Asso Econo, întrebările dvs. pentru pregătirea întrebărilor frecvente

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79290
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025




de Christophe » 26/11/09, 12:08

renaud67 a scris:așa că încercăm să ne reorientăm ...
aici este chiar ca o datorie : Cheesy: , Aș vrea să pot să dau o părere (o voce?) Cu privire la proiectele viitoare posibile sau nu?


Membrii pasivi vor avea dreptul de a vota la Adunările Generale = AG (1 pe an obligatoriu). Dar nu vor putea participa activ la proiecte concrete susținute de asociație.

Alegerea proiectelor este făcută de Consiliul de administrație și de „șeful secției / managerul de proiect” care trebuie să fie membri activi.

Prin urmare, membrii pasivi nu își pot da cuvântul în alegerea unui proiect (cu excepția cazului în care este votat în timpul GA, ceea ce este posibil pentru proiecte mari), dar mai presus de toate nu pot participa la acesta.

Dacă doriți să participați la viața asociației, trebuie să fiți membru activ.
Prețul taxelor de membru este același: 18 €.

Există alte 2 categorii de membri: binefăcător și donator, vezi detalii în statut.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79290
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025




de Christophe » 26/11/09, 13:01

Cred că am găsit o alternativă frumoasă de asociere specială la paypal:
http://www.izi-collecte.com/home/-Fonct ... ecte-.html

Membrii consiliului pot veni să discute aici: https://www.econologie.com/forums/post149307.html#149307

Prin urmare, vă sugerăm să folosim: izi + paypal
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 26/11/09, 14:37

mai pragmatic, aș vrea să pot face unul dintre ele mai degrabă pentru un proiect decât pentru altul de exemplu
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79290
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11025




de Christophe » 26/11/09, 14:42

Oh nu ! Nu este planificat pentru moment ... dar nimic nu împiedică să o facă în comentariu ...

Dar trebuie să înțelegeți că aici suntem TOTI LA ÎNCEPUT ...

Lucrurile nu ar trebui să fie atât de complicate de la început, altfel nu vom ieși :| :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 26/11/09, 14:54

Am sugerat o idee pentru asociație în comentariul meu despre „mica problemă de electricitate de rezolvat” care mă îngrijorează de ceva timp (nu atât de mică până la urmă!).

Având în vedere numărul de schimburi cu conținut tehnic, dacă reușim să dezvoltăm sistemul și să-l distribuim (acesta este sectorul meu profesional), poate asociația să joace un rol similar cu cel al plicului Soleau pe care l-am evocat. (contra cost desigur).

„INPI - Plic Soleau” - Prețul de 15 € a scris:În caz de dispută
* Dacă cineva contestă data creației dvs. sau a proiectului dvs. Persoana care vă contestă dreptul trebuie să se adreseze instanței competente. Președintele instanței cere apoi INPI să dezarhiveze plicul, astfel încât să poată fi prezentat ca probă.
Plicul poate fi deschis și la cererea dvs., direct cu INPI.
Prezența unui executor judecătoresc face posibilă întocmirea unui proces verbal care să dovedească conținutul plicului.
* Dacă contestați data creației sau a proiectului cuiva.
Trebuie să vă adresați unei instanțe competente. Președintele instanței cere apoi INPI să dezarhiveze plicul, astfel încât să poată fi prezentat ca probă.
Comparația conținutului celor două componente este cea care autentifică documentul.
Vă rugăm să rețineți că, odată ce plicul este deschis, păstrați-l într-un loc sigur, împreună cu orice copie a hotărârii sau procesului verbal.


Ideea nu este de a înlocui un brevet, ci de a putea exploata comercial un concept dezvoltat pe econologie.com. De asemenea, acest lucru ar putea furniza un document care să certifice incontestabil că conceptul a fost dezvoltat pe site. (o idee: ca anumite discuții tehnice să fie gravate pe un suport de neșters cu data, de exemplu în fiecare lună)

În plus, mă întorc la proiectul cu căruța trasă de cai cu asistență electrică. Proiectul avansează. Schimb știri în fiecare săptămână cu profesorii care supraveghează proiectul și sper că foarte curând voi avea un prototip de prezentat. Presa (LaProvence) s-a trezit la viteză!

Acum apar 2 puncte importante:

- CEO-ul companiei care a fost de acord să ia studenții sub acord m-a avertizat să fiu atentă ca proiectul să nu fie piratat de o altă companie, care ar putea să-mi interzică orice utilizare profesională a conceptului sau să monetizeze autorizația de operare !!! Mi se pare dificil, dar hei, am putea la fel de bine să anticipăm acest tip de problemă, de unde și prima mea remarcă: autentificat data începerii dezvoltării conceptului.
Gandeste-te la asta !

- În ceea ce privește acest proiect, care spune soluție, spune finanțare!

Suntem în punctul în care sunt identificate materialele necesare (sistem de măsurare a forței, controler motor, baterii etc.). Școala este de acord să suporte anumite cheltuieli, dar risc să nu pot finanța toate, în special achiziționarea de baterii.

Așa că m-am gândit să lansez un abonament pentru a mă ajuta. Nu ascund că voi încerca să folosesc articolul de presă care ar trebui să apară în curând, dacă este posibil.

Încă m-am gândit că ar putea fi un rol al asociației de econologie. Desigur, este delicat, deoarece există bani în joc, dar este și un angajament de seriozitate pentru a evita orice schemă.
De exemplu, consiliul ar putea studia un proiect în desfășurare și având în vedere cererea bugetară necesară pentru donații, care ar fi utilizată pentru finanțarea achiziționării pieselor necesare.

Iată 2 sugestii.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 186