Cuplarea lemnului cazanului și a combustibilului: plan și diagramă

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 08/02/11, 12:43

bonjour,

După reflecție, cred că am înțeles principiul inginerului termic.
Din păcate, în sistemul său, putem încălzi circuitul radiatorului doar dacă rezervorul tampon este foarte fierbinte, ceea ce nu este înțelept deoarece nu optimizăm caloriile produse de lemn (sub 80°C nu facem nimic!! )

Propun modificarea după următoarea diagramă:

Termovar (esențial) pe cazanul pe lemne (va asigura regularitatea debitului și longevitatea cazanului)

Funcția de încălzire:
Controlul circulatorului principal A prin termostat (este necesar neapărat unul undeva)
In functie de temperatura din partea superioara a rezervorului tampon se alege sau nu alimentarea circuitului (pozitia vanei V2 controlata de termostat, de exemplu setata la 40°C)

Funcția ACM și menținerea temperaturii cazanului pe ulei asigurată de reglarea cazanului, independent de restul (calorstat la 60°C dacă este suficient)

Imagine

Pentru a incalzi ACM (si deci cazanul pe ulei deoarece rezervorul intern este la bain-marie) prin rezervorul tampon si/sau centrala pe lemne direct, sunt necesare alte conditii de temperatura, dar dupa parerea mea este o alta reglementare independenta (noi vom reveni la asta mai târziu)
Suntem deja de acord asupra principiului de încălzire, care la mine funcționează foarte bine? (asamblare aproape ca in diagrama de mai sus).

A+
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 08/02/11, 13:49

Bună Looping!

El a menționat că pompa A nu este suficientă pentru circulație!

În circuitul dumneavoastră, există o eroare, termostatul trebuie să controleze cazanul de ulei care trebuie să-și oprească pompa, altfel corpul de încălzire se va supraîncălzi din cauza lipsei de circulație. Pompa C este necesară pentru a menține un debit bun către calorifere, lipsa debitului va încălzi mai mult primele calorifere decât ultimele.

Pentru termovarul sunt mixt, temperatura de intrare a apei va recupera mai putine calorii la 60C decat daca temperatura este mai mica, bineinteles trebuie sa vezi daca se creeaza condens pe corpul de incalzire al cazanului pe lemne dar de obicei asta se intampla doar la aprindere.
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
STOA
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 05/02/11, 13:00
x 1




de STOA » 08/02/11, 20:42

Bună seara, mulțumesc pentru feedback

Looping, nu am reprezentat-o ​​în diagrama mea inițială, dar există o recirculare ca în diagrama dvs. integrată cu insertul de lemn. Cu toate acestea, funcționează continuu doar atunci când returul este cu ~10C sub temperatura de ieșire (70-80 în cazul meu).

Diagramele pe care le propui sunt conexiuni paralele. Alain G are dreptate - pompa A nu este suficientă pentru a muta apa din rezervor (am încercat, dar prin miezul de încălzire cu ulei). Văd diferența dintre cele două diagrame la nivelul pompei.Este încă o supapă pe planul lui Alain. Le voi arăta inginerului meu de încălzire.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 08/02/11, 23:33

stoa a scris:Bună seara, mulțumesc pentru feedback

Looping, nu am reprezentat-o ​​în diagrama mea inițială, dar există o recirculare ca în diagrama dvs. integrată cu insertul de lemn. Cu toate acestea, funcționează continuu doar atunci când returul este cu ~10C sub temperatura de ieșire (70-80 în cazul meu).

Diagramele pe care le propui sunt conexiuni paralele. Alain G are dreptate - pompa A nu este suficientă pentru a muta apa din rezervor (am încercat, dar prin miezul de încălzire cu ulei). Văd diferența dintre cele două diagrame la nivelul pompei.Este încă o supapă pe planul lui Alain. Le voi arăta inginerului meu de încălzire.


Buna seara stoa!

Sau mai vezi o supapă?

Încă o pompă decât diagrama Looping!
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 09/02/11, 01:25

Producătorii de cazane pe lemne necesită adesea o temperatură foarte mare a cazanului pentru a evita condensul în aparat, care ar putea duce la depășirea timpurie. Există chiar și unii care fac din aceasta o clauză de pierdere a garanției. Cu cat cazanul are randament ridicat si fum rece, cu atat returul trebuie sa fie mai fierbinte. Practic, termovarul Atmos este la 80°.

