Gaura securității sociale, câteva cifre ...

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 20/11/09, 15:49

Macro a scris:Cu excepția faptului că dragul nostru președinte a anunțat că persoanele fizice nu vor fi solicitate ... că acest împrumut va fi finanțat de piețe ...

Aceleași piețe în care am învârtit câteva miliarde de euro în urmă cu câteva luni și care concedieză oamenii cu toate loviturile sub pretextul unei crize ...


La naiba nu știam, în acest caz retrag tot ce am spus.

Deci pkoi își deschid gura mare guvernului vorbind despre un mare împrumut public? Deoarece acest împrumut nu schimbă nimic din înșelăciunea obișnuită a datoriilor publice ... : Evil:

Cu alte cuvinte: vom plăti contribuabilul și mai mult în următorii câțiva ani.

Oricum, 99% din datorii sunt acum dobânzi, deci cu 50 de miliarde mai mult din 1600 de miliarde de dobânzi nu vor schimba nimic ...

Nu putem arăta niciodată suficient această curbă, cred:

Imagine

Macro a scris:Pentru secu ... Am primit deja acest e-mail acum doi ani ...


Dovedește 2 lucruri:

a) încă se învârte
b) nu a funcționat : Cheesy:
Dernière édition alin Christophe 20 / 11 / 09, 15: 51, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 20/11/09, 15:51

Macro a scris:Pentru trafic ... Cele mai numeroase decese sunt ... Pietoni și bicicliști ... fie cele două categorii neasigurate pentru călătoriile lor ...
Indiferent de !
De unde vine acest rahat? : Roll:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 20/11/09, 15:52

Este adevărat că este ciudat ... sigur legat de km parcurși ...? În acest caz ar fi posibil ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 20/11/09, 15:58

Christophe a scris:
Macro a scris:Cu excepția faptului că dragul nostru președinte a anunțat că persoanele fizice nu vor fi solicitate ... că acest împrumut va fi finanțat de piețe ...

Aceleași piețe în care am învârtit câteva miliarde de euro în urmă cu câteva luni și care concedieză oamenii cu toate loviturile sub pretextul unei crize ...


La naiba nu știam, în acest caz retrag tot ce am spus.

Deci pkoi își deschid gura mare guvernului vorbind despre un mare împrumut public? Deoarece acest împrumut nu schimbă nimic din înșelăciunea obișnuită a datoriilor publice ... : Evil: : [...]
Această față despre asta este destul de recentă ... (poate o săptămână?). Înainte, era vorba de deschiderea acestuia către indivizi.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 20/11/09, 16:02

Christophe a scris:Este adevărat că este ciudat ... sigur legat de km parcurși ...? În acest caz ar fi posibil ...
Raportat la km, probabil, dar ce interes?

Cifre din 2008:

Pietoni 580
Cicliștii 159
Mopede 313
844
NAV 2

Împreună ucis în 2008 4
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 20/11/09, 16:05

bonjour,

Cu toate acestea, toate aceste c *** neri trebuie puse în perspectivă:
1- Bugetul schemei generale a secu este de aproximativ 1 miliard de euro pe ZI!
2- Nu vorbim niciodată despre finanțele regimurilor speciale (stat, sncf, armate, jandarmerie, educație națională, adunare națională, senat etc ....) care misterios nu pun nicio problemă!
3- Ce se întâmplă cu descărcările distribuite cu generozitate pentru soldul oricărui cont către unii și nu către alții ....

În umila mea părere este coșul de crabi! exemplul CMU lucru bun în sine, cântărește doar asupra regimului general!

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 20/11/09, 16:05

Ei bine, interesul de a raporta accidentele la km sau mai bine zis la pasager.km (deci la utilizare) este fundamental, dacă nu rău, dar este un pipotaj de cifre! Este cam ca și cum ai da o viteză numai în unități de distanță!

