Autoconstrucția unui metanizator „familial”

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
valphidor
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 01/01/10, 12:16

Autoconstrucția unui metanizator „familial”




de valphidor » 01/01/10, 12:31

Salutări tuturor.
Căut informații, vezi planuri, să creez un methanizer famillial.
Între coajătoare, deșeuri de grădină și produsul de la TLB (toaletă cu așchii biodegradate), producem o grămadă de gunoi de grajd la 4.
Stim metanizatorii construiti si folositi de crescatori.
există feedback despre modele mici?
- cantitatea de material pentru cantitatea de gaz.
-Metanizatorul volumic și rezervorul.
-Riscuri (H²S) și posibile probleme
La serviciul vostru
cum se cuvine
Philippe
0 x
Așa cum a spus cel care a sărit
de la etajul 20 trecând prin fața celui de-al 10-lea ... „până atunci, e în regulă”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 01/01/10, 12:58

Bună și bun venit.

Câteva răspunsuri rapide:

a) potențialul metanogen: cu deșeurile menajere, chiar tăierea grădinii este slabă și nu sperăm să facem mai mult decât gătit (sau completăm) în latitudinile noastre.

Iată diferitele puteri metanogene (condiții ideale): https://www.econologie.com/forums/biogaz-met ... t2338.html

Faceți și o căutare

Citez esentialul:

trebuie, în funcție de materialul și între materialul 10 20Kg pentru a face echivalentul unui L de ulei în condiții optime de performanță (bacteriologie și condiții ideale de T °, ​​agitație, ph ... etc).


b) Cred că cea mai accesibilă metodă este metoda „jean pain”, iată câteva explicații: https://www.econologie.com/forums/micro-proj ... vt898.html

Din câte știu eu, niciun economist nu a testat vreodată „în realitate” acasă, așa că nu știu ce merită ...

Omul care atrage energia din scrumiera

Era aproape întunecată când am ajuns la stațiunea Templar, o zonă de pădure de 240 hectare înclinată spre Alpes de Haute Provence. La curbura unei urme murdare care se varsa printr-o scufundare slaba de langa Villecroze, in Var, am descoperit casa mare alba a lui Jean Pain.
A fost acum zece ani, apoi patruzeci și unu de ani, acest mic Grenoble industriale a decis să renunțe la tot pentru a deveni un ranger fără plată, chiar dificil să se hrănească soția și fiul său pe hectare 3 de teren săraci. Astăzi, el este salutat ca "papa de aur verde". De pe toate continentele, specialiști în domeniul energiei au venit la complexul Templierilor pentru a studia minunea pe care a realizat-o: un mod simplu și economic de a produce energie și îngrășăminte din subpopulație. Un sistem original în care acești oameni de știință văd o speranță puternică, un răspuns semnificativ la problema globală reprezentată de lipsa de combustibili.

Expert internațional în domeniul energiei, Robert Giry, autorul Le Nucléaire inutil? (Editions Entente), a scris: "În această perioadă de criză, unde ne vom pierde dintr-o dată brusc lipsa de energie, calea urmărită de Jean Pain pentru producția de îngrășăminte, combustibil și electricitate este o soluție plin de viitor. "

Un "tort magic" În calitate de luptător și pustnic de serenitate, maestrul locului mă întâmpină la ușă cu soția lui Ida. Imediat ma condus la aproximativ cincizeci de metri distanță pentru a-mi arăta obiectul care provoacă atât de multă curiozitate, acest "central" pe care la proiectat și care îi oferă familiei energia de care are nevoie. Ceea ce văd este un imens „tort cilindric“ de metri 3 6 de mare diametru, cu o greutate de tone 50, realizate meniuri moloz scrub: iarbă neagră, ienupăr, Fern, mătură, cimbru, pin, etc.

