Proiectul meu stabil, de renovare ecologică

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 02/05/11, 18:19

Forhorse a scris:Ah, mulțumesc, foarte practic.
Îmi oferă 11:34 Timp universal, așa că din Franța suntem UTC + 1 cred că trebuie să înțelegeți 12:34
Dacă este cazul, orientarea mea nu ar trebui să fie prea proastă, deoarece am făcut-o la prânz, nu cred că mă voi întoarce acolo.


Bună iertare

Calculați timpul solar.


UTC este timpul solar mediu,

că corectăm:
de la -14min pe 21 decembrie și + 17min pe 21 iunie
și distanța geografică

exemplu:
Strasbourg se află la 21 de minute (600 km) de Greenwich
în distanță geografică
(40000km / 24h împărțit la 3 = 600km = 1/3 din oră)


Prin urmare, ora solară din Strasbourg este:

iarna: UT C + 7min (21 - 14min = + 7min)

vara: UT C + 38min (21 +17 min = + 38min)
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 13/05/11, 16:06

Salut tuturor

După problema energiei electrice, rezolvată de panouri fotovoltaice și de o turbină eoliană (încă în cutia sa, așteaptă resturile pentru covoraș)
După problema apei, care inițial trebuia rezolvată de o fântână, apoi printr-o foraj și în final rezolvată printr-o captare a unei surse la vecinul ...
Iată problema apei calde! : Cheesy:

Am deja un total de 200l în stare perfectă (nou) din care doar foaia de acoperire este puțin protejată (osef)
Intenționez să îl modific pentru a-l alimenta cu 24V cu producția excedentară a turbinei eoliene. asta este iarna ...
Acum, pentru vară, aș vrea să mai folosesc soarele încă o dată ...

Pentru mine sunt disponibile mai multe soluții și ezit:
- Instalați senzori de vid comercial (tip bricod ... la 270 € sau 353 €, în funcție de numărul de tuburi)
Avantajul este că este gata de plecare, practic trebuie doar să ieși din cutie și să faci niște instalații sanitare.
Și apoi instalarea și actualizarea, adăugând un schimbător și antigel poate funcționa chiar și iarna.
Este posibil ca inconvenientul să fie mai presus de orice putere prea mare, chiar și în configurația cu 9 tuburi. Prin urmare, trebuie să asigur o buclă de descărcare eficientă (aruncă apă caldă în natură) sau să ascund parțial senzorul, în caz contrar, supraîncălzire.

- Sau faceți un colector de panouri plate „de casă”. Nu prea văd niciun avantaj. va fi mult timp de făcut, la fel de scump și mai puțin eficient decât un senzor de vid. În cele din urmă, singurul avantaj ar fi longevitatea garantată și posibilitatea de a se repara chiar și în cazul unor probleme.

- Fie folosiți trucul tubului de polietilenă neagră așezat pur și simplu pe acoperiș. Este foarte ineficient, dar nu este scump și instalat rapid și, cu siguranță, este suficient de mare în perioada mai-septembrie.

- Ori? ceva la care nu m-am gândit ...

În opinia dumneavoastră, care soluție este cea mai bună?
Știind că în orice caz voi avea nevoie de un circulator și că gestionarea instalației va fi asigurată de micul automat automat programabil deja instalat (Crouzet Millenium II)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

înainte de instalare




de tigrou_838 » 16/05/11, 15:28

salutare, pentru senzorul tau, iti recomand un senzor plat, este mai ieftin mai usor de instalat si mai rezistent in timp decat tuburile, in plus daca pui panta potrivita, ar trebui sa ai apa calda vara și iarna fără nicio problemă de supraîncălzire, uitați-vă pe site-ul APPER, există tot ce aveți nevoie.

ps: desigur vorbesc în circuit închis cu antigel.

ps2: Nu trăiesc foarte departe și pot veni să arunc o privire în Vosgi pentru a discuta despre asta.

Tigger
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 38