Cumpărarea panourilor solare în Statele Unite?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 28/12/09, 20:32

Consider că câștigul nu este foarte semnificativ pentru preț, dar aceasta este doar părerea mea. Este adevărat că nu voi avea un panou solar livrat prin poștă, al meu cumpărat în Anglia fusese livrat în 5 zile cu DHL. Ceea ce observ, și acest lucru poate că nu este normal, îmi spuneți, este că amperometrul meu se ridica în septembrie cu un super soare (am spus că se ridică pentru că acum cu un soare palid de iarnă pierdem din eficiență și îl am doar din septembrie) la 8 amperi cu panoul meu de 100w. Acolo ca și astăzi cu soarele, nu depășește 5/6 amperi, care este puterea normală (măsurare făcută înaintea regulatorului, dar trebuie să revizuiesc unghiul de înclinație de pe acoperișul meu pentru a compara), la început mă gândeam a unei probleme cu rezistența la șunturi a ampermetrului și l-am schimbat, aceeași observație, merge până la 8 amperi :şoc: Am schimbat apoi ampermetrul analogic (clasa 2.5) și era tot așa la acel moment cu un soare la max.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 28/12/09, 21:14

Aveți grijă cu DHL, sunt reputați că sunt plictisitori în ceea ce privește taxele vamale (să spunem că, cu ele, nici nu merită să sperăm să treceți, declară sistematic totul fără să aștepte controlul coletelor de către biroul vamal)
0 x
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 28/12/09, 21:27

Pentru Anglia nu am avut probleme în niciun caz cu DHL (dar a fost în Anglia), dar după reflecție nu voi comanda nimic în afara Uniunii Europene, cred că este prea riscant. Achiziția mea nu este planificată în acest moment, dar voi opta pentru 200w în Anglia sau, așa cum spune Elephant, în Germania, care sunt de fapt revânzători de panouri fabricate în China. 500 de euro pentru 200w chiar și cu 50 de euro poștale în plus, asta mi se pare deja foarte rezonabil.


Să revin la cei 8 amperi ai mei cu soare bun de vară, este normal? putem depăși în anumite condiții, puterea indicată de 2 amperi? (intensitatea normală dată pentru panou este de aproximativ 6 amperi).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 28/12/09, 23:08

Este 8A, dar sub ce tensiune?
Pentru că 8 * 12 = 96W; nu depășim 100Wp a panoului (dar un randament bun de 96% este greu de crezut)
În cele din urmă, cu câteva erori de măsurare gata și dacă regulatorul dvs. este de tip PWM, nu mă șochează mai mult decât atât.
0 x
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 29/12/09, 08:38

Să presupunem că tensiunea fără sarcină depășește 18 volți (chiar și 20 volți cred din memorie, voi verifica), dar când panoul este conectat la regulator și la baterie, tensiunea scade la cea a bateriei, deci în mod logic 8 amperi ar fi normal dacă calculăm astfel 12,5 volți x 8 = 100w dar hei asta mă lasă puțin perplex, așa că am profitat de ocazie pentru a pune întrebarea între paranteze.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 29/12/09, 10:06

Sunt pe deplin de acord cu forhouse: doar un regulator de comutare controlat de µprocesor permite adaptarea rentabilă a MPPT la sarcină: să nu uităm că este mai presus de toate curentul disponibil care variază în caz de lumină puternică a soarelui și ar exista prea mult multă pierdere de căldură într-o serie simplă de reglare.

Nu vă faceți griji prea mult cu privire la soliditatea panourilor: experiență făcută (de către un antrenor): i-am văzut mergând (pe un 170 de wați). Dar nu este făcut pentru a fi livrat singur: așezăm aproximativ douăzeci de plat pe un palet, în mod normal.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 29/12/09, 11:52

Să spunem că eu, între a cumpăra un regulator „de bază” la 30 de euro care îmi va arunca bateriile pentru că nu are procesor de încărcare apoi cumpără altul la același preț câteva luni mai târziu în 24V care nu va fi mai bun, mai puțin unul voltmetru și un ampermetru ...
Și puneți imediat 200 € într-un MPPT bun care integrează un procesor de încărcare reală (are chiar și un senzor de temperatură a bateriei) plus indicațiile de monitorizare de bază deja integrate ...
Am ales a doua soluție.