Acest cocktail de legume, explică Jean Pain, este un compost format numai din materiale lemnoase (ramuri verzi de frunze sau mugurilor) și arbuști zdrobite, comparabile cu grămada de descompunere materiei organice (frunze și risipa de alimente), o mulțime de oameni menține în grădina lor. Înmormântat în mijlocul compostului, există un rezervor din oțel etanș, de metri cubi 4, cu trei sferturi umplut cu aceleași resturi de două luni, macerând în apă. Încălzit prin fermentarea compostului care o înconjoară, acest rezervor produce metan care va fi stocat în apropiere în tuburile interioare ale camionului conectate la rezervor printr-o conductă.
"Odată spălat de un pasaj pe pietricele ude, apoi comprimat, spune inventatorul, acest gaz este folosit pentru a găti alimentele noastre și pentru a ne produce electricitatea; de asemenea, furnizează combustibil pentru vehiculele noastre. "Este nevoie de nouăzeci de zile la unitatea de producție pentru a produce gazele cubice de gaz 500 care alimentează atât sobele, cât și soba cu trei arzătoare a lui Ida. În spatele casei, într-o cameră specială, Jean Pain îmi arată un motor pe benzină, care rulează pe metan, care rulează un generator care generează kilowați 100 pe oră. Familia nu are nevoie de altceva pentru a-și lumina casa. Când Ida începe să o conducă pe Citroen van, am observat pe acoperiș două butelii de gaze sub formă de cochilii, care conțin 5 de metri cubi de gaz și permit o gamă de kilometri 100. "Zece kilograme de frezare," spune soțul ei, "oferă echivalentul unui litru de gaz super: era suficient să modificăm carburatorul ușor"!

Întorcându-se la compost, Jean mi-a arătat un tub de plastic de diametru 40 în diametru care iese dintr-un puț, trece prin "tortul" de resturi și se termină într-un robinet în casă. El a explicat că în centrul compostului fermentare de instalare ridică temperatura, apa atat de rece care vine din fântână, după ce a călătorit 200 de metri în tubulatura spiralată încolăcit în jurul rezervorului de oțel , primăvara la grade 60. Verific că intrarea în apă este rece și caldă la ieșire. Această apă fierbinte, care circulă în radiatoare, este utilizată pentru încălzirea casei.

O grămadă de compost, mărimea pe care o văd, poate furniza apă caldă timp de aproape optsprezece luni la o rată de litri 4 pe minut, suficientă pentru a alimenta încălzirea centrală, baia și bucătăria. Apoi instalația va fi dezmembrată, conducta va fi recuperată pentru a servi o nouă operațiune care va fi pusă imediat în aplicare pentru a asigura continuitatea și compostul va fi returnat la sol.

Imagine

legenda:
Apă rece: apă rece
Apă caldă: apă fierbinte
Rezervor tub interior: anvelope
Țeavă de gaz: țeavă de gaz
Polonezi de sprijin: Polonezi de întreținere
Tubulând în jurul Rezervorului: traversând rezervorul
Capac: capac
Rezervor de oțel: rezervor de oțel
Hârtie de compost: grămadă de compost


Cincisprezece ani de efort. Deoarece această grămadă de perie redusă în scame are încă o utilizare. Odată ce fermentația este completă, acest tort magic se oprește să producă energie, dar apoi oferă 50 tone de îngrășământ natural și echilibrat. Răspândind un strat gros de acest humus pe piatră, care înconjoară casa lui, Jean Pain a creat o grădină de legume somptuoase unde crește până la legume tropicale. Admir plantele de tomate de înălțime 2,50 m, un pepene verde de kg 6; există chiar și unele cristofine, un fel de dulce squash, de obicei găsite numai în Indiile de Vest și în Africa Neagră. Ceea ce mă surprinde cel mai mult este că toate aceste produse uriașe sunt obținute fără udare: este în compost, Jean Pain îmi spune că sinteza apei de care au nevoie se face.
Ingineria ingenioasă pe care a dezvoltat-o ​​și a construit cu propriile sale mâini la costat cincisprezece ani de eforturi neîncetate. În luarea lemnului, nu observase că, oriunde se găsea, vegetația părea mai viguroasă; nu este surprinzător: prin descompunere, ramuri, frunze și arbuști formează humus. Se spune că, pentru a imita natura, a fost posibil să se înlăture excesul de subprodus în păduri și, poate, de asemenea, să se domolească energia produsă prin fermentație care transformă aceste scrumburi în humus. În cuvintele lui Andrew Birre, autor al Humus, bogăție și sănătate a Pământului (Casa rustica ediție): „Am fost hipnotizat de aurul negru de ulei, cu depozite limitate, fără a vedea că toată lumea poate face pentru a fructifica fără epuizare, prin creșterea acesteia chiar și în mod continuu, acest alt aur, acela al humusului >>
Lipsit de orice grad, dar înzestrat cu o inteligență vie și adaptabilitate excepțională și observație, Jean Pain, de la 1965 devorează zeci de cărți științifice, în timp ce face primele sale experiențe. Începe prin fermentarea cuțitului, pe măsură ce îl tăie în creastă, dar în scurt timp își dă seama că pentru ramurile cu un diametru mai mare este necesar să tăiem resturile cât se poate de fin. Deoarece nu există nici o mașină adaptată acestei lucrări, își imaginează una și o construiește în garaj, folosind materiale reciclate.