Din câte știu eu, doar un raport de siguranță rutieră raportează cifrele pe km și este un raport belgian pe care l-am încărcat: https://www.econologie.com/securite-rout ... -3847.html

Statele generale privind siguranța rutieră 2007 Raportul Comisiei federale pentru siguranța rutieră, Belgia 2007.

Un studiu interesant privind siguranța rutieră în Belgia, cu lucruri rare, grafice și diagrame a căror unitate este km. Cifrele pentru Franța sunt probabil similare, așa că acest studiu oferă ordine de mărime bune.


ps: Obelix, dacă vorbim despre asta (puțin) în Senat: http://www.dailymotion.com/video/x8zwmr ... iquey_news
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: gaura securității sociale, câteva cifre




de Maximus Leo » 20/11/09, 16:31

Christophe a scris:
Maximus Leo a scris:Personal, am o acoperire de 100%, cu condiția să revizuiesc complet ce trebuie și ce nu trebuie îngrijit.


Ah asta e bine vorbit! Un adevărat extract al discursului sarcosist : Lol: : Lol: : Lol: (îmi pare rău dacă acest lucru te jignește). Mai serios, vrei 100%, dar că pe Y% din tratamentele cu Y <100%, desigur ... este deja puțin cazul nu?

Maximus Leo a scris:Pe scurt, câteva mii de euro pentru îngrijiri inutile de 90% rambursate 100% de către Asigurarea socială și mutuală pentru o activitate de agrement. Înmulțiți asta cu milioane de cazuri în fiecare an ...


Acesta este genul de abuz la care tocmai mă gândeam ... supra-medicația, supradiagnosticul fac parte din ea ... abuzul nu provine DOAR de la „pacienți”.

Acum, dimpotrivă, dacă nu luăm precauția maximă și dacă există complicații sau chiar consecințe pe tot parcursul vieții, costul societății poate fi în unele cazuri și mai mare, nu?

Maximus Leo a scris:La fel pentru accidentele de circulație, nu este asigurarea socială să plătească, este asigurarea auto prin creșterea tarifelor acestora.


Houla ... teză delicată acolo!

Un fost șef al Sécu, Claude Frémont, a scris „Adieu Sécu” acum câțiva ani unde denunță abuzurile. El spune : "Nu vom schimba nimic dacă nu schimbăm totul, avem nevoie de reforme reale pentru a salva securitatea socială".

Asigurarea socială este rambursată parțial pentru accidente sportive sau de transport, dar uneori urmează un proces (presa vorbește despre asta când vine vorba de fotbaliști și sute de mii de euro). Am alte exemple reale de accident de golf sau 4 x4, acoperite complet de securitate.

Este posibil ca gvt să lase deficitul să declare apoi sistemul în stare de faliment, doar pentru a-l reforma complet.

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072

Re: gaura securității sociale, câteva cifre




de Christophe » 20/11/09, 17:04

Maximus Leo a scris:Un fost șef al Sécu, Claude Frémont, a scris „Adieu Sécu” acum câțiva ani unde denunță abuzurile. El spune : "Nu vom schimba nimic dacă nu schimbăm totul, avem nevoie de reforme reale pentru a salva securitatea socială".


Bine, este un pic ca sistemul de finanțare globală „înaltă”: avem nevoie de o reformă profundă, dar toți jucătorii actuali sunt împotriva ...

Maximus Leo a scris:Este posibil ca gvt să lase deficitul să declare apoi sistemul în stare de faliment, doar pentru a-l reforma complet.


Este un lucru bun sau rău?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 20/11/09, 17:17

Christophe a scris:Ei bine, interesul de a raporta accidentele la km sau mai bine zis la pasager.km (deci la utilizare) este fundamental dacă nu îmi pare rău, dar este pipotajul cifrelor! Parcă ai fi dat o viteză numai în unități de distanță! [...]
Uh ... ești complet epuizat, acolo Tof ...

Mi se pare că Macro a folosit această propoziție pentru a vorbi despre un cost global al securității, nu despre niciun raport ...

În plus, este o prostie totală să vrei să compari km pe jos cu km de mașini ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 89