6L/min chiar nu este mult. chiar și în poziția 1 ar trebui să aveți în jur de 20 până la 30 L/min. Acest lucru poate explica deja de ce 200L a trecut rapid. Ar putea la fel de bine să testeze cu acest circulator la mini.

Daca se aprinde boilerul cu ulei, se datoreaza faptului ca circulatorul C i-a trimis apa la mai putin de 50°, prin urmare termostatul rezervorului nu este suficient de rapid (inertia termica a zonei) sau histerezisul este prea mare. Cu siguranță, plasarea lui mai jos ar rezolva această problemă.

La ce temperatură era balonul când ai început să-l încălziți? Pentru ca daca incepi de la 10° asta face o delta de 60° (70-10), din care recuperezi doar 20° (70-50). Acest lucru ar explica parțial cele 4 - 5 ore de încălzire.

Am facut cateva montaje in serie fara rezervor deloc si care sunt pe deplin satisfacatoare.Deci nu voi fi prea sigur ca pierderile vin de la cazanul pe ulei.
0 x
STOA
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 05/02/11, 13:00
x 1




de STOA » 09/02/11, 20:26

Bonsoir,

Alain G. - mi s-a parut ca mai exista o supapa pe planul tau dar principiul paralelei ramane acelasi. Nu mi-am văzut încă inginerul de încălzire.

Philippe, mă interesează experiența ta în serie pentru că dacă reușesc să fac sistemul să funcționeze în serie - voi economisi și la ECS.
Dacă plec de la afirmația că 50L de apă din miezul de încălzire cu ulei, o dată la 70C, durează 20 min. (pentru o anumită deschidere a supapei cu 3 căi), înainte de a scădea la 50. Îmi puteți da o idee de ce 800L din rezervorul tampon o dată la 80 nu ar dura 16x20min = 320min, cel puțin 5 ore. înainte de a pompa apă rece în miezul de încălzire? Cu toate acestea, acesta nu este cazul. Când balonul este fierbinte - 70 în jos 80 în sus - abia durează 1 oră - 1h30 max?

merci
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/02/11, 21:32

Probabil că balonul are doar jumătatea superioară la 80°C ?????
Trebuie sa te uiti cum este proiectat, unde sunt termostatul si termometrele rezervorului.????
Asigura-te ca toata apa din rezervor este la 80°C de sus in jos???
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 09/02/11, 21:34

Câteva idei, care pot fi greșite, deoarece diagrama dvs. nu este completă.

1. la cei 50L ai rezervorului ACM trebuie adaugat volumul de apa de incalzire de la centrala.
2. la ce temperatură se oprește pompa B?
3. dacă nu există supapă de reținere, probabil că aveți un termosifon pe partea de inserție.
4. conducte neizolate?
0 x
STOA
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 05/02/11, 13:00
x 1




de STOA » 12/02/11, 09:41

bonjour,

Iată câteva răspunsuri:

1. Termostatele sunt plasate la cea mai înaltă intrare și la cea mai de jos ieșire a rezervorului. Dar doar pe o parte.
2. 50L este volumul miezului de încălzire. Apa caldă menajeră este încă de 140L, care sunt încălzite la bain-marie de către miezul de încălzire.
3. Pompa B se oprește la 75C la setarea curentă. În general, se oprește cu ~5C sub temperatura apei de ieșire a insertului.
4. Nu trebuie să existe termosifon pe inserție. Insertul este echipat cu kitul testat din fabrică.
5. Conductele dintre rezervor si cazan nu sunt izolate. Sunt situate intr-o incapere izolata si reprezinta < 2m in cupru D28.

Cred că pompa C dă un debit prea mare. Dar cum să-l reduc? Cu o supapă specială sugerată de Alain G.? O schemă hidrologică diferită?
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 12/02/11, 14:36

Salut Stoa!

Vorbeam despre o supapă cu bilă simplă și ieftină!

Rețineți că dacă restricționați circulația apei, pompa va consuma mai puțin.

Vorbeam de pompa B dar recunosc ca daca pompa C circula prea tare apa rece risca sa se amestece cu apa calda din varful rezervorului.
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.

Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.

Alain

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 323