Pădurea Providence. Impactul acestei descoperiri este imens. Pentru Jean Pain, pădurea poate deveni providența omului secolului al XIX-lea. Provocarea este evident importantă pentru Franța. În timp ce importurile în fiecare an 21 milioane de tone de petrol, balanța comercială grav dezechilibrată, pădurea franceză este un rapel de energie care Robert biolog Pontavice figura potențialul de a 126 milioane de tone echivalent petrol (tep) . Și nu este vorba de resurse teoretice inoperabile; Jean Pain nu evită chestiunea profitabilității. El a făcut și refăcut calculele sale, iar numerele sunt acolo: ha 20 de pădure poate oferi în fiecare an 1000 6 de tone de îngrășământ, 000 960 de metri cubi de biogaz și milioane de litri de apă fierbinte. Dar pentru a exploata pădurea vom cheltui doar 000%, energia pe care o colectăm. Iar ciclul se repetă pe o perioadă nedeterminată, deoarece freza este reînnoită la fiecare șapte ani. Ideea este dublă interesantă: pe de o parte, pădurea este curată și sigură de foc, pe de altă parte un rezervor inepuizabil de îngrășăminte și energie termică.

În Franța, ca și în străinătate, mulți deja sunt cei care implementează tehnicile dezvoltate de inventator. Opt municipalități, inclusiv Draguignan (Var), Nice (Alpes-Maritimes), Combaterea bach (Haut-Rhin), Caen (Calvados) Commensacq (Landes), au ales să adopte metoda de reciclare a vegetației pentru a produce căldură și apă caldă pentru clădiri publice, clădiri, sere sau facilități sportive. „A Saintpuits, în Yonne, 500 locuitorii satului, încălzim mai multe clădiri rezidențiale, în scopul de a demonstra valoarea procesului“, spune Étienne mi Bonvallet arhitect al acestei operațiuni pilot.
Municipalitatea Chambéry (Savoie) utilizează metoda lui Jean Pain din ianuarie 1980. O mașină de măcinat compost 200 metri cubi, format din crengi zdrobite de la tăierea platani și tei din oraș, ofera calorii 23 400 o oră și asigură încălzirea unui 200 de seră de metri pătrați. După doi ani, va fi posibilă recuperarea câtorva metri cubi de pământ pentru grădinile municipale.
În inima Landes de Gasgogne, în Pontenx-les-Forges, o experiență interesantă a fost realizată de la începutul anului 1980 de către asociația intercomunală du Born, care grupează comunele 14. O echipă de ecologiști voluntari colectează 20 metri cubi de ramuri, arbuști și coaja de la tăierea pinului. Înmulțit de un concasor Jean Pain, aceste resturi vor constitui două morte, suplimentate cu 50%, de gunoi de uz casnic pulverizat. După fermentație, produsul va fi vândut ca îngrășământ horticultorilor, fermierilor și proprietarilor de grădini din regiune.
După cum Henri Stehlé, un renumit agronom și botanist, laureat al Institutului de France, spune: "La sfârșitul căii trase de Jean Pain, există întreprinderea agricolă de mâine, autonomă, care produce ce să-și fertilizeze solul și să-și folosească echipamentul >>

