că este ceea ce folosesc în stațiunile de schi pentru a evita înghețarea prea mare a rezervoarelor de apă pentru tunurile de zăpadă.
Desigur, este la o altă scară (compresor de aer), dar având în vedere prețul unei pompe de acvariu, nu este scump să încercați.

Din partea mea am rezolvat problema, dar într-un alt mod:
- Izolare completă a grajdului cu 7cm de lână de sticlă + placare din lemn (inclusiv pe ușă)
- Îngroparea rezervației de apă, acum am 2 rezervoare (2m3) sub 50cm de pământ, conductele sunt la aceeași adâncime.

Am un termometru care înregistrează minimul maxim și, deocamdată, chiar cu -8 ° C, cu căldura mare nu a fost niciodată mai mică de 1 ° C în grajd. Dacă acest lucru este confirmat de-a lungul iernii, aș putea să instalez în cele din urmă băuturi automate (deși deja cu o pompă și un furtun limitează toaleta apei)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 16/12/10, 15:49

Ei bine, este făcut pentru câteva zeci de euro ...
https://www.econologie.info/share/partag ... yy55mX.pdf
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6528
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1643




de Macro » 16/12/10, 15:59

grelinette a scris:
Pentru hooch la băutori, nu este sigur că aduce doar avantaje: atunci când lucrați cu cai, principiul de bază este „Înainte, calm și drept” (http://fr.wikipedia.org/wiki/En_avant,_calme_et_droit).

Deja că nu este ușor să meandre printre copaci cu un trunchi mare de copaci în spatele calului (în derapaj), dacă în plus, nagul este umplut ...


Tocmai în aplicația dvs. este necesar ca vânturile să se întindă între copaci ... : Cheesy:
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

pompa de bot




de oli 80 » 16/12/10, 17:08

Macro a scris:Ei bine, este făcut pentru câteva zeci de euro ...
https://www.econologie.info/share/partag ... yy55mX.pdf


salut, iată un sistem american pentru udarea animalelor, ei trebuie să învețe să împingă mecanismul pentru a bea
http://www.youtube.com/watch?v=YT9rOGKE ... er&list=UL

http://www.youtube.com/watch?v=u7MKvUb8 ... re=related

desigur, acest tip de dispozitiv este realizat manual
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 16/12/10, 17:16

Cu Forhorse, caii sunt calzi.
Cu ceea ce s-a întâmplat în februarie 1954: -15 ° C timp de mai mult de 2 săptămâni la Paris și mai rece în Vosgi, mă tem că 50 cm de sol nu este suficient pentru a fi protejat de îngheț !!
În acest caz, adăugarea de foi izolatoare sau paie în caz de urgență poate evita înghețarea.

Îl îngroapă subteran este cea mai bună soluție împotriva înghețului.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 46