Ce secțiuni de fire și ce pierderi pentru o turbină eoliană

Ajutor și consiliere pentru toate lucrările efectuate în clădire de sine și prezentarea DIY dvs. sau să lucreze pe cont propriu. Pentru că de multe ori este de a ne face econological, dar feriți-vă de multǎ!
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 25/12/09, 14:16

darwenn a scris:idealul ar fi așa cum specificați pentru a transporta alternativa (mai puțin predispus la pierderi decât continuu)


În sine, alternativa nu pierde cu mult mai puțin, dacă curentul mediu și, prin urmare, pierderea prin efectul Joule, sunt identice. Ar fi faptul de a putea crește tensiunea medie, ceea ce ar fi interesant. Prin urmare, versiunea 24V va fi mult mai bună.

Un alt avantaj este că regulatorul constituie o pierdere în sine, în timp ce ar necesita o altă baterie specială, mai degrabă decât să pună bateriile direct pe turbină eoliană, ceea ce nu este bine nici pentru încărcarea sau pentru sănătatea bateriilor, mai ales dacă în plus este în paralel cu un panou solar ...

Și fără regulator, am avea acces direct la viteza turbinei eoliene prin frecvența semnalului, pentru camera de control a lansării rachetelor ;-)


darwenn a scris: și să am regulatorul în apropierea bateriilor, dar acest lucru nu este posibil în cazul meu. Sau bifează prin demontarea regulatorului integrat și folosește direct generatorul trifazat, dar aici este tinkering și nu este deloc ceea ce îmi propun.


Ar fi totuși mai eficient. Dar putem întreba producătorul dacă putem avea versiunea 24V fără redresor? Toată lumea câștigă, o bucată mai puțin și mai eficientă!

Vă mulțumesc din nou pentru că ați împărtășit această experiență, îmi arată că o reflecție fundamentală, prin integrarea supercapacitoarelor discutate pe un alt fir, ar trebui să facă posibilă o creștere semnificativă a eficienței de stocare a instalației, în special pentru turbina eoliană cu variațiile sale puternice, dar și pentru panourile solare.
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 25/12/09, 16:52

Transportul alternativ nu este nimic mai bun decât continuu: podul diodei este foarte bun în turbina eoliană!

rămâne de știut care este tipul de regulator?

ce capacitate a bateriei?

când bateria este suficient de mare, nu este chiar nevoie de un regulator, bateria necesită tot ce poate face turbina eoliană, când bateria este prea plină, întoarcem turbina eoliană pentru a opri încărcarea (sau creșterea nu dacă a existat un pas variabil)

cum este limitarea puterii turbinei tale eoliene?
0 x
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 25/12/09, 18:21

Ei bine, din ceea ce am calculat cu o tensiune de 12v la turbină eoliană și doar cu o intensitate de 4 amperi, pierd aproximativ 0,80 volți (0,40 pe fir) după cablul la nivelul bateriei, atât de aproape de 1 vol. Asta voiam să știu. Mâine o să caut un cablu de 6mm2.

Pentru 15m de 2,5 cabluri: R = 0,102 ohmi
0,102 ohmi x 4 amperi = 0,408 volți pierdere pe sârmă sau 0,80 volți pierdere totală la capătul cablului

Pentru 15m de cablu 6,5: R = 0,039 ohmi
0,039 ohmi x4 amperi = 0,15 volți de pierdere pe sârmă sau 0,30 volți de pierdere totală pe 15m.

Cred că este corect în funcție de aceste calcule. Mi-am luat 4 amperi ca să mă bazez pe pierderile la vânt scăzut pentru a profita la maxim. Ce este mai mult dacă rezum, cu cât avem mai multă putere, cu atât avem mai multe pierderi de tensiune. Totul este relativ
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 27/12/09, 13:48

bonjour,

darwenn a scris:Deci, în rezumat, dacă există o pierdere, există riscul de neîncărcare prin burtă foarte scăzut, deoarece pot fi sub tensiunea de încărcare a bateriilor din cauza pierderilor de tensiune din cablu și în acest caz, fără încărcare, fără putere.

Este corect?


Problema adaptării tensiunii de producție la tensiunea de stocare este importantă, mai ales când cele două variază independent ...

Aparent, această problemă a dus la acronimul MPPT, explicat de exemplu aici:
http://www.lei.ucl.ac.be/multimedia/eLEE/FR/realisations/EnergiesRenouvelables/FiliereSolaire/MPPT/MPPT/MPPT.htm

Nu știu dacă cineva are cifre specifice de comparare a eficienței energetice, cu sau fără ...
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
vinzman
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 193
Înregistrare: 01/07/09, 16:35
Locul de amplasare: Quebec




de vinzman » 31/12/09, 03:11

Bună ziua Darwen și salut tuturor,
dacă doriți să vă calculați singur secțiunile de cabluri de care aveți nevoie și că în funcție de lungime și procentaj sau tensiunea pierderilor sau șuruburilor admise și invers, aici este un link către un calculator și mai jos, un tabel de conversie pentru a cunoaște echivalențele diametrelor:

http://www.cmeq.org/calculateurs/chutes.htm


Imagine
0 x
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 31/12/09, 08:17

Mulțumesc Vinzman, idee foarte bună acest tabel.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vinzman
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 193
Înregistrare: 01/07/09, 16:35
Locul de amplasare: Quebec




de vinzman » 31/12/09, 20:36

darwenn a scris:Mulțumesc Vinzman, idee foarte bună acest tabel.


Este o plăcere.

Pentru răspunsul exact la întrebarea dvs.:
Dar cum spuneam, ceea ce caut este să măsoare pierderile pe care le am pe 15 metri de cablu de 2,5 mm.

De exemplu, dacă turbina eoliană furnizează 5 amperi / 17 volți cât am mai rămas după cei 15 metri ai cablului meu de 2,5 mm2 și cât voi rămâne cu 6 mm2 pe aceeași lungime?

căderea de tensiune care se face pe un fir de 2,5 mm de 15 metri în care trece 5 amperi la 17v, ar fi de 0,63 volți.
Presupunând că păstrați același fir, de îndată ce turbina eoliană atrage 30 de amperi, scăderea tensiunii ar fi de 3.8 volți.


Așa cum spunea Chatelot, sub 17v la 5 amperi, cu 6 mm de 15 metri, ai avea totuși o scădere de tensiune aproape perfectă de 17 volți (0,098v de cădere) în baterie.
La 30 de amperi, ai cădea la o cădere de tensiune de 0,6v.
Aceste calcule sunt făcute cu un fir de cupru care acceptă 90 de grade celcius.
Dernière édition alin vinzman 01 / 01 / 10, 00: 09, editate 2 ori.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 31/12/09, 21:27

Bună Darwenn!

Pierderea va varia în funcție de amperajul care trece prin sârmă, așa cum am menționat deja, luați amperajul de la baterie, precum și tensiunea, luați și tensiunea de la turbina eoliană.

Știu că ați răspuns că nu este ușor să citiți cele două locuri, dar aduceți un fir mult mai mic lângă baterie pentru a citi tensiunea la ieșirea turbinei eoliene, nu ar trebui să nu observați o diferență de tensiune, deoarece pierderea în amperaj va fi foarte foarte mică, având în vedere consumul unor mili amperi ai voltmetrului.
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "DIY și auto-construcție: construiți sau instalați personal o instalație"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 99