După aceea toată lumea vede prânzul la ușa lor. Înțeleg că cineva care este deja echipat nu vrea să investească o astfel de sumă. Dar prima achiziție trebuie luată în serios.
(unii care au făcut oricum schimbarea spun că văd o creștere de 50% a producției, personal încă mai am probleme să cred, dar se pare că câștigul este încă semnificativ)

În prezent problema pe care o am este capacitatea bateriilor mele, este prea scăzută.
Sunt un pic ca tine, am două baterii „auto” de 62 și 70Ah în paralel (adică teoretic 132Ah) încărcat de un PV simplu de 80Wp (până acum nu l-am văzut niciodată depășind 60W) și totuși, în zilele foarte frumoase în jurul orei 14:14.5, încărcătorul este deja responsabil de egalizare (tensiunea bateriilor depășește XNUMX V, iar încărcătorul considerabil restricționează curentul de încărcare doar pentru a-l finaliza)
Și este și mai rău când urmează câteva zile frumoase (consum în medie doar 60Wh pe zi)
Este suficient să spun că în acest moment „pierd” aproape 2 ore de producție pe zi și că vara, la ora 10, bateriile îmi vor fi încărcate și restul zilei se vor pierde, ca să zic așa.

Deci, spun că creșterea puterii panourilor este bună, dar cred că trebuie să creștem cu prioritate capacitatea de stocare.

În plus, am un alt proiect pentru o altă cameră puțin mai mare, inițial aveam planificate 280Ah de baterii (4x70Ah) Cred că voi dubla această capacitate (mai ales că prevăd 480Wp PV)
0 x
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 29/12/09, 12:17

Da, ca și tine, m-am gândit să măresc capacitatea de stocare. Mă gândisem chiar la baterii cu ciclu adânc și lansasem un subiect asupra acestuia pentru a concluziona că, în final, în afară de o fiabilitate mai bună pe termen lung, aceste baterii speciale la 350 de euro pe 100ah nu vor crește la putere egală, autonomia pe care o am cu baterii auto la 30 de euro recuperate la șantier (care funcționează foarte bine pentru moment). Dar mai ales iarna am nevoie de putere, iar iarna este puțin soare în nord (ce? Cine a spus „și restul anului !!”? : Cheesy: ), zilele sunt mai scurte și soarele mai puțin eficient (asta am observat oricum, dar, așa cum am spus, voi încerca să revizuiesc unghiul panoului meu, deoarece este mai puțin înclinat decât atunci când l-am pus la sol la sfârșitul vara, am pus 40 °). Prin urmare, îngrijorarea este că, cu cât am mai multe baterii, cu atât voi avea mai multă putere și autonomie, dar cu cât panoul meu va dura mai mult pentru a le reîncărca și iarna nu va fi câștigat. Deci este un pic de impas.
0 x
Energy_Vair
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 01/01/10, 11:48




de Energy_Vair » 01/01/10, 12:43

Atenție, există mulți amatori și neofiți în domeniul energiilor regenerabile. Mai ales pe internet, deoarece pseudo-vânzătorii de multe ori nu au experiență în domeniu ...

În ceea ce privește regulatoarele MPPT, este adevărat că acestea fac o mare diferență (cu 15% până la 25% mai multă energie electrică). Dar, din nou, feriți-vă de regulatoarele MPPT false, care sunt de fapt regulatoare standard PWM, dar de trei ori mai scumpe!

În postările anterioare, ați menționat și bateriile. Nu are rost să plătești un preț nebun pentru bateriile presupuse „solare”. Și asta este o înșelătorie! Bateriile cu cel mai bun raport preț / calitate sunt în prezent baterii cu ciclu adânc de 6v. Acestea se vând cu aproximativ 100 EUR pentru un 6v / 210ah.

Depinde de tine să faci cumpărături!
Cordialement.
0 x
*Dominic*
EnergieVair - Promotori ai energiilor regenerabile
http://www.energievair.com
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 01/01/10, 13:08

6 volți 210ah spui? interesant. Ei bine, ar fi necesar să le încărcați în serie și să le utilizați în serie, dar nici asta nu ar trebui să fie o problemă de 12v 210ah. Aveți adrese bune?
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 79