În Belgia și în alte părți. Metodele de extragere a aurului verde încep să se răspândească în Europa. La Londerzeel, 20 kilometri la nord de Bruxelles, o curte de compostare este flancată de o grădină înfloritoare. Centrul de experimente al Comitetului Internațional Jean Pain (18, bulevardul Princesse Élisabeth, 1030 Bruxelles, Belgia), creat în 1978 de dl. Frederik Vanden Brande, președintele său, fost secretar belgian al Consiliului municipalităților europene .
Pe site, este o constantă înainte și înapoi camioane și tractoare vărsându-le încărcătura de perie. Trei roți de compost (în total 150 tone) hrănesc grădina cu îngrășământ; există o livadă, o pepinieră de copaci, flori și plante medicinale și o secțiune experimentală pentru grâu. Randamentele sunt 15%, peste medie. Deoarece centrul nu este o întreprindere comercială, recoltele sunt distribuite gratuit familiilor din comună.
Subțire, fitilul alb în bătălie, îmbrăcat în catifea și cizme, Frederik Vanden Brande, responsabil de echipa a patru muncitori pusi la dispoziție de guvern, explică: "În 1979 am lansat un prim apel către Locuitorii 17 000 din Londerzeel pentru a colecta lemnul de curățare și tăiere sau tăierea lemnului; în două săptămâni ne-au adus 280 de metri cubi de plante. Într-un an, producția noastră de composturi a trecut de la 25 la 275 metri cubi. "
Pe fondul acestui succes, Comitetul belgian a lansat, în ianuarie 1980, o campanie națională de colectare a lemnului: 200 comun pe 600, care include regatul, să ia parte la operațiune.
Centrul din Londerzeel este astăzi vitrina și mândria Comitetului Jean Pain, dar acesta are multe alte activități. Ea publică pliante, oferă conferințe, organizează lunile deschise lunare și, de două ori pe an, cursuri de cincisprezece zile în care o sută de fermieri, studenți și ecologiști provin dintr-o mare varietate de medii. introduce metode de măcinare, compostare și producție de metan. În aprilie 1980, Ministerul Afacerilor Externe și al Cooperării din Belgia a însărcinat Comitetul cu organizarea unui seminar care a reunit agronomii 32, în special din Africa.

În întreaga lume, metodele lui Jean Pain deschid un domeniu imens de aplicare pentru ei. Inventatorul are adepți fervenți în Statele Unite, Australia, Tunisia, America Latină și Japonia. Cartea scrisă împreună cu soția sa, tradusă în cinci limbi, a vândut copii 70 000.
0 x
valphidor
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 01/01/10, 12:16




de valphidor » 01/01/10, 13:39

Mulțumesc lui Christophe
Toate astea, îl citisem deja.
Caut detalii tehnice și practice pentru a face ceva serios și curat.
Am gasit cateva videoclipuri, dar explicatiile lipsesc de multe ori ca aici:





Într-adevăr, în ceea ce mă privește, acest lucru ar servi numai la alimentarea aragazului.
Oricum, o să vă testez și să vă informez.

Philippe
0 x
Așa cum a spus cel care a sărit

de la etajul 20 trecând prin fața celui de-al 10-lea ... „până atunci, e în regulă”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 01/01/10, 13:42

Ei bine, împreună cu asociația avem ca proiect, printre altele, să dezvoltăm un "grătar cu biogaz" ...

Pentru a vedea dacă este realist ... luând în considerare investiția, fiabilitatea, eficiența ...

În orice caz ideile 2 se reunesc! Videoclipuri plăcute!
0 x
valphidor
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 01/01/10, 12:16

metan




de valphidor » 01/01/10, 16:12

Întrebare subsidiară
Într-un rezervor clasic septic se descompune materia și apa. Eliberează metanul?
Există o conductă de ventilație în orice caz ...
Poate lipsea din materialul vegetal ...
Dacă cineva știe subiectul Vă mulțumim
0 x
Așa cum a spus cel care a sărit

de la etajul 20 trecând prin fața celui de-al 10-lea ... „până atunci, e în regulă”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 01/01/10, 22:02

pentru a face metan nu este absolut nevoie de oxigen: cu oxigen bacteriile își termina munca de distrugere până la CO2

pentru un rezervor septic care să facă metan ar fi necesar să se evite dilatarea cutiei de rahat pe care o pune acolo cu un volum enorm de apă curată plină de oxigen dizolvat: când voi avea o metodă care funcționează, voi căuta un mijloc Alimentări cu apă reciclată cu conținut scăzut de oxigen ...

cu toaleta uscată nu este mai bine: ar trebui să fie adăpostit din aer imediat, altfel nu face compostul metanizare

de aceea metanizarea funcționează mult mai bine în țările în care se pierde mai puțină apă decât acasă

excrementele umane nu sunt foarte bogate în metanizare: gazonul de gunoi verde sau gardurile de gard viu sunt mai interesante, dar nu numai, excrementele și gunoiul sunt adjuvanți folositori

rămâne să găsească o cale care să funcționeze: rece, temperatura solului, metanizarea este foarte lentă, ar necesita un rezervor uriaș pentru prea puțin

pentru o rată de metanizare rezonabilă, este necesar să se încălzească la 37 sau 40 °, este mai puțin simplă

este nevoie de o temperatură constantă, nu de un DIY care este încălzit din când în când: împinge să o facă mai mare decât pentru propriile sale deșeuri: centralizați deșeurile verzi ale unui întreg sat ...
0 x
valphidor
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 01/01/10, 12:16

metanizare




de valphidor » 04/01/10, 09:26

Mulțumesc Chatelot pentru aceste știri interesante.
Totuși am găsit asta
: http://www.onpeutlefaire.com/produire-son-propre-biogaz
Și chiar dacă nu este cu adevărat utilizabil, vreau să încerc „pentru distracție”
Dacă energizează un barbeuk de gaze, este deja că ... pentru a arăta că există soluții ....
A +
cum se cuvine
Philippe
0 x
Așa cum a spus cel care a sărit

de la etajul 20 trecând prin fața celui de-al 10-lea ... „până atunci, e în regulă”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/01/10, 22:21

biometan pentru barbeuk? yuck !!!

biometanul este metan murdar: să ardă complet

Butanul barbeuk este deja un pic îndoielnic: grăsimea care cade pe pietre arde rău se face ceva care lustruie ceea ce mâncăm

grătarul real de cărbune este mult mai curat: nu numai cărbunele sunt combustibili curate, dar absoarbe grăsimea care cade pe ea și o ajută să ardă curat

Sunt un fan al metanizării ca o modalitate de a face mai multă energie, dar nu și pentru grătar

trucul simplist al acestuia poate fi făcut, este cel mai bun mod de a arăta că nu funcționează: daune, cu modul bun în care funcționează ...

metanizarea este lentă: dacă vrei să faci o demonstrație pentru un barbeuk sau să gătești pe un aragaz, trebuie să ai acumulat suficient gaz! camera de aer agățată oricum nu merită prea mult: soluția bună este gazometrul: un clopot din tablă sau plastic care atârnă peste un rezervor sau un bazin de apă și echilibrat de unul sau contragreutăți și scripeți: gazometrul oferă o presiune foarte constantă: metanizarea produce gazul timpul necesar: atunci când gazometrul este plin, suntem siguri că gătești ceva complet
0 x
olivcody
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 10/05/10, 21:11

Re: Autoconstrucția unui metanizator „familial”




de olivcody » 02/04/18, 10:56

Buna ziua tuturor,
Am descoperit acest post pentru a evita crearea unui altul.

proiectul meu este cam la fel: să furnizez gaz la o sobă pentru bucătăria mea de vară.
după prima mea cercetare, deoarece temperatura ar trebui să fie de aproximativ 37 ° în rezervor, cred că a face o simplă adunare care va produce doar vara (sfârșitul lunii mai până la sfârșitul lunii septembrie). folosind tăieturi de iarbă și deșeuri de bucătărie (ce zici de carne?)
Cred că să depozitez gaze în tuburile interioare ale camioanelor. digestatul va fi folosit pentru a îmbogăți grădina în toamnă

dacă testul are succes, va fi posibil să creați un set mai eficient (cu încălzire integrată) și să umpleți sticlele deoarece am un compresor (10 bar max).

ce performanță mă pot aștepta la prima asamblare? un tub interior va produce o flacără cât timp?

vă mulțumesc pentru completarea dvs. de iluminare

asamblarea mea se va face pe baza acestui principiu:
0 x
Lebonpolo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 16/04/18, 19:43

Re: Autoconstrucția unui metanizator „familial”




de Lebonpolo » 17/04/18, 21:07

bonjour,
Sunt nou la forum și mă interesează și metanizarea. Condiții de viață într-un apartament nu am avut ocazia să experimentez, cu toate acestea am găsit câteva site-uri care pot ajuta la cercetare:

http://www.bio-e-co.fr/biogaz,traitemen ... tonome.php
http://en.puxintech.com/puxinseptic

Sunt doi producători de "fose septice metanizatoare" primul este francez, al doilea chinez cred.

Jean-Philipe Valla, un grădinar de piață și-a construit el însuși un rezervor „biogaz: manual practic” și foarte interesant acesta poate fi găsit în pdf: https://www.latelierpaysan.org/IMG/pdf/ ... erme-2.pdf
La fel ca și conferința sa „100% energie autonomă la fermă”, unde vorbește despre digestia anaerobă și multe alte subiecte foarte interesante:


În ceea ce privește auto-construirea, bio-e-co oferă un kit unde închiriază mucegaiuri pentru a umple cu beton. Toate acestea sunt o instalare mare, pentru mici și periodice îmi amintesc că unele videoclipuri pe YouTube de oameni care au făcut digesters în cutii.

Sperând că ați ajutat pe cineva, noroc și vă împărtășiți progresele